Menu
TOPZINE.cz
Literatura

John Banville slavnou Man Booker Prize doplnil Cenou Franze Kafky 2011

Kateřina Ciborová

Kateřina Ciborová

27. 10. 2011

Foto: John BanvilleJedenáctým držitelem jediné mezinárodní literární soutěže v Česku, Ceny Franze Kafky, je irský prozaik John Banville. Cenu si převzal ve čtvrtek na Staroměstské radnici v Praze.

Foto: John Banville

John Banville s ředitelkou Společnosti Franze Kafky Markétou Mališovou, Foto: Michal Žák, Topzine.cz

Mezinárodní porota Ceny Franze Kafky, kterou pořádá Společnost Franze Kafky, už deset let oceňuje nejlepší spisovatele světa. Mezi jména jako Philips Roth, Herold Pinter, Haruki Murakami, Arnošt Lustig nebo Václav Havel se letos zařadil i irský publicista, romanopisec, dramatik a detektivkář John Banville. Na Cenu Franze Kafky byl nominován už několikrát.

„Kafka byl našim prorokem,“ myslí si Banville

„Autor oslovuje čtenáře bez ohledu na původ, národnost a kulturu. Tak jako dílo Franze Kafky,“ představil Johna Banvilla jeden z porotců Jiří Stránský. Podrobnější byl další porotce André Deval, francouzský literární kritik. „Banville pokračuje v irské tradici anglického psaní, navazuje na Shawa, Becketta, Wildea a další. Řada jeho děl je vysoce originální, nebojí se inovace, přesto jsou díla jasná a kladou důraz na vyprávění. Zápletky jsou neobvyklé, postavy individualistické. Navíc je v jeho knihách vždy zastoupen kafkovský element,“ uvedl mimo jiné Deval.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/franz-kafka-2011/]

Od Společnosti Franze Kafky John Banville obdržel šek na deset tisíc dolarů a bronzovou zmenšeninu pomníku Franze Kafky. Porota o jméně vítěze rozhodla už v květnu, vybírala z jedenácti navržených kandidátů.

Čtěte také: Prestižní ocenění Franze Kafky bylo uděleno Václavu Havlovi

„Kafka by se divil, jak se náš svět přiblížil tomu jeho. Byl našim prorokem,“ řekl vítěz v děkovné řeči. Poprvé Banville publikoval v roce 1970, dnes jeho autorský seznam čítá osmnáct románů včetně dvou trilogií. Do češtiny byla přeložena jeho Kniha doličná (v originále The Book of Evidence), Man Brokerovou cenou ověnčené Moře (The Sea) a dvě detektivky, které autor napsal pod pseudonymem Benjamin Black: Kdo je bez viny a Anatomie strachu.

Slavnostního předávání ceny se zúčastnil také primátor Prahy Bohuslav Svoboda a předseda Senátu České republiky Milan Štěch. Oba nad cenou převzali záštitu. Přítomen byl také předseda Společnosti Franze Kafky Kurt Krolop.

Cena Franze Kafky se uděluje za celou dosavadní tvorbu autorovi, jehož alespoň jedna kniha vyšla v českém jazyce.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

John Banville slavnou Man Booker Prize doplnil Cenou Franze Kafky 2011