Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Jesse Eisenberg: Životopis geeka, kterého proslavil Facebook

Redakce

Redakce

27. 7. 2012

FOTO: Eisenberg ve filmu The Social NetworkJe to paradox – Jesse Eisenberg, kterého nejvíc proslavila role zakladatele sociální sítě Facebook, na ní sám účet nemá. Sám ví, že tam už hledat slávu nemusí; už si ho našla sama.

FOTO: Eisenberg ve filmu The Social Network

Tak tenhle mladík založil Facebook. Aspoň ve filmu The Social Network. Zdroj: distributor filmu

Diváci mají často tendence přisuzovat hercům povahy charakterů, které představují na plátně. U Jesseho Eisenberga to mohou dělat bez jakýchkoliv výčitek – často hraje stydlivé, nespolečenské typy mužů, antihrdiny, kterým přesto budete nakonec fandit. Ale není náhoda, že je hraje zrovna Eisenberg: sám také není úplně bezproblémový člověk.

Herec, narozený 5. října 1983 v New Yorku, měl vždycky problém zapadnout. Se svými vrstevníky si nerozuměl, roky ve škole se pro něj staly trápením. Už v devíti letech se rozhodl, že chce být hercem: „Je pro mě snazší, když mám předepsáno, jak se mám chovat.“ Přiznává, že je neurotický typ podobně jako Woody Allen – a asi ne náhodou je jeho nejoblíbenějším filmem tragikomedie Zločiny a poklesky, právě od Allena.

Většina diváků zná Eisenberga pravděpodobně díky roli ve filmu The Social Network, kde hrál Marka Zuckerberga, jednoho ze zakladatelů sociální sítě Facebook. A ti se teď možná tvrzením o jeho plaché povaze diví: vždyť ve filmu vystupoval jako sebevědomý spratek! Naživo ale zdaleka tak nepůsobí.

[youtube_660]2vG6nLW341U[/youtube_660]

První opravdovou pusu dostal až v 19 letech, a to dokonce až ve své filmové premiéře ve snímku Roger Dodger. Teď už si však zřejmě jeho obdivovatelky mohou nechat zajít chuť, neboť má dlouholetý vztah s přítelkyní Annou.

Pro Zuckerberga má pochopení

Eisenberg byl pro roli Zuckerberga jako stvořený. Vždyť Facebook vznikl jako náhrada za komunikaci z očí do očí, které se jeho skutečný zakladatel téměř štítil. „Je emočně odtržený od světa, přitom vyhledává kontakt,“ tvrdí Eisenberg. On sám je přitom stejný a Zuckerberga se zastává.

„Beru ho jako umělce. Brání svoje dílo, což je nutné. Kdybyste si odmysleli Facebook a představili si místo něj Monu Lisu, všechno by vám ve filmu připadalo jiné. Zbavuje se přátel, protože brání svou malbu; tomu by podle mě všichni rozuměli.“ Ne nadarmo zní motto filmu: Když chcete 500 milionů přátel, naděláte si i pár nepřátel.

FOTO: Eisenberg ve filmu Zombieland

Taková normální postelová scéna… z filmu Zombieland.

Zuckerberg a Eisenberg se potkali v pořadu Saturday Night Live loni v lednu, kde Zuckerberg připustil, že film je zajímavý. Předtím ho ale naopak zavrhoval. „Když novináři nebo scenáristi o něčem píšou, měli by si nejdřív ověřit fakta. Ten film je vymyšlený,“ tvrdil.

Konečně si splnil sen

Eisenbergova průlomová role způsobila velký poprask. Herec byl dokonce nominován na Oscara i Zlatý glóbus, získal však jen méně prestižní ocenění. Jeho život to přesto změnilo. Zatímco do té doby patřily k jeho nejvýraznějším rolím účast v hororové komedii Zombieland či dramatu Sépie a velryba, po Social Networku postoupil do herecké extraligy.

Díky tomu si Eisenberg splnil sen: zahrál si ve filmu Woodyho Allena nazvaném Do Říma s láskou, který byl promítán na festivalu v Karlových Varech, a v těchto dnech postupně obsazuje česká kina. Eisenberg se považuje za mladší verzi slavného režiséra, kterého připomíná třeba svou rychlou mluvou.

[youtube_660]8nKbkCddfLg[/youtube_660]

Souhlasí s ním i Allen: „Vidím se v něm. Tak rád bych si jeho roli zahrál, kdybych byl o 50 let mladší,“ říká 76letý režisér. Mimo to teď Eisenberg daboval hlavní postavu v animovaném filmu Rio, pro nějž nazpíval i píseň Real in Rio.

Eiseneberg má ještě jednu zvláštní úchylku: je vášnivým sběratelem opuštěných koček a bývá spojován se společností Farm Sanctuary na ochranu zvířat. Přesto (nebo právě proto) mnoho žen přitahuje. Magazín Entertainment Weekly ho dokonce nazval nejvíc sexy geekem na světě. A nutno uznat – charizma tento herec má, že?

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jesse Eisenberg: Životopis geeka, kterého proslavil Facebook