Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Elán: Lásku nezabiješ

Klára Manfrinová

Klára Manfrinová

9. 10. 2010

Jožo Ráž, Elán, Zdroj: archivSlovenská hudební skupina Elán má na svém kontě několik zaručených hitů, které jsou romantikou přímo nabité. Ovšem kromě takových mají také řadu rychlých a rytmických písniček. Zkrátka Elán se hodí do pohody i nepohody. Nevěříte? Jen poslechněte sami…

Jožo Ráž, Elán, Zdroj: archiv

Zpěvák Jožo Ráž, Zdroj: archiv

Od roku 1968 se píše historie rockové kapely, která věří na pravdu a lásku. A právě tento aspekt se odráží často v textech skupiny Elán. Někdy písně mohou rozesmutnit, jindy rozveselit a pobavit. Taková prostě parta kluků z Bratislavy je a možná právě tohle jí získalo tolik fanoušků nejen na rodném Slovensku, ale také v České republice.

Píseň Nie sme zlí pochází ze stejnojmenného alba. Psal se rok 1982, když se tato studiová deska, pro Elán již druhá v pořadí, objevila na pultech. Písní u svých fanoušků zabodovali a ke slyšení tak byla na nejednom koncertě nejen v té době, ale i dnes.

O mnoho mladší je hit Zaľúbení. Vyšel na albu Elán 3000 o dvacet let později, v roce 2002. Skupina prodělala do té doby spoustu změn ve své sestavě. Frotman Jožo Ráž byl navíc po nehodě na motocyklu a toto byl první společný počin kapely po jeho incidentu. O tom, jak se album povedlo, svědčí například již zmíněná píseň Zaľúbení.

Ze stejné desky, která byla mimochodem již jedenáctým počinem slovenské kapely, pochází i další hit, který na koncertech nesmí chybět a jehož slova se vám vryjí do paměti, ač chcete či ne. A to je… Zanedbaný sex.

O rok později hitparády bořila píseň, která by se dala považovat za zpověď či smutné konstatování. Jedná se o jednu z pomalejších písní, která má ale silný a působivý text. Pochází z alba Tretie oko a zbývá snad už pouze dodat, že řeč je o hitu Láska moja.

Když se vrátíme trochu zpátky v čase, a to k roku 1994, kdy vzniklo album Hodina angličtiny, můžeme zmínit další známý song kapely Elán. Možná ho dívky slyšely od kluků jako kompliment, možná ho slýcháváte z rádií, ale asi je málo těch, kteří by ho neznali. Ale na tom teď nezáleží, nyní pro všechny píseň Kočka.

Jako zklidnění si dejme píseň, která rovněž v hudebních žebříčcích okupovala přední místa. Procítěný hlas zpěváka Jožo Ráže, krásné a příjemné vybrnkávání na kytaru, to všechno můžete nalézt v písní s názvem Voda, čo ma drží nad vodou.

No a čím se na závěr s Elány rozloučit? Co třeba nějakým moudrem? V písní Jedenáste prikazanie nabádají bratislavští rockeři, že se nesmí zabít láska, která ještě žije. Jejich víra v lásku je tedy patrná i zde. Lásku nezabiješ, vzkazují nám za typického kytarového doprovodu již mnoho let.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Elán: Lásku nezabiješ