Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Kino Praha: Je všechno kouzlo nenávratně pryč? Kam a na co zajít?

bio-ponrepo-1Snad každý byl někdy v kině. Snad každého muselo uchvátit velké plátno a skvělý zvuk. Ale poslední dobou už kina nejsou to, co bývala. Čím dál tím častěji se vám stane, že filmový zážitek ruší lidé kolem vás, kteří telefonují, jí popcorn, srkají z plastových kelímků nebo se prostě jen vesele baví bez ohledu na to, kde jsou. Je situace opravdu tak beznadějná?

Kino Ponrepo za první světové války

Kino Ponrepo za první světové války

Menší kina = lepší atmosféra

Nebojte, nic není ztraceno. Ještě stále nejsme odsouzeni k tomu, abychom na filmy koukali jen z DVD, nebo se smířili s tím, že vedle filmu si vyslechneme i příběh slečny od vedle. Vedle velkých komplexů multikin totiž stále fungují i kina menší, alternativnější a v mnohém sympatičtější. Jejich hlavní nevýhoda – menší variabilita programu – je bohatě kompenzována příjemnější a osobitější atmosférou. Nabízíme vám přehled pražských klasických biografů.

Větší část z nich se nachází v centru Prahy. Kina Světozor, Lucerna a Kino 35 najdeme kousek od Václavského náměstí (jsou od sebe vzdálena doslova pár desítek kroků, což jim umožňuje spolupráci, o které se dočtete níže), tradiční kino Ponrepo je kousek od Národního divadla a Komorní kino Evald zase přímo na Národní třídě.

Konfrontovat menší kina můžete s multikiny v tomto článku.

Kromě toho, co jsme již zmínili, poskytují tradiční kina i jiné služby. Ve většině z nich je klasické kavárenské posezení se stolečky a křesly, navíc kina disponují takovými prostory, kde se dají pořádat i výstavy a jiné kulturní akce. Už jen komorní prostředí menšího kina zaručuje nevšední zážitek.

Sedadla v kině

Sedadla v kině

Festivaly, cykly a klasika

Vedle filmů, které běží i ve velkých kinech , nabízí alternativní kina také alternativní varianty. Často zde probíhají různé festivaly, tematické bloky filmů, popř. dlouhodobější akce zaměřené na jednoho tvůrce nebo žánr (v lednu tak mohli diváci například shlédnout kompletní Felliniho tvorbu v kině Aero – více tady).

Kina Světozor, Lucerna a Kino 35 tak například hostí mezinárodně uznávaný Festival francouzského filmu, letos na podzim proběhl již dvanáctý ročník. Z festivalů, které stojí za zmínku: napříkald mezinárodní dokumentární festival Jeden svět (letos 10.-18. března), který pořádá každoročně společnost Člověk v tísni. Dále Cinema Conspiracy (letos 11.-13. března) v kině Aero, víc o tomto festivalu si můžete přečíst v našem starším článku.

Kino Hvězda, hlediště Foto: Jiří Volejník

Kino Hvězda, hlediště Foto: Jiří Volejník

Ponrepo: klasika nadosah!

Zajímavostí mezi tradičními kiny je biograf Ponrepo, který slouží jako oficiální promítací síň Národního filmového archivu a vstup na jednotlivé projekce je dovolen pouze členům Ponrepa. Ale roční legitimace v Ponrepu nestojí nijak závratnou sumu, navíc filmové klasiky za to opravdu stojí.

A pokud ještě ani teď nejste přesvědčení, že tradiční kina opravdu nejsou minulostí, nezbývá než jediné – jděte se přesvědčit na vlastní oči. Pro snazší orientaci nabízíme tabulku se seznamem nejvýznamnějších pražských biografů.

AERO Biskupcova 31, Praha 3

ATLAS Sokolovská 1, Praha 8

BIO OKO Františka Křížka 460/15, Praha 7

KOMORNÍ KINO EVALD Národní 28, Praha 1

KINO 35 Štěpánská 644/35, Praha 1

LUCERNA Vodičkova 36, Praha 1

MAT Karlovo náměstí 11, Praha 2

MODŘANSKÝ BIOGRAF U Kina 44, Praha 4

PONREPO Bartolomějská 11, Praha 1

SVĚTOZOR Vodičkova 39, Praha 1

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Kino Praha: Je všechno kouzlo nenávratně pryč? Kam a na co zajít?