Menu
TOPZINE.cz
Hudba

10 hitů Faith No More, které na Rock for People 2012 určitě zazní

Faith No More budou headlinery letošního ročníku festivalu Rock for People, jenž se bude konat od 3. do 7. července v Hradci Králové. A TOPZINE.cz vám poradí, jaké songy této americké crossoverové kapely byste si měli nastudovat.

Faith No More Zdroj: fnm.com

Koncertní setlisty Faith No More často obměňují a rádi dávají prostor méně známým skladbám, takže soustředit se jen na největší hity této formace by byla chyba. S naším výběrem ale budete na koncert řádně připravení.

Be Aggressive

Typický song kapely, který míchá do jednoho celku různé styly a nálady. Úvodní kostelní varhany posluchači určitě naženou husí kůži, ale stačí pár záseků a najednou se skladba žene v rychlém, veselém tempu. Celý song graduje v úderný a jednoduchý refrén, na který se dá dobře skákat, takže si lze na koncertě tenhle track patřičně užít.

[youtube_660]BvtO9y6Pqaw[/youtube_660]

Caffeine

Ne že by byl Caffeine nějaký vyložený hit, to rozhodně ne – vlastně se ani nedočkal singlového provedení. Nicméně Faith No More dobře vědí, proč tenhle song tak často hrají: Caffeine slučuje agresi s melodiemi tak dokonale, že je to takřka učebnicové. A co předvádí zpěvák Mike Patton se svým hlasem, to je mistrovský výkon.

[youtube_660]sRFPs7L9Vgw[/youtube_660]

The Gentle Art of Making Enemies

I v tomto songu se jako v tom předchozím střídají zuřivé nálady s pohodovějšími pasážemi, byť zde je to provedeno trochu jiným způsobem. V určitých okamžicích tohoto songu vám může dojít, odkud zpěvák Serj Tankian čerpal inspiraci; ne nadarmo jsou System of a Down svou schopností slučovat žánry přirovnáváni právě k Faith No More.

[youtube_660]xJAX_JSe9Wk[/youtube_660]

Evidence

Evidence má jednoduchý, téměř triviální text, nicméně po instrumentální stránce je to klenot, kde má každé hrábnutí do strun či kláves svůj účel a každý tón své místo. To vše v dokonalém podání hodné jazzových mistrů. Faith No More tuhle skladbu hrají se železnou pravidelností a také si ji na pódiu náležitě užívají. Mike Patton s oblibou při tomto songu seskakuje ze stage, nutí fanoušky zpívat text do mikrofonu a propleskává každého, kdo podle něj neobstojí, takže pozor!

[youtube_660]S-DB5-jG3CQ[/youtube_660]

Surprise! You‘re Dead!

Rychlý, krátký a úderný song, který je v živém podání ještě rychlejší a uřvanější. Žádná extra skladba to není, ale kapela ji hraje skoro pokaždé.

[youtube_660]eqrm9Li-qwg[/youtube_660]

Introduce Yourself

I tento hit zaznívá na koncertech více než často. Je to song rázný, takřka punkový a hodně krátký – trvá sotva minutu a půl. Song dal jméno druhému albu z roku 1987 a je vzpomínkou na časy, kdy ještě v kapele zpíval Pattonův předchůdce Chuck Mosely.

[youtube_660]Pr3yyiWnCBA[/youtube_660]

Midlife Crisis

Další perla, bez které se žádný koncert Faith No More neobejde. Pilotní singl nejuznávanějšího alba kapely Angel Dust nemůže chybět, protože fanoušci ho milují a i samotná skupina ho ráda hraje. Midlife Crisis je jeden z největších hitů kapely vůbec.

[youtube_660]WPuNLlhrLT0[/youtube_660]

Easy

Co je Nothing Else Matters pro Metallicu, to je Easy pro Faith No More. Tento megahit nikdy nechybí na žádném koncertu, protože tuhle profláklou záležitost zná i člověk, který o Faith No More v životě neslyšel a kapela si ho tak netroufne ignorovat.

Čtěte také o Skrillexovi: Poznejte jednoho z nejžádanějších hudebníků současnosti

Tento song zaznívá skoro vždy už v první půlce koncertu a na členech kapely můžete často pozorovat, že je hraní této skladby nějak zvlášť nebaví: Easy je totiž coververzí od soulového uskupení Commodores a původně vyšla jen jako bonus alba Angel Dust pro japonský trh, takže hitem se tento song stal úplně náhodou. Že největším hitem Faith No More je ve skutečnosti předělávka, zatímco má kapela v arzenálu velké množství vlastních kvalitních skladeb, je zkrátka ironie, která členy skupiny asi příliš netěší.

[youtube_660]t1WAMNIunKc[/youtube_660]

We Care A Lot

Opět vzpomínka na Chucka Moselyho za mikrofonem a zároveň jednoznačně nejlepší song, který kapela složila ještě bez Pattona. Kouzlo řízné kombinace funku a rapu nevyprchalo ani po takřka čtvrt století a We Care A Lot stále je páteří všech koncertních setlistů Faith No More.

[youtube_660]yachrjvO2Ow[/youtube_660]

Epic

A jdeme do finále. Epic je opravdový majstrštyk kapely, který v roce 1989 učebnicově ukázal, jak lze skloubit rap s rockem. Ano, již dříve s touto kombinací experimentovali například Red Hot Chili Peppers, ale teprve Faith No More ukázali, jak se to má dělat správně. A až po nich přišli Rage Against The Machine, Korn, Limp Bizkit a další. Faith No More jsou zkrátka velkým kusem rockové historie, což můžete ocenit jak při poslechu níže přiložené videoukázky, tak při samotném koncertu na festivalu Rock for People.

[youtube_660]8yoABwIlX3s[/youtube_660]

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

10 hitů Faith No More, které na Rock for People 2012 určitě zazní