Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

Jídelníček na hubnutí? Hubněte efektivně!

HubnutíVyděšeně stojíte po Vánocích před váhou, hystericky těkáte očima do zrcadla před každým odchodem z domu, nebo prostě jen chcete zredukovat svou váhu na předvánoční stav? Pár tipů a užitečných rad vám pomůže rozhoupat se směrem kupředu. Nebo v tomto případě spíše dolů!


Zdroj: emedicinehealth.com

Zdroj: emedicinehealth.com

Máme po Vánocích, dokonce po Novém roce a ruku na srdce, kolik z nás pečlivě hlídalo přísun kilojoulů a soustředilo se na pravidelný přísun živin a vitamínů? Jen se přiznejme. Téměř nikdo, pomineme-li dívky chorobně pečující o své tělo nebo podobné případy. A pokud se skutečně našel někdo, kdo dodržoval zásady zdravé stravy a bránil se všem choutkám Vánoc, gratuluji, jste lepší než já a ostatně lepší než většina z nás.

Ať už je to tak či tak, jedno je jisté, nikdy není pozdě začít tvarovat postavu, nebo alespoň začít s dodržováním zásad zdravého stravování. Ze začátku je dobré říci, co ke zdravému hubnutí a tvarování postavy rozhodně nevede. Dobrým příkladem je hladovění, kterým možná docílíme krátkodobého efektu, shodíme pár kilogramů, ale za nějaký čas bude stejná váha zpět i s malým dárečkem v podobě několika kil navíc. A určitě nechceme se svým vlastním tělem bojovat a okrádat ho o užitečné živiny. Pokud dlouho hladovíme, tělo si uvědomí, že přísun látek byl zastaven a při dalším jídle vytvoří zásobu nutnou k přežití po delší čas. Efekt je tedy přesně opačný, než bychom chtěli.

Stejně tak nevěřme zázračným práškům na hubnutí, které slibují výrazný úbytek na váze, protože máme přece dost rozumu k tomu, abychom věděli, že vezmeme-li si před spaním tabletku, do rána nebudeme kost a kůže. Takhle to zkrátka také nefunguje.

Zdroj: emedicinehealth.com

Zdroj: emedicinehealth.com

Mnohem lepší je rozumně popřemýšlet nad přísunem látek přes den a místo věčného ubírání spíše trochu přidat. Pravidelnosti není nikdy dost, proto je dobré upravit svůj časový harmonogram tak, aby každé jídlo mělo své místo.  Jde-li všechno podle plánu a my se držíme denního kalorického příjmu mezi čtyřmi až šesti tisíci kJ, měli bychom hubnout stálou rychlostí půl kilogramu týdně. Pokud se tak neděje, jídelníček a rozložení kalorických hodnot jednotlivých jídel se dá samozřejmě upravit.

Nevynechávejme snídani! Snídaně je základ dne, tohle pravidlo není jen výmyslem. Po ránu je nutné žaludek rozpohybovat a tělu dodat trochu energie, byť by se mělo jednat jen o ovoce, jogurt nebo plátek celozrnného chleba se sýrem. Pokud jsme zvyklí snídat, máme o starost míň, teď stačí jen zvolit správnou kombinaci. Preferujeme-li slanou snídani, zkusme tentokrát třeba 50 g tmavého slunečnicového chleba, 50 g sýru Kavli a papriku. Spočítáme–li dohromady kalorickou hodnotu, vychází zhruba 1000 kJ. To je ideální hodnota na začátek dne.

Nesmíme zapomínat ani na dopolední či odpolední svačiny, protože důležitá je už zmíněná pravidelnost a jelikož svačiny tvoří zhruba 8% celkového denního příjmu, nesmíme je zanedbávat. Osmi procentům připadá zhruba 400 kJ, což můžou být čtyři rajčata, několik okurek, dvě mrkve a podobně. A uznejme – ze čtyř rajčat nás hlad na dvě hodiny do oběda jistě přejde. Nemusíme se nutně vyhýbat ani čokoládám a všemožným pochutinám. Stačí, když ovládneme touhu sníst čokoládu na posezení a rozdělíme si příděl na celý den, nebo lépe, na dny dva.

Oběd je hlavním jídlem dne, proto by mu měla být věnována zvýšená pozornost. I při obědě se budeme držet doporučené kalorické hodnoty, ta zde činí 1400 kJ, s čímž už se dá pracovat. Svíčkové medailonky, kari rýže a salát – jak zní tato kombinace? Lákavě? Co třeba smažený řízek s bramborovým salátem? Oba tyto a mnoho dalších podobných receptů splňuje rozmezí 1400 kJ. Skeptici s názorem, že zdravá strava musí být nutně samá zelenina, teď vidí, že hubnout se dá i bez kapust a podobných věcí, které některé z nás odrazují.

Dost bylo slaných věcí, k večeři zvolíme nějakou lahůdku a sladkost, například nudle s mákem nebo žemlovku s jablky. I tato jídla mají kalorickou hodnotu okolo 1400 kJ, jsou proto vhodným zakončením dne. Ty pozornější teď trklo, že v celkovém součtu zbývá ještě 400 kJ do konečných čtyř tisíc, které můžeme věnovat třeba druhé večeři.

Prošli jsme si stručně kalorický příjem, ale zatím nebyla řeč o pitném režimu, který tvoří důležitou součást. Říká se, že člověk během dne vyloučí dva a půl až tři litry tekutin, ať už potem, močí nebo stolicí, proto je na místě tekutiny znovu doplňovat. Dobrým vodítkem je pravidlo příjmu 350 ml na deset kilogramů váhy. Vážíme-li 50 kg, je dobré za den vypít 1,7 litrů tekutin.

Na konec jedna dobrá rada – hodně a pečlivě žvýkejte, jezte pomalu a na jídlo se soustřeďte. Říká se, že informace o sytosti putuje z žaludku do mozku celých dvacet minut. Zkuste si proto někdy na talíř nadělit menší porci rozmanitého a barevného jídla, nejíst ve spěchu u televize nebo počítače. Jezte v klidu a jídlu se skutečně věnujte.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jídelníček na hubnutí? Hubněte efektivně!