Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

RECENZE: Moje hra zabodovala. Bartoška se už nemusí obracet v hrobě

Redakce

Redakce

24. 1. 2012

Na divadelní prkna přichází premiéra nové české komedie Moje hra, pod jejíž režii se podepsal Jan Kačer. Jak probíhá taková netradiční tryzna v přítomnosti samotného nebožtíka, předvádí divákům herci pražského Divadla Kalich.

Foto: Moje hra

Jankulovski se svou poslední partnerkou Zdroj: Divadlo Kalich

Divadlo Kalich patří do středního, tak zvaného líbivého proudu. Ať už tím, že sahá po zábavných kusech, nebo tím, že se často jdete podívat na známé herce. Nová inscenace s názvem Moje hra splňuje oboje.

Je zábavná a hraje tu Jiří Bartoška. Toho často v divadle neuvidíte, takže máte jedinečnou možnost vidět prezidenta Karlovarského filmového festivalu naživo.

Čtěte také: Potlesk pro muzikál Osmý světadíl

Navíc mu velmi slušně sekunduje Jana Janěková ml. a bez Zuzany Bydžovské by to rozhodně nebyla taková legrace, protože ona v roli jednodušší číšnice Ivon má nejvíc vtipných replik a táhne zábavnou nitku celého představení. V roli matky se objeví známá Nina Divíšková (manželka Jana Kačera), i když ta moc prostoru nedostala.

FOTO: Moje hra

Matka jako jedna z Josefových osudových žen

Celá zápletka se odvíjí od toho, že Josef Jankulovski (Jiří Bartoška) právě zemřel. Domů ho v rakvi přiveze pochybný funebrák, postaví rakev doprostřed místnosti a po nejapných žertech s pozůstalou odejde. Mladá paní spolu s au-pair slečnou víko otevře a v ní leží Jankulovski.

Bartoška se do toho míchá i posmrtně

Dále je na programu tryzna, které se mají podle přání zemřelého zúčastnit všechny ženy, které ho v životě ovlivnily. Přichází tak nejprve prostořeká Ivon, pak matka, dále Josefova první láska a také první žena. Každá na Jankulovského vzpomíná jinak, každá se jinak tváří. Ale rozhodly se splnit poslední přání mrtvého a teď se musí vypořádat s nemilou společností ostatních dam.

Očima Jany Kumherové: Inscenace přináší zajímavé, lehce bizarní téma, které je originálně zpracováno. Pochmurná nálada na jevišti je doplněna sarkastickými vtipy, čímž hra u diváků jednoznačně zabodovala. Humor působí nenuceným a nevtíravým dojmem. Místy se však děj zbytečně vleče a celá inscenace je až příliš statická. Tento nedostatek do jisté míry dokázaly vynahradit poutavé dialogy. Nejvíce šťávy hře dodává podivná dáma v podání Zuzany Bydžovské. Ona a Jiří Bartoška jsou jen jedni z mnoha představitelů, kteří si za svůj herecký výkon zaslouží chválu.

Hodnocení: 70 %

A aby toho nebylo málo, Jankulovski sám této tragikomické situaci přihlíží a komentuje ji. Slyší ho však pouze jeho poslední partnerka (Jana Janěková ml.), která tak má poslední možnost vše si se svým drahým nebožtíkem vyříkat.

FOTO: Moje hra

Ani slečna au-pair není z obliga

Téma nabízí spoustu prostoru k vyslovení dávných tajemství. Divák by měl napjatě očekávat, co všechno se ještě nedozví, a jak to nakonec dopadne s Jankulovského dítětem. Autor ale nebyl dostatečně nápaditý, aby tento prostor využil. Diváci, až na maličkost, která je napsána v závěti, moc napjatí nejsou. Hra sice ubíhá, ale pomalu a poklidně.

Tragikomická tryzna

Trefný pohled by mnohdy vydal za množství dialogů, které se tu stále vedou. Ostřejší vtip by rozsekl melancholickou náladu, která tu vládne a která není ani smutná, ani veselá, zkrátka taková nijaká.

Podívejte se: Slova se hledala v Kalichu

Jiří Bartoška leží celou dobu v rakvi. Pořád se tak přihlouple usmívá, když ho jeho ženy přesvědčují, jak pro ně byl nenahraditelný. Ale ani ony nekvílí žalem, nebo se neradují z toho, že konečně umřel ten starý chlípník a bonviván.

Občas tuhle neurčitou atmosféru rozetne dobře mířená replika Zuzany Bydžovské, které kdyby nebylo, tryzna by neměla správný efekt.

Foto: Moje hra

Jiří Bartoška leží celé představení v rakvi

Autor Petr Abraham vytvořil bezesporu dobrou českou komedii, která je originální, není vulgární a hezky se na ni dívá. Chyběly mi však momenty, které by mi inscenaci vepsaly do paměti na déle než hodinu po představení. Část diváků ale hru na premiéře ocenilo potleskem vestoje, což znamená, že Jejich hra měla úspěch.

Moje hra

Divadlo Kalich

Autor: Petr Abraham

Režie: Jan Kačer

Hrají: Jana Janěková ml., Jiří Bartoška, Zuzana Bydžovská, Nina Divíšková, Adéla Kačerová, Vlasta Peterková, Martin Kubačák, Adéla Koutná

Hodnocení: 70 %

Ohodnoťte tento článek:
1,7
Právě čtete

RECENZE: Moje hra zabodovala. Bartoška se už nemusí obracet v hrobě