Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Jedna z odsouzených členek Pussy Riot je na svobodě. Zbylé dvě čeká Sibiř

Adam Vrána

Adam Vrána

17. 10. 2012

Členka ruského feministicko-punkového hnutí Pussy Riot Jekatěrina Samucevičová byla po odvolání propuštěna na svobodu. Verdikt potvrdil ve středu 10. října moskevský městský soud.

FOTO: Pussy Riot

Pussy Riot Zdroj: youtube.com

„Ohledně Samucevičové dospěl soud k názoru, že její náprava může pokračovat, aniž by musela být nadále izolována od společnosti,“ uvádí tisková mluvčí tamního tribunálu Anna Usačevová.

Čtěte také, kdo podpořil Pussy Riot

Důvodem propuštění nejstarší ze souzených dívek byl argument její obhájkyně, že byla Samucevičová vyvedena z kostela dřív, než se do plánované performance na protest proti prezidentu Vladimiru Putinovi vůbec stačila jakkoliv zapojit. Namísto dvouletého nepodmíněného trestu tak vyvázla s podmínkou.

Druhým stále hrozí Sibiř

Zbývajícím dvěma aktérkám procesu, Marii Alyochinové a Naděždě Tolokonnikové, dosud zůstávají původní trestní sazby. K jejich výkonu mají odsouzené nastoupit v Možajské trestanecké kolonii na Sibiři.

Trojice punkerek byla letos v srpnu odsouzena poté, co je ruská justice shledala vinnými z výtržnictví a pohrdání církví, jichž se dopustily v chrámu Krista Spasitele odzpíváním punkové modlitby Bohorodičko, vyžeň Putina.

Případ Pussy Riot vzbudil obrovský celosvětový ohlas a podporu jim vyslovují nejen zástupci z řad politiků, včetně ruského premiéra Dmitrije Medveděva, ale také celebrity a umělci, jakými jsou například Madonna, Rolling Stones, nebo Faith No More.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jedna z odsouzených členek Pussy Riot je na svobodě. Zbylé dvě čeká Sibiř