Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Reportáž: Prestižní ocenění Franze Kafky bylo letos uděleno Václavu Havlovi

Šárka Turčeková

Šárka Turčeková

29. 10. 2010

FOTO: Václav HavelV Brožíkově síni Staroměstké radnice každoročně probíhá oficiální předání mezinárodní literární ceny společnosti Franze Kafky. Naše země se do včerejšího večera mohla pyšnit dvěma jmény, která získala tato ocenění: Ivanem Klímou a Arnoštem Lustigem. Nyní k nim však můžeme připojit ještě jedno, a sice jméno skvělého dramatika a spisovatele, politika a státníka Václava Havla.

FOTO: Václav Havel

Václav Havel, laureát Ceny Franze Kafky 2010, Foto: Pavel Plicka, Topzine.cz

Když se v Brožíkově síni konečně shromáždili všichni hosté, místnost se stala překvapivě těsnou. Všechny oči směřovaly dopředu k pánům porotcům, po jejichž uvedení se zvolna zvedala vlna potlesku. Avšak největších ovací se dostalo letošnímu laureátovi Václavu Havlovi. Po uvedení přítomných tváří porotců, kteří seděli čelem ke zbytku síně, začali tito pronášet více či méně ohnivé proslovy.

Ocenění mezinárodního významu

FOTO: Václav HavelV mezinárodní devítičlenné porotě usedli například spisovatel dr. Jiří Stránský, sinolog a překladatel prof.  Oldřich Král, germanista prof. Ernest Kurt Krolop anebo prof. Peter Demetz. A ačkoli se porotci shodli na tom, že výběr laureáta nikdy není jednoduchý, na ceně pro Václava Havla se prý všichni jednomyslně shodli.

Přestože bych zde nechtěla ani jednomu ze zmíněných porotců ubrat na prestiži, nejvíce mě oslnil a zaujal projev Jiřího Stránského. Jeho chytlavý smysl pro humor spojený s dokonalým řečnickým projevem nemohl zapůsobit výjimečným dojmem jenom na mě. Jakmile přítomní hosté skončili se svými proslovy, došlo k předávání samotné ceny.

FOTO: Václav Havel

Václav Havel přebírá Cenu Franze Kafky, zleva: Václav Havel, Markéta Mališová, Arnošt Lustig, Foto: Pavel Plicka, Topzine.cz

Jako první gratulovala Václavu Havlovi Markéta Mališová, ředitelka společnosti Franze Kafky, a předala mu sošku, již vytvořil malíř a sochař Jaroslav Róna. Poté laureát obdržel šek v hodnotě deseti tisíc dolarů a nakonec diplom od Marie Kousalíkové, náměstkyně primátora pro oblast školství, vzdělání a volného času. Přemysl Sobotka, předseda Senátu, předal Václavu Havlovi překrásného křišťálového lva, jenž má představovat symbol státnosti. Následovaly vřelé gratulace a pak už se mohlo přistoupit také k Havlovu proslovu.

Spisovatel a dramatik – a přece není vážný!

Je to s podivem, protože od vážných událostí byste si slibovali i vážné projevy. Na druhou stranu bych nerada tvrdila, že chodit na ocenění největších českých i zahraničních literátů je bůhvíjaká sranda. Naopak: pokouším se naznačit, že pokud vás zajímají podobné události, rozhodně se zde nebudete nudit. Tito spisovatelé nejsou totiž autory jen tak do větru, jsou to často zasloužilí a talentovaní tvůrci. Svým projevem Václav Havel potvrdil, že opravdu je výborným dramatikem, podle mého také humoristou, a tedy i výborným spisovatelem. Proto myslím, že si toto ocenění zasloužil.

 
Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Reportáž: Prestižní ocenění Franze Kafky bylo letos uděleno Václavu Havlovi