Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Pražská muzejní noc 2012 je za dveřmi. Nabídne Saddáma Husajna i střelnici

!Exkluzivně! Festival muzejních nocí zamíří 9. června do Prahy, kde se uskuteční jeho již devátý ročník. Ojedinělou atmosféru si budou moci návštěvníci letos vychutnat v rekordním počtu institucí.

FOTO: David Cerny - Shark

Na muzejní noci v galerii AMoYA bude k vidění i dílo Shark Davida Černého. Foto: Martin Tejkal, TOPZINE.cz

Druhou červnovou sobotu od sedmi hodin večer až do jedné hodiny ráno proběhne v našem hlavním městě deváté muzejní „snění“. Do letošního ročníku se zapojilo nejvíc institucí v historii (39), které nabídnou pestrý program v celkem 65 objektech.

Myšlenka zpřístupnit zapojené objekty návštěvníkům zdarma zůstala zachována i pro letošní ročník. Symbolické vstupné se bude vybírat pouze v Pražské informační službě a na Národní kulturní památce Vyšehrad.

Pražská muzejní noc
Datum konání: 9. června 2012 od 19:00 do 1:00
Vstupné: zdarma či za symbolickou částku
Doprava: speciálními linkami zdarma

Jak už bývá zvykem, návštěvníci se mohou těšit i na bohatý doprovodný program. Připraveny jsou koncerty, přednášky, filmové projekce či soutěže. Pořadatelé nezapomněli ani na nejmladší účastníky. V mnoha institucích je přímo pro děti připraven speciální program.

Dopravu po městě usnadní autobusy Dopravního podniku hlavního města Prahy. Díky speciálním linkám budou moci návštěvníci mezi jednotlivými objekty cestovat pohodlněji a především zdarma. Centrálním přestupním bodem bude jako obvykle náměstí Jana Palacha u zastávky metra A Staroměstská.

Ověřené instituce doplní zajímaví nováčci

Mezi zúčastněnými  institucemi figuruje tradičně Galerie a Muzeum hlavního města Prahy, Národní galerie, Muzeum Policie ČR, Národní muzeum či Hrdličkovo muzeum. Chybět nebude ani Národní technické muzeum.

FOTO: Prazska muzejni noc

Plakát Pražské muzejní noci se letos vyznačuje jednoduchostí. Zdroj: prazskamuzejninoc.cz

„Kromě otevřených expozic máme několik aktivit, které se budou odehrávat jednak venku před muzeem a samozřejmě také uvnitř. Venku návštěvníci můžou navštívit dílnu pro ražbu mincí, prohlédnout si historické autobusy a historický parní válec. Přímo v muzeu mohou navštívit expozici tiskařství, kde budou kolegové tisknout na tiskařských strojích, před expozicí astronomie bude pozorování dalekohledem a ve 3. patře bude ke zhlédnutí oblouková lampa,“ vypočítává lákadla Národního technického muzea jeho tisková mluvčí Olga Šámalová.

Vedle toho se na letošní Pražské muzejní noci představí i řada nováčků. Muzeum mladého umění AMoYA kupříkladu zpřístupní díla Davida Černého a dalších originálních umělců.

Nováčkem na seznamu institucí je také MeetFactory. „Do pozdních nočních hodin u nás můžete osvěžit svou mysl třeba tím, že strčíte hlavu do ledničky nebo vytvoříte vlastní nesmrtelnou sochu. Uvidíte mj. díla světoznámého pábitele Erwina Wurma, vystavovat bude laureát ceny EXIT 2011 Miroslav Hašek, zažijete audiovizuální spektákl na galerii Zeď. Aby toho nebylo málo, připravujeme Afterparty s koncertem a DJs třeba až do rána,“ láká k návštěvě ředitelka galerie Pavlína Bartoňová.

FOTO: Prazsky hrad

Noční Praha má kouzelnou atmosféru. Foto: Pavla Popelářová, TOPZINE.cz

Zajímavý program připravilo i Muzeum Policie ČR, které poodhalí zákulisí práce kriminalistických znalců a předvede ukázky balistických expertiz. Tradiční rytmy ze západní Afriky si budete moci poslechnout v Náprstkově muzeu. V Národním zemědělském muzeu bude otevřena laserová střelnice pro děti i dospělé.

Muzejní noc není jen o muzeích

Kromě muzeí a galerií se k události připojí také řada dalších kulturních institucí, např. Botanická zahrada, Rudolfinum, Městská knihovna nebo Zpěvácký spolek Hlahol. Z historických památek se představí Zámek Trója, Klášter svaté Anežky České, Valdštejnská jízdárna, Novoměstská radnice a mnoho dalších.

Podrobnější informace o Pražské muzejní noci můžete získat na oficiálních webových stránkách a od 8. června také v informačních stanech. K dispozici bude i brožurka se všemi potřebnými informacemi.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Pražská muzejní noc 2012 je za dveřmi. Nabídne Saddáma Husajna i střelnici