Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Zpěvák Elton John odehraje koncert v Praze. Jeho hvězda září již čtyřicet let

Petra Duhajská

Petra Duhajská

12. 5. 2010

Patří k nejúspěšnějším hudebníkům všech dob; umísťuje se v různých odborných i fanouškovských žebříčcích, získal pět cen Grammy, Oscara i Zlatý Globus, prodal více než 250 milionů alb a jeho píseň Candle In The Wind 1997 je vůbec nejprodávanější skladbou všech dob. A 10. června se opět představí českému publiku.

Elton John, Zdroj: archiv

Muzikální základy, hospodské začátky

Dalo by se říci, že o hudební dráze Reginalda Kennetha Dwighta bylo rozhodnuto už ve chvíli jeho narození; 25. března 1947. Jeho otec byl sice letcem u RAF, ale také byl velmi dobrým trumpetistou. I jeho matka se zajímala o hudbu a u Dwightů nebyla nikdy nouze o kvalitní desky s populárními písněmi. Již ve třech letech začal Reggie hrát na klavír a v jedenácti získal stipendium na Královskou hudební akademii. V 17 se těsně před závěrečnými zkouškami rozhodl opustit školu a zkusit štěstí v hudebním průmyslu.

Přestože jeho otec z něj chtěl mít spíše bankéře, Reggieho už nic nezadrželo. Začal vystupovat jako pianista v hospodách. Velmi brzy se seznámil s lidmi, kteří byli naprosto klíčoví pro jeho další kariéru; s basistou Dee Murrayem a bubeníkem Nigelem Olssonem v kapele Bluesology, ale hlavně s textařem Berniem Taupinem.

Jak se tvoří hity

Jednoduchý recept na úspěch patrně neexistuje, vždy se musí smíchat i tak nejisté faktory jako štěstí a talent. Ale Elton John (jméno si změnil v roce 1967) dokázal poskládat všechny dílky tak, že dokonale zapadly do sebe. Nadání, bohatý tenor, gospelem ovlivněná hra na klavír, působivé aranže, nezapomenutelná živá vystoupení. A hlavně vytvořil s Berniem Taupinem skvělou autorskou dvojici.

Dokázali společně vytvořit i několik písní za den. Nikdy prý nepracovali ve stejné místnosti; Taupin nejprve napsal text a John ho poté zhudebnil. Některé jejich skladby byly sice až primitivně jednoduché lovesongy, ale postupně začali psát složitěji. Například na albu Captain Fantastic And The Brown Dirt Cowboy je možné zaznamenat i autobiografické rysy.

Zlatá sedmdesátá

Již od počátku své nahrávací kariéry měl Elton John velký úspěch u kritiky. Ale ohlasu mezi posluchači se dočkalo až jeho druhé album, pojmenované prostě Elton John. Nejprve se do americké Top Ten vyšplhal singl Your Song, následovala ho i celá deska. Na podzim roku 1970 už mu vyšlo další album a v rychlém sledu přicházela další, jedno úspěšnější než druhé; Honky Château (1972), Don’t Shoot Me I’m Only The Piano Player, Goodbye Yellow Brick Road (obě 1973). I Caribou se vyšplhalo až na vrchol americké hitparády, kritiky ale byly horší.

Elton John ale kromě toho stíhal i spolupracovat s dalšími umělci, například s Johnem Lennonem nebo The Who, v jejichž filmu Tommy si zahrál jednu roli. Velkou část finančního úspěchu mu zajišťovalo koncertování. Přestože Elton nikdy nevypadal jako rockový idol, dokázal fanoušky strhnout svou show, ke které patřila energická hra ve stylu Jerryho Lee Lewise i originální kostýmy.

Dobré časy, špatné časy

Elton John sice bezesporu zažil nejúspěšnější období v první polovině sedmdesátých let, dařilo se mu po hudební stránce ale prakticky v každé dekádě. Jeho skladby mají dodnes úspěch, Elton vyprodává turné, sbírá ceny. V roce 1994 dokonce získal Oscara za píseň Can You Feel The Love Tonight, kterou pro animovaný film Lví král napsal s textařem Timem Ricem, známým zejména díky spolupráci s A. L. Webberem.

V osobním životě ale zažil nejednu těžkou chvíli. V roce 1980 byl zastřelen John Lennon, 24. listopadu 1994 zemřel na AIDS Freddie Mercury a o tři roky později přišel Elton dokonce o dva blízké přátele; Gianni Versace byl zavražděn a Lady Diana zemřela při autonehodě. Sám Elton si prošel několika krizemi. Bojoval s alkoholismem, závislostí na kokainu a bulimií, po operaci krku roku 1986 se mu natrvalo změnil hlas, několikrát se dostal do velkých psychických problémů, soudil se s deníkem The Sun a dost dlouho se vypořádával se svou sexuální orientací. Na konci 80. let otevřeně přiznal, že je gay a rozvedl se s manželkou Renate Blauelovou, jež je prý dodnes jeho dobrou přítelkyní.

Podporovatel umění, bojovník proti AIDS a diskriminaci homosexuálů, fotbalový fanda

Elton John si díky své pozici mohl již od sedmdesátých let dovolit podporovat mladé nadějné umělce. Za všechny jmenujme Kiki Dee, s níž nazpíval duet Don’t Go Breaking My Heart, začínajícího George Michaela nebo teen-idola Nika Kershawa. Elton je také velkým sběratelem uměleckých děl, zejména fotografií.

Angažuje se i mimo umění. V roce 1992 založil Elton John AIDS Foundation. Zejména od uzavření registrovaného partnerství s filmařem Davidem Furnishem v roce 2005 je velmi aktivní v GLBT hnutí. V roce 1985 se účastnil koncertu Live Aid na podporu hladomorem sužované Etiopie.

V roce 1976 se stal Elton majitelem a ředitelem anglického Watford FC. Dodnes je tento fotbalový a tenisový nadšenec částečným vlastníkem klubu.

Show must go on

I přes osobní i tvůrčí krize je Elton John stále velmi oblíbený. A také aktivní. Dále vydává alba ve vysokém tempu, pracuje na muzikálu, vystupuje… A za necelý měsíc se o tom, v jaké je nyní formě, budou moci hudební fanoušci v České republice přesvědčit osobně.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zpěvák Elton John odehraje koncert v Praze. Jeho hvězda září již čtyřicet let