Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Kam v prosinci za literaturou? Těšte se na zimní jarmark Knihex

Tereza Andělová

Tereza Andělová

3. 12. 2013

Proč si nezpestřit advent setkáním s literaturou? TOPZINE.cz přináší výběr nejzajímavějších akcí na prosinec. Kromě tradičního Knihexu se můžete těšit na setkání s Jáchymem Topolem či nakladatelstvím Baobab.

FOTO: Adventní věnec

Zkraťte si čekání na vánoční svátky živým setkáním s literaturou. Foto: Jana Dobešová, Topzine.cz

Večer romské literatury (3. prosince 2013, Praha)

Památník národního písemnictví přichystal na začátek prosince večer věnovaný romské literatuře. Představí se romská básnířka Berkyová a romští spisovatelé Eva Danišová a Andrej Giňa, kteří budou číst ukázky ze své tvorby. Dalším hostem bude dokumentární fotograf Lukáš Houdek.

Večer proběhne v rámci cyklu, navazujícího na debatní večery věnované Ceně Evropské unie za literaturu, jehož organizátoři se snaží čtenářstvu představit současné podoby evropské literatury.

Předávání patronátu novým patronům Domu čtení (4. prosince 2013, Praha)

Dům čtení se rozloučí s letošním rokem předáním patronátu novým literátům. Těmi se stanou spisovatelka Jana Šrámková, která v roce 2008 získala Cenu Jiřího Ortena, a básník a autor knih pro děti Radek Malý, oceněný Magnesií Literou. Štafetu patronátu převezmou z rukou současných držitelů, kterými jsou Kateřina Tučková a Petr Pazdera Payne.

Návštěvníci se mohou těšit na autorské čtení a diskuzi se všemi patrony.

EKG – O lásce a Kuchyni (8. prosince 2013, Praha)

Prosincový literární kabaret Igora Malijevského a Jaroslava Rudiše bude hostit spisovatelku Irenu Douskovou. Ta se proslavila především knihou Hrdý Budžes, která byla zdramatizována s Bárou Hrzánovou v hlavní roli. Pořadu se zúčastní i další hosté, hrát bude skupina KITTCHEN.

Autorské čtení Jáchyma Topola (9. prosince 2013, Ústí nad Labem)

Za novým literárním projektem Živá literatura v Ústí nad Labem stojí studentky bohemistiky Univerzity Jana Evangelisty Purkyně. Plánovaný cyklus autorských čtení otevře jeden z předních současných českých spisovatelů Jáchym Topol. Ve svém čtení se vrátí ke své starší knize, povídkové sbírce Trnová dívka.

FOTO: Jáchym Topol

Jáchym Topol bude prvním hostem cyklu Živá literatura, kterou pořádají studenti v Ústí nad Labem. Zdroj: archiv J. Topola

Beletrie v roce 2013 (11. prosince 2013, Praha)

Poslední měsíc v roce nutí k bilancování. Jaký byl rok 2013 v české beletrii? Pracovníci Domu čtení si pro své hosty připravili výběr těch nejlepších literárních kousků, které jim prošly pod rukama. Hosté mohou nejen načerpat inspiraci ke čtení, ale také se zapojit do diskuze a podělit se s ostatními o své nejzajímavější čtenářské zážitky.

Knihex – zimní knižní jarmark (14. prosince 2013, Praha)

Knihex neboli knižní jarmark se koná v Praze už poněkolikáté, tentokrát poprvé v prostředí Holešovické tržnice. Představí se zde několik malých nakladatelství, návštěvníci se mohou dál těšit na autorská čtení, debaty, dětský koutek či workshopy.

Organizátoři nachystali speciální knižní koutek, místo s pohodlnými křesly a horkým čajem, které bude oázou klidu v předvánočním shonu. Úlovky z knižního bazaru si bude možné vychutnat hned na místě.

Odpoledne s nakladatelstvím Baobab (15. prosinec 2013, České Budějovice)

Setkání s nakladatelstvím Baobab proběhne v literární kavárně Měsíc ve dne v Českých Budějovicích. Na programu je divadelní představení Vlk Šedivák a vernisáž ilustrací Terezy Říčanové. Akce je určená primárně dětem, ale krásné ilustrované knihy ocení i dospělí. Ti si mohou v rámci prodejní výstavy knih z  produkce Baobabu nakoupit chybějící vánoční dárky.

Pořad k představení básníka Konstantina Biebla (19. prosince 2013, Praha)

Večer věnovaný básníkovi Konstantinu Bieblovi představí jeho osobu mnohem pestřeji, než jak jej známe ze středoškolských učebnic literatury. Scénické čtení Bieblových děl doplní promítání fotografií a zajímavých dobových dokumentů, které přiblíží životní osudy jednoho z nejvýznamnějších představitelů české meziválečné avantgardy.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Kam v prosinci za literaturou? Těšte se na zimní jarmark Knihex