Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Karate Kid na DVD: Průvodce krásami Číny a možná i tím kung-fu

Jan Novotný

Jan Novotný

5. 3. 2011

Hollywoodská retro vlna je očividně v plném proudu, a tak se dalo čekat, že i kultovní bojová záležitost jako Karate Kid bude mít remake. Roli moudrého starce obsadila asijská mlátička Jackie Chan a snad jen díky protekci otce dostal roli učence namyšlený Jaden Smith. A výsledek?

FOTO: Karate Kid

Když pojedem na výlet, budeš umět kung-fu, Zdroj: distributor filmu

Film

Ještě dříve, než do tuzemských kin snímek režiséra Haralda Zwarta dorazil, začali nejen všichni nadšenci Jackieho Chana tušit, že kvalita filmu sotva předběhne křečovitého Růžového pantera 2 nebo šest let starou trapárnu Agenta Codyho Bankse. A pár důvodů pro to měli, viďte, pane Zwart?

Již z názvu a traileru se dalo pochopit, že se dějová linie potáhne stejným směrem. Tedy jak mladý klučina dorazí do velkoměsta, kvůli slečince se dostane do problému s partou teenagerů a bránit se neumí. V tu ránu se střetává s mistrem bojového umění, který mu ukáže nejen bojový um, ale dokonce i cestu k sobě samému. Tolik ve zkratce, jenže…

Podrobnější recenzi si můžete přečíst zde.

Od původní verze z roku 1984 se změnilo mnohé. Do role starce Miyagiho byl obsazen skvělý Jackie Chan, který filmu zvedá hodnocení (koho by pak film zajímal, že?). Ten už ve svých letech sice není na vrcholu bojové formy jako dřív, ale co se hereckého výkonu týče, nezklamal. Vžil se do role kung-fu dědečka, na kterou by si měl pomalu ale jistě zvykat, ale nezměkl. Jen ten malý černoušek (nejmladší z klanu Smithů, ano, toho Willa Smithe z Mužů v černém) Jaden zaostává. Jeho postava je totiž rozmazlený fakan, který se celou dobu tváří děsně cool. Tohle ztvárnění mi popravdě lezlo místy až na nervy. Buď už ve dvanácti letech hraje takhle uvěřitelně, nebo (tomu věřím víc) je prostě takový. Ale dneska se to zřejmě nosí.

[album:

Od bojového umění karate se upustilo ve prospěch filmově úspěšnějšího kung-fu a děj se posunul z Ameriky do země vzniku tohoto nejstaršího bojového stylu – tedy do Číny. To víte, mít možnost udělat z filmu průvodce krásami Číny (místní na to musí být náležitě pyšní) je jako zabít dvě mouchy jednou ranou. Naproti tomu je může naopak srážet podívaná, kdy jim namyšlenej americkej frajírek leze do zelí a nakonec ještě v boji porazí nejlepšího kung-fu studenta jiné školy na jejich území.

Tvůrci natáhli i stopáž filmu, z původních 122 minut na rovných 140. Jo, osmnáct minut sem, osmnáct tam, ale ono to prostě znát jde. A hodně. Nebýt zbytečně utahaných rozmluv mezi matkou a synem, i ten náboj by byl jiskřivější.

Když se na to podívám cíleně, verze 2010 je pro daleko mladší generaci než ta první, ačkoli si místy troufá i na starší publikum. Už to, že v hlavní roli je Jaden, 98. ročník, napovídá, že se jedná o rodinnou záležitost s možnými nápravnými prvky. Což je užitečná věc – co si ti mladí dneska nedovolí.

V konečném měřítku si zkrátka jako remake poradil velice slušně. Zrenovoval dobu, mluvu, oblékání a životní styl, a přece úspěšně. Dokonce myšlenku bojových umění nevyměnil za opičí rvačky (tedy až ke konci, kde se to kvůli názvu filmu dalo čekat). Ti, co ho už předem zavrhli, by měli vyrukovat s omluvou. Protože být mi 12 let, už už hledám nejbližšího kung-fu mistra.

DVD

Co se týče samotného DVD nosiče, kromě vzhledu menu a třech trailerů na snímky Lovecká sezóna 3, Jíst, meditovat, milovat a originální verze Karate Kida z roku 1984 ničím neosloví. Žádné bonusy, žádné speciály. Pouze klasický výběr scén, audia a jedenácti titulků.

Karate Kid

Akční / Drama / Rodinný / Sportovní
USA / Čína, 2010, 140 min

Režie: Harald Zwart
Hrají: Jackie Chan, Jaden Smith, Taraji P. Henson, Rongguang Yu, Wenwen Han, Zhensu Wu, Zhenwei Wang

Zvuk: český, anglický, maďarský, polský (5.1)
Titulky: české, slovenské, anglické, bulharské, chorvatské, maďarské, polské, rumunské, srbské, slovinské
Bonusy: trailery na filmy – Karate Kid (1984), Lovecká sezóna 3 a Jíst, meditovat, milovat

Hodnocení filmu: 3***
Hodnocení DVD: 3***

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Karate Kid na DVD: Průvodce krásami Číny a možná i tím kung-fu