×
TOPZINE.cz

Kam v listopadu za literaturou? Zažeňte podzimní splín na Dnech poezie

FOTO: Petra Hůlova
Petra Hůlová je jedna z favoritů kategorie próza Magnesie Litery, Zdroj: pwf.cz

Literární nadšence čeká v listopadu dvoutýdenní celorepublikový festival Dny poezie. Dále se můžete těšit na konferenci o Ivanu Martinu Jirousovi či další díl EKG.

FOTO: Petra Hůlova
Spisovatelka Petra Hůlová je mezi nominovanými na Cenu Josefa Škvoreckého. V loňském roce vydala román Čechy, země zaslíbená. Zdroj: pwf.cz

Vyhlášení vítěze Ceny Josefa Škvoreckého 2013 (6. listopadu 2013, Praha)

Společnost Josefa Škvoreckého ocení nejlepší českou prózu vydanou v roce 2012 již počátkem listopadu. Kdo zvítězí letos? Mezi šesti nominovanými jsou Petra Hůlová, Jakuba Katalpa, Ivan Binar, Jiří Kratochvíl, Ivana Myšková a Jiří Šimáček.

Autorský večer s Janem Cempírkem (6. listopadu 2013, Třebíč)

Spisovatel Jan Cempírek se postaral o jedno z největších literárních pozdvižení na české scéně. Svoji knihu Bílej kůň, žlutej drak vydával za dílo mladé Vietnamky Lan Pham Thi. Ta byla oceněna cenou Knižního klubu. Proč se Cempírek rozhodl mystifikovat české čtenářstvo a literární kritiky? Nejen o tom s ním budou moci diskutovat návštěvníci třebíčského čtení.

EKG – O lásce a Řekách (7. listopadu 2013, Praha)

Zažeňte podzimní chmury s dalším literárně-hudebním kabaretem EKG, tentokrát O lásce a Řekách. Večerem budou provázet Vít Janota a Igor Malijevský, hosty budou Marek Šindelka, Josef Moník a další. Těšit se můžete i na hudební vystoupení v podobě electro-popové kapely Post-hudba.

Den poezie 2013 (10. listopadu – 25. listopadu 2013, ČR)

Den poezie je festival věnovaný památce narození Karla Hynka Máchy. Podtitul letošního již patnáctého ročníku zní Vášeň a popel. Více než čtrnáctidenní program se uskuteční v několika desítkách českých měst. Hlavními tvůrci festivalu jsou především zástupci regionálních knihoven, klubů či škol.

OBR: Karel Hynek Mácha
Dny poezie se konají u příležitosti vzpomínky na narození jednoho z největších českých básníků Karla Hynka Máchy. Autor: Jan Vilímek

Návštěvníky čeká různorodý program složený z autorských čtení, přednášek, diskuzí či happeningů. Festivalu se zúčastní i řada zajímavých osobností. Z českých jmenujme alespoň Jiřího Dědečka, Jonáše Zbořila či Tomáše Čadu, ze zahraničních maďarského básníka Endre Szkárosiho.

Autorské čtení Andrease Maiera (11. listopadu 2013, Praha)

Milovníky německo-jazyčné literatury rozehřeje během sychravých podzimních dní známý německý prozaik Andreas Maier. Číst bude v budově prážské pobočky Goethe-Institutu ze svého románu Pokoj, který nyní vychází v nakladatelství Archa. Diskusi, která je simultánně tlumočena, moderuje kritička Alice Horáčková.

Konference: Ivan Martin Jirous (14. listopadu – 15. listopadu 2013, Praha)

Dvoudenní konferenci věnovanou Ivanu Martinu Jirousovi pořádá nakladatelství Revolver Revue. Proběhne v polovině listopadu v prostorách FAMU. Řada odborníků bude v rámci několika tematických bloků přednášet a diskutovat o Jirousově básnické i teoretické a kritické tvorbě a problematice undergroundu vůbec.

Program završí literárně-hudební setkání v Café v lese, kde proběhne čtení Jirousových básní. Vystoupí například Petr Hruška či J. H. Krchovský.

Autorská čtení Andrey Grill (18. až 21. listopadu 2013, Brno, Praha, Opava, Ostrava)

Postupně ve čtyřech městech napříč republikou se představí mladá rakouská spisovatelka Andrea Grill. Během jednotlivých večerů přiblíží hned dvojici svých knih. Čtení probíhají pouze v němčině.

Zatímco v románu Das Schöne und das Notwendige (2010) zobrazuje Grill současnou mladou generaci na příkladu soužití mladého Rakušana a jeho stejně starého bulharského spolubydlícího, básnická sbírka Happy Bastards (2011) kříží téma rodiny s přírodní a milostnou lyrikou.

LiStOVáNí s Lidmilou Kábrtovou (28. listopadu 2013, Havlíčkův Brod)

Lidmila Kábrtová bude předčítat ze svého debutu Koho vypijou lišky. Kniha vzbudila pozornost především díky své netradiční formě. Skládá se z několika minipříběhů, které obsahují pouze padesát slov.

Návštěvníky čeká i diskuze a autogramiáda se spisovatelkou. Čtení proběhne v rámci projektu LiStOVáNí, který se snaží představit veřejnosti současnou českou literaturu.

Jak se Vám líbil tento článek?
Jak se Vám líbil tento článek?


Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..