Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Kdyby Mácha zhlédl brněnské Probuzení jara, byl by ještě rozervanější!

Redakce

Redakce

12. 5. 2011

FOTO: Probuzení jara    Zdroj: Městské divadlo BrnoMěstské divadlo Brno na světlo jeviště znovu uvádí jazzrockový muzikál podle divadelní hry Franka Wedekinda – Probuzení jara, v hlavní režii Stanislava Moši.

FOTO: Probuzení jara    Zdroj: Městské divadlo Brno

Melchior truchlící nad kupou židlí

Tuto kdysi skandální tragédii dětství a dospívání věnoval německý dramatik Frank Wedekind rodičům a učitelům, které označil za skupinu lidí totálně netečných a lhostejných k potřebám mladé generace. Muzikálová adaptace je naprosto novátorská, otevřená a strhující.

Městské divadlo Brno nechává diváky strhnout dílem nebývalé otevřenosti a pravdivosti, které s tradovaným muzikálovým sklonem k sentimentu a romantičnosti nemá nic společného.

Touhy, frustrace, pokrytectví a… láska!

Příběh skupiny mladých lidí na sklonku 19. století nabývá naprosto současný charakter včetně jeho poselství. Stále živé mezigenerační problémy mezi rodiči a dětmi, mezi dětmi a učiteli ad. – osobní ambice, touhy, frustrace, komplexy, rebelantství, neinformovanost, naivita, pokrytectví, vzájemné nepochopení, předsudky, maloměšťáctví – to vše včetně sexuality a prvních erotických zážitků je tu odkryto s odvahou, nekompromisností a přirozeností mladým lidem vlastní.

FOTO: Muzikál Probuzení jara

Wendla a Melchior a láska

A je zde také láska, čistá a pravá, jaké je na světě jen málo. Opravdová a bohužel nešťasná. A museli byste mít srdce z kamene, aby vás vztah mladého Melchiora s dívkou Wendlou nedojal. Ostatně, zvláště právě postava Wendla je nesmírně zajímavá.

Svetlana Slováková, Jiří Mach, Vojtěch Blahuta a máchovské variace

Svetlana Slováková ztvárnila Wendlu Bergmanovou na jednu stranu jako naivní holčičku, která neví, jak se rodí děti (což zároveň ukazuje na společnost plnou předsudků), na druhou stranu jde o dívku velmi zralou, která úspěšně odolává dospěláckému světu a zachovává si onu dětskou radost. Chlapec Melchior v podobě Jiřího Macha působí nesmírně charismaticky a moudře, je přátelský a citlivý… je jako prototyp muže, jakého by si přála každá žena. Nutné je zmínit i Vojtěcha Blahutu coby Melchiorova přítele Morice. Jeho dětsky naléhavý, až poněkud zoufalý hlas diváka nutí se zamýšlet nad celým světem, a celá jeho postava působí nesmírně komplexně.

FOTO: Probuzení jara

Jaro v duších

V Probuzení jara má divák znovu myšlenky, pocity a touhy, které míval v době dospívání. Znovu zažije první lásku, tak neuchopitelnou a neohraničeně krásnou. Probuzení jara přináší trochu toho máchovského rozervanectví, jež je  svůdné a zničující zároveň. Ale proč se neProbudit? Vždyť je jaro!

Probuzení jara

Městské divadlo Brno

Režie: Stanislav Moša

Hrají: Jiří Mach, Vojtěch Blahuta, Petr Šmiřák, Vladimír Řezáč, Lukáš Vlček, Tomáš Novotný, Svetlana Slováková, Marta Prokopová, Alena Knoflíčková, Tereza Martínková, Michaela Hořká, Ondřej Bábor, Sára Milfajtová, Irena Konvalinová, Zdeněk Junák ad.

Hodnocení: 5 *****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Kdyby Mácha zhlédl brněnské Probuzení jara, byl by ještě rozervanější!