Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Jste příznivci Muzejní noci a Noci literatury? Irsko nabízí oboje najednou

Redakce

Redakce

27. 9. 2012

FOTO: Katedrála sv. Patricka v DublinuV pátek, 21. září, se ve více než třiceti irských městech konala tzv. Culture Night, při které byl návštěvníkům umožněn volný vstup do muzeí, galerií a různých institucí. Velký důraz byl však kladen na uměleckou produkci, jako např. autorská čtení nebo koncerty.

video
play-sharp-fill

Culture Nights se konají v různých koutech světa, ne ale všude mají takovou tradici, jako je tomu v Irsku. Po celé zemi se konal již sedmý ročník této kulturní akce, která jen v Dublinu otevřela dveře do více než 150 institucí.

Culture Night měla své centrum v Dublinu

Zatímco někteří využili možnosti volného vstupu do nejvýznamnějších dublinských památek, jako jsou např. katedrála sv. Patrika, dublinský hrad nebo Abbey Theatre, jiní se vydali po stopách umělecko-kulturních produkcí. A bylo z čeho vybírat, jen kvůli obrovskému zájmu návštěvníků se mnohdy už nesehnala místa.

Největší zájem, jak se zdá, byl o koncerty vážné hudby na nejprestižnějších dublinských hudebních scénách, o návštěvu knihovny Trinity College, která obsahuje i tzv. Evangeliář z Kellsu, a o všemožné literární instituce, které mají co do činění s dvorním dublinským spisovatelem, Jamesem Joycem.

FOTO: Old Library, Trinity College, Dublin

V Old Library (Trinity College) se nachází Evangeliář z Kellsu. Foto: Kateřina Ostřanská, TOPZINE.cz

Aby se však návštěvník kulturně potěšil, nemusel se tísnit v davu lidí z celého světa. Některé instituce totiž zcela neoprávněně zely prázdnotou, jako např. Irish Writers‘ Centre, které v tomto směru nejspíš doplatilo na to, že nenese Joyceovo jméno. O to více tu však panovala domácká atmosféra s napečenými koláčky při vyprávění příběhů, které jejich autoři ještě nestačili vměstnat na papír.

Zatímco Irové si budou muset na svůj další kulturní večer otevřených dveří počkat ještě celý rok, Češi se již teď mohou začít těšit na svou Pražskou muzejní noc, která se bude konat ani ne za 260 dní, tedy 8. června 2013.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jste příznivci Muzejní noci a Noci literatury? Irsko nabízí oboje najednou