Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Káží vodu, ale pijí víno. Hollywoodská studia ilegálně stahují filmy

Anna Bílá

Anna Bílá

29. 5. 2013

Warner Bros. PicturesTorrentFreak opět odhalil, že ne všechny subjekty dodržují to, co proklamují. Tentokrát mají popel na hlavě velká filmová studia. Warner Bros. Pictures

TorrentFreak opět bodl do vosího hnízda. Poté, co před několika měsíci uveřejnil informaci, že IP adresy na území Vatikánu jsou častým distributorem a příjemcem stahované obsahu, kterým je ve většině případů porno, nyní vyvedl na světlo světa informaci, že podobného kousku se dopouští počítače a zaměstnanci velkých hollywoodských studií.

Tento blog pracuje se stopovací službou ScanEye. Tak identifikoval IP adresy registrované na studia Paramount, Disney, Warner Bros., 20th Century Fox a Sony Pictures. Tato studia sdílela filmy, televizní pořady a hry.

Ta samá studia jsou přitom hybnou silou v antipirátském plánu Six Strikes, který by měl varovat uživatele, pokud se jejich IP adresa objeví v souvislosti s mediálním pirátstvím, a také, jak je známo, jsou propagátorem mnoha legislativních opatření, která by internetové pirátství omezila. Své kroky zpravidla odůvodňují negativním dopadem pirátství na své tržby.

Za vším jsou neposlušní zaměstnanci

Zatím není možně říci, proč se tyto IP adresy objevily při nelegálním sdílení. Je ale velice pravděpodobné, že všechna média sdílel někdo ze zaměstnanců z pracovního počítače.

Není  to však poprvé, co bylo nějaké filmové studio přistiženo při pirátství. Nyní už neexistující ruská stránka You have downloaded, která fungovala podobně jako ScanEye, už v roce 2011 odhalila, že mezi IP adresy podílející se na pirátství patří i tato studia. Tato stránka navíc připsala pirátství i Ministerstvu vnitřní bezpečnosti Spojených států a francouzské prezidentské kanceláři.

IP adresy často využívají právní firmy, které jménem filmových a hudebních studií podávají žalobu za nařčení z pirátství. Přesto, že zábavní průmysl důvěřuje IP adresám v záležitostech ohledně autorských práv, soudce v New Yorku minulý květen rozhodl, že tato čísla už nedokážou identifikovat jednotlivce kvůli rozšíření bezdrátového internetu, který umožňuje několika uživatelům používat stejnou IP adresu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Káží vodu, ale pijí víno. Hollywoodská studia ilegálně stahují filmy