Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Kdo je největší nežijící rocková hvězda všech dob?

Redakce

Redakce

17. 2. 2011

Na lehce morbidní otázku odpovídali před pár týdny čtenáři časopisu RollingStone. Zájem o sestavení žebříčku rockových legend byl ohromný. Podívejte se na nejpostrádanější desítku světového rocku a její poslední odkazy.

1. John Lennon

O prvním místě rozhodla výrazná převaha hlasů. John Lennon se naposledy objevil na pódiu po boku Eltona Johna v newyorské Madison Square Garden v listopadu 1974. Zazpíval tři písničky – Whatever Gets You Through The Night, Lucy In The Sky With Diamonds a závěrečnou I Saw Her Standing There. Tu uvedl jako „píseň své staré odcizené snoubenky jménem Paul“.

The YouTube ID of aGkqm2MkyF8#at=14 is invalid.

2. Jimi Hendrix

Když jel v roce 1970 Jimi Hendrix své evropské turné, byl už těžce závislý na drogách a alkoholu. Nekonečné koncertní šňůry se odrazily na průběhu jeho posledních vystoupení, na jednom z nich opustil pódium po dvou odehraných skladbách. Poslední koncert kytarové legendy proběhl 6. září 1970 na ostrově Fehrman v Německu. Videozáznam vystoupení neexistuje, můžete si ale poslechnout zvukovou nahrávku All Along The Watchtower.

3. Kurt Cobain

Unplugged koncert na MTV v roce 1993 je často považován za konec živých vystoupení Nirvany. Ve skutečnosti následovalo ještě krátké turné, které kapela uzavřela 1. března 1994 koncertem v německém Mnichově. Zvukový záznam posledního přídavku Heart Shaped Box vznikl měsíc před Cobainovou sebevraždou.

4. Jim Morrison

Jim Morrison zemřel v roce 1971. Bylo mu 27 let, vypadal však minimálně o deset let starší. Nelehké dětství, divoký život, alkohol, drogy a nechuť být pouhou sexuální ikonou, to vše se na zpěvákovi legendárních The Doors podepsalo. Klip australské televize k písničce Crawling King Snake z desky L. A. Woman je poslední známé video Morrisona se skupinou. Záznam napovídá, že nejde o zpěvákovo vrcholné období.

5. Elvis Presley

Na posledních turné doprovázely Elvise Presleyho viditelné zdravotní problémy. Odulý Král těžko popadal dech a často předváděl lehce pokulhávající verze svých hitů. Přesto se fanoušci dočkali i silných okamžiků. Na koncertě v americkém státě Iowa v roce 1977 předvedl za vlastního doprovodu klavíru následující ztvárnění známé Unchained Melody. Dva měsíce nato zemřel.

6. Freddie Mercury

Když šli v roce 1990 Queen do studia, aby natočili osmnácté řadové album Innuendo, věděl už Freddie Mercury, že pro něj bude poslední. Jeho boj s AIDS se odrazil v řadě textů, především v písních The Show Must Go On a These Are The Days Of Our Lives. Video ukazuje chřadnoucího, ale odhodlaného Mercuryho krátce před jeho smrtí v roce 1991.

7. Janis Joplin

Zřejmě neexistuje žádná kvalitní nahrávka z posledního koncertu Janis Joplin na Harvard Stadium ze srpna 1970. Proto si vychutnejte neuvěřitelné nasazení, se kterým podala Cry Baby jen o pár týdnů později na Festival Express.

8. George Harrison

George Harrison neměl rád živá vystoupení. Jeho jediná sólová turné proběhla v Americe v roce 1974 a o sedmnáct let později v Japonsku. Naposledy zahrál živě v Madison Square Garden v roce 1992. Bylo to u příležitosti třicátého výročí Boba Dylana na hudební scéně. Harrison zahrál Dylanovu If Not For You a Absolutely Sweet Marie a připojil se také ke společným finálovkám My Back Pages a Knockin’ On Heavens Door. Později ještě vystoupil na americké VH1, sesterské stanici MTV. Nešlo už ale o klasické koncertní vystoupení. George Harrison zemřel v roce 2001 na rakovinu plic.

9. John Bonham

V létě roku 1980 vyrazili Led Zeppelin na krátké evropské turné, jehož poslední zastávkou byl Berlín. Z koncertu, který se uskutečnil 7. července, bohužel neexistuje žádné video. Zvukový záznam se ale dochoval, a tak si můžete poslechnout písničku Trampled Under Foot. Američtí fanoušci už se plánovaného turné, které mělo následovat, nedočkali. Bubeník John Bonham se v opilosti udusil necelé tři měsíce po berlínském vystoupení.

10. Keith Moon

V roce 1979 se The Who vrátili po dvou letech na pódium. Bylo to ve stejné době, kdy je režisér Jeff Stein přivedl do filmového studia v Sheppertonu, aby natočili živé verze Won’t Get Fooled Again a Baba O’Riley pro dokumentární film The Kids Are Alright. S podáním první písně byl Stein nespokojený, a tak si vyprosil návrat kapely na stage. Opakování, které se dostalo do filmu, bylo zároveň poslední, v němž si Moon s kapelou zahrál. Bubeník, proslulý svým chaotickým stylem, zemřel čtyři měsíce po natáčení.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Kdo je největší nežijící rocková hvězda všech dob?