Menu
TOPZINE.cz
Čeští herci a české herečky

Jiří Schmitzer – herec i muzikant

Dušan Takáč

Dušan Takáč

24. 8. 2009

jiri_schmitzer_600x338Člověk rozdávající pohodu navzdory svému strohému zarostlému vzhledu a 192 centimetrů vysoké vyhublé postavě, to je Jiří Schmitzer. A sousloví, které ho nejlépe vystihuje? „Řekněte prdel“.jiri_schmitzer_600x338

Jedná se o název písničky, kterou složil jako reakci na skladbu skupiny Limp Bizkit. Pokusil se o parodii takového hudebního žánru, stejně jako by se rád v budoucnu pokusil, pokud mu to čas dovolí, parodovat i jiné hudební styly a klipy.

Slavný český herec a oblíbený písničkář letos v 25. října oslaví 60. narozeniny. Na svět přišel v Praze ve znamení Štíra. Od roku 1985 je členem Ypsilonky.

Ke koncertním vystoupením přistupuje divadelně a možná právě proto jsou jeho hudební představení tak oblíbená. Důležitou složkou však je i kytara a chytré texty.

„Jsem přesvědčen, že i kdyby vstupenka stála jen dvacet korun, je to dobře, protože člověk musí zvážit, jestli mu to jedno pivo za to stojí. Pak je zvědavý, co za to jedno pivo dostane,“ přednesl svoji koncertní filosofii v rozhovoru pro Rock and Pop.

K hudbě se dostal již v mládí, kdy skládal písničky na vojně. Hrával pak při svých divadelních představeních ve foyer divadla, ale i na různých akcích. K dnešnímu datu vydal již čtyři alba. O hudbě říká, že je to jeho koníček a že je především profesionální herec.

A to je pochopitelně pravda. V roce 1974 absolvoval DAMU a svoje umění předvedl například ve filmech jako jsou Marečku, podejte mi pero, Vesničko má středisková, Nefňukej veverko, Báječná léta pod psa, ale i v seriálech Četnické humoresky, Dobrodružství kriminalistiky nebo Chalupáři. Po ukončení vysoké školy vystupoval v Činoherním studiu v Ústí nad Labem a jeho televizní herecká kariéra se začala psát filmem Oldřicha Lipského Tři chlapi na cestách z roku 1973. Za dechberoucí výkon ve filmu Bumerang si odnesl Českého lva za nejlepší mužský herecký výkon.

Na přelomu let 2007 a 2008 předvedl svoji všestrannost v show vysílané v České televizi – Star Dance. Vypadnul až v semifinále, když za sebou nechal 5 dalších tanečních párů.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jiří Schmitzer – herec i muzikant