Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Kalich po sté hledal Osmý světadíl. Za bouřlivého potlesku

Jana Kumherová

Jana Kumherová

25. 9. 2012

Je tomu již více než rok, co na jevišti Divadla Kalich poprvé zazněly hity československé skupiny Elán. Nyní oslavilo představení stou reprízu a s diváky se zatím pro velký úspěch rozhodně neloučí. A proč stojí za to přijít se na Osmý světadíl podívat?

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/osmysvetadil/]

Příběh se velmi volně inspiruje románem Dáma s kaméliemi Alexandra Dumase mladšího. Mladá Jana dá přednost vtipnému a veselému Tomášovi před vážným a někdy i agresivním Erikem. Když ale její bráška umírá, musí přehodnotit situaci. Nákladnou léčbu totiž Erik uhradí, jen pokud bude Jana jeho.

Čtěte také: Mrcha si ukradla muzikál Pomáda

Dva lidé, kteří nedokážou být jeden bez druhého a přeci jim osud nepřeje, aby byli spolu. Téma, které jsme viděli i slyšeli víckrát, než dokážeme spočítat. Přesto je linie, která se na jevišti rozvíjí, v mnohém zajímavá.

FOTO: Osmý světadíl

Osmý světadíl je místo, kde neexistují útrapy a nemoci. Jen tušit, kde ho najít Zdroj: Divadlo Kalich

Scénář je napsaný poutavě, přináší mnoho vtipu a má dynamiku. Nahrávají mu i herecké výkony. Navzdory humoru ale může tato tragikomedie působit až příliš pesimisticky a beznadějně. Štěstí, které se občas objeví, je vrtkavé a pomíjivé, a zůstává po něm jen pustá prázdnota.

„Skvělé,“ ohodnotil představení po ovacích Jožo Ráž.

Chválu si ale rozhodně zasluhuje hudba. Skupina Elán zapojila do díla staré známé hity, zároveň vytvořila i nové skladby pro dokreslení dalších částí příběhu. Členové skupiny, a to Jožo Ráž, Vašo Patejdl a Ján Baláž, si přijeli do Divadla Kalich převzít Zlatou desku za prodej soundtracku k muzikálu. Režii a choreografii měl na starosti Ján Ďurovčík.

FOTO: Osmý světadíl

Ačkoli je Jana připravená vzdát se kvůli bráškovi šťastného života, na Tomáše nemůže zapomenout

Muzikál zazářil již před rokem, kdy se dočkal prvního uvedení. Při výročí stého představení byli diváci tak nadšení, že je místy museli sami účinkující žádat, aby se utišili. Osmý světadíl sklidil ovace ve stoje.

„Osmý světadíl je postavený na kvalitní hudbě, dobrém textu i dobrém příběhu. Kromě zpívání je v něm velké zastoupení činoherních a tanečních partů. Při představení by se měli lidé smát i cítit dojetí,“ řekl již dříve režisér Ďurovčík.

Co na momentální úspěch říkají účinkující? Chválí především celý tým a kolektiv. Společně se také pustili do nového projektu, kterým je muzikál Pomáda. Jeho premiéra zahájila v září novou sezonu divadla Kalich.

FOTO: Osmý světadíl

V kuchyni viděli diváci úžasné choreografie

Muzikálových představení se momentálně na českých pódiích odehrává více, než by diváci kdy stíhali navštívit. Inscenace Osmý světadíl patří mezi ty, které zpracovávají obyčejný příběh normálních lidí dnešní doby. Dal by se připodobnit například k Touze. Zároveň patří mezi ty nejpovedenější, které se momentálně hrají.

Recenzujeme: Moje hra zabodovala. Bartoška se obrací v hrobě

Kvalitní hudbu prokládají vtipné nezpívané dialogy a výkony všech představitelů jsou přesvědčivé a věrné. Publikum rozhodně mělo mnoho důvodů ke spokojenosti.

Osmý světadíl

Divadlo Kalich

Hudba: Skupina Elán

Režie: Ján Ďurovčík

Hrají: Nela Pocisková, Michaela Doubravová, Kateřina Steinerová, Tomáš Savka, Tomáš Löbl, Roman Tomeš, Jan Révai a další

Hodnocení: 80 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Kalich po sté hledal Osmý světadíl. Za bouřlivého potlesku