Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Pusťte Pussy Riot, naléhají Yoko Ono, Sinead O´Connor i Serj Tankian

Redakce

Redakce

3. 10. 2012

FOTO: Pussy RiotZa tři vězněné členky ruské dívčí punkové kapely Pussy Riot se postavily další známé osobnosti. Negativní ohlasy na jejich odsouzení ke dvěma letům vězení se ozývají i v řadách ruské ortodoxní církve.

FOTO: Pussy Riot

Pussy Riot Zdroj: youtube.com

Příkladem je kněz z malého ruského městečka Sergej Baranov. Nesouhlas s postojem církve v kauze Pussy Riot vyslovil v dopise patriarchovi pravoslavné církve. Zároveň požádal, aby byl zbaven kněžského úřadu, čemuž bylo vyhověno. Církev jedná o jeho exkomunikaci, která je v ruské církvi téměř nejvyšším trestem. Pussy Riot mu vyjádřily podporu z vězení.

 

Čtěte také o nejbohatších zpěvácích světa

Ve vězení se dívky ocitly kvůli kontroverznímu vystoupení v moskevské katedrále Krista Spasitele. Skupinu k němu vedlo úsilí o změnu současného ruského režimu a nesouhlas s podporou prezidenta Putina ze strany ortodoxní církve. Protestní akci pojaly jako hudební modlitbu, při níž prosily Bohorodičku, aby Putina vyhnala.

Nespokojenost s procesem a žádost o propuštění Pussy Riot dala najevo řada známých osobností z celého světa. Kritika zazněla i z úst politiků. Překvapivě se pro osvobození Pussy Riot vyslovil i ruský premiér Dmitrij Medvěděv.

Z hudebníků se za ruské punkerky postavili například Red Hot Chili Peppers, Björk, Serj Tankian, Patti Smith, Madonna, Franz Ferdinand či Paul McCartney.

Cena od Yoko Ono

Yoko Ono dokonce udělila Pussy Riot cenu Johna Lennona za mír. Podle oficiálních zdrojů si punkerky toto ocenění zasloužily bojem za demokracii a svobodu Ruska. K udělení ceny Lennonono Grant dojde 9. října v Reykjavíku. Ceremoniál se koná každoročně u příležitosti Lennonova narození. Cenu obdrží také dalších pět aktivistů.

Nově se k protestujícím připojila i irská zpěvačka Sinead O‘Connor. V dopise žádá Vladimira Putina o propuštění třech zadržených členek Pussy Riot do domácího vězení. Říká, že by měly být především se svými dětmi, které je potřebují. „O žádnou politiku nebo skupinu se děti nezajímají, prostě jen milují své maminky,“ píše v dopise zpěvačka.

Zbylé členky Pussy Riot zatím pokračují v kampani za propuštění svých uvězněných kolegyň a děkují všem, kdo jim vyjádřili podporu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Pusťte Pussy Riot, naléhají Yoko Ono, Sinead O´Connor i Serj Tankian