Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Kelly Clarksonová koupila prsten Jane Austenové. Británie ho chce zachránit

Simona Hencová

Simona Hencová

29. 8. 2013

Zpěvačka Kelly Clarksonová je velkou fanynkou Jane Austenové. V aukci si nedávno zakoupila spisovatelčin prsten. Velká Británie ho ale označila za národní památku a odmítla zpěvačce vydat vývozní povolení. 

FOTO: Jane Austenová byla svéhlavá žena. Zdroj: www.jasa.net.au

Jane Austenová byla svéhlavá žena. Zdroj: www.jasa.net.au

Vítězka pěvecké talentové soutěže American Idol Kelly Clarksonová koupila v loňském roce v aukci zlatý prsten s tyrkysem, který dříve patřil britské spisovatelce Jane Austenové. V okamžiku, kdy zpěvačka chtěla šperk za 150 tisíc liber (v přepočtu asi 4,5 milionu korun) odvézt do Ameriky, ozvala se britská vláda.

Ministr kultury Ed Vaizey vydal zákaz, podle kterého není možné vzácný šperk vyvézt ze země. Toto omezení se uplatňuje u předmětů označených jako národní památka. Termín zákazu může ministerstvo prodloužit až do prosince. Pokud ho do té doby nikdo nekoupí, bude Clarksonové dovoleno si ho odvézt.

Zlatý prsten přenechala Jane Austenová své starší sestře Cassandře. Poté se stal součástí rodinného majetku. V loňském roce ho v aukci vydražila držitelka tří cen Grammy Kelly Clarksonová.

Vláda se snaží najít britského kupce, který by od Clarksonové, která již s prodejem souhlasila, prsten odkoupil. Muzeum Jane Austenové v Chawtonu se rozhodlo uspořádat sbírku, aby klenot mohlo odkoupit a zabránilo jeho vývozu ze země.

Jane Austenová na britské bankovce

V současné době se diskutuje také o tom, zda se portrét Jane Austenové objeví na britské desetilibrové bankovce (v přepočtu asi 300 korun). Britská centrální banka uvedla, že od roku 2017 portrét Charlese Darwina nahradí podobizna Austenové, kterou nakreslila její sestra Cassandra pravděpodobně okolo roku 1810.

Objeví se portrét Austenové na britských bankovkách? Foto: Kristýna Motlová, TOPZINE.cz

Jane Austenová (1775–1817) pochází ze Steventonu v hrabství Hampshire. Studovala nejprve v Oxfordu a poté na dívčí škole v Berkshire. Je považována za zakladatelku moderního rodinného románu v anglické literatuře. Je autorkou proslulých děl jako například Rozum a cit (1811), Pýcha a předsudek (1813), Sídlo Mansfield (1814), Emma (1815) či Opatství  Northanger (1818). Psala pod vlivem romantismu i realismu. Její díla jsou charakteristická ironií a sarkastickým líčením společenských poměrů v Anglii 19. století.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Kelly Clarksonová koupila prsten Jane Austenové. Británie ho chce zachránit