Menu
TOPZINE.cz
Sex a vztahy

Je sex zdravý? 21 důvodů, proč bychom neměli zanedbávat náš milostný život

Redakce

Redakce

15. 9. 2017

Odhoďte krémy proti vráskám. S pravidelným sexem můžete vypadat o sedm let mladší. Ale to není jediný jeho přínos. Je sex zdravý? Přinášíme vám 21 důvodů, proč byste ho rozhodně neměli zanedbávat.

Partner nemá zrovna náladu na postelové radovánky? Ukažte mu náš článek a uvidíte, že změní názor. Podle nejnovějších studií může pravidelný sex alespoň dvakrát týdně pomoci s některými zdravotními obtížemi a trvale podpořit dobrou náladu.

1. Vypadáte mladší

Dr. David Weeks, klinický neuropsycholog v Royal Edinburh Hospital, odhalil svůj rozsáhlý výzkum na psychologické konference. Výzkum jasně prokázal, že starší muži a ženy při pravidelném sexu vypadali mladší až o sedm let.

To samozřejmě neznamená, že musíte tuto omlazující kůru aplikovat každý den. Nejen množství je důležité, ale i kvalita. Proto se do milování nenuťte za každou cenu.

2. Zvýšení plodnosti

Rajská hudba pro mužské uši. Studie zjistily, že čím častěji se milujete, tím kvalitnější budou vaše spermie. Prokazatelně bylo pro jejich zdraví mnohem lepší, když byl sex před testování naposledy maximálně před dvěma dny, ale lépe ještě méně. Po deseti dnech abstinence jejich kvalita rapidně klesala.

Jestliže se snažíte o dítě, milujte se alespoň dvakrát týdně a nečekejte jen na ženskou ovulaci. Navíc, častý sex dokáže ovlivnit i ženské hormony.

Čtěte také: Postel je dlouhodobá investice. Jak ji vybrat dobře?

3. Boj s nachlazením a chřipkou

Častější sex pomáhá zvýšit hladinu protilátek (Imunoglobulinu A nebo IgA). Ty vás dokáží ochránit před nachlazením a chřipkou. Lidé, kteří mají sex častěji než jednou týdně, mají o 30 % vyšší hladiny IgA.

4. Odolnost pro vaše tělo

Klíčem k udržení lidského těla v dobré zdravotní kondici je podle některých také vysoká úroveň přírodního steroidu DHEA, který je znám jako „anti-aging hormon“. Během sexu je steroid vylučován po celém těle a po orgasmu se hladina v krevním oběhu zvětší dokonce na pětinásobek normálního množství.

5. Delší život

V Austrálii byla provedena studie, která poukazovala na to, že lidé, kteří zažili orgasmus alespoň 3x týdně, měli o 50 % nižší pravděpodobnost úmrtí z lékařských důvodů než ti, kteří zažili orgasmus jen jednou měsíčně.

6. Udržte se fit

Za 30 minut intenzivního sexu dokážete spálit až 100 kalorií. To je cca jedna sklenka vína. Kdo má sex dvakrát týdně, může spálit až 5000 kalorií ročně. Zapojte také kreativitu a fantazii a střídejte polohy. Tím zapojíte různé svalové skupiny a udržíte své končetiny štíhlé a pružné. A navíc je to zábava.

7. Ulevte si od menstruačních bolestí

Řada žen trpí před menstruací velkou bolestí břicha. Podle některých teorií dokáží svalové kontrakce během orgasmu zmírnit napětí ve svalech vaší dělohy a zmírnit tak menstruační bolesti.

8. Snižuje riziko inkontinence

Dobrý sex je skvělé cvičení pro svaly pánevního dna. Jsou to svaly, které řídí orgasmus. Dokáží zastavit tok moči a snižovat její úniky a inkontinenci.

Tyto svaly významně ochabují během těhotenství a při menopauze. Čím jsou silnější, tím nižší je riziko vniku inkontinence. Navíc je sex rozhodně zábavnější než cvičení.

9. Ochrana před infarktem

Studie potvrdili, že pravidelný sex pomáhá chránit před infarktem. Sex třikrát týdně by mohl snížit riziko infarktu až o polovinu a stejně tak i riziko vniku mrtvice.

Izraelská studie zjistila, že ženy, které měly dva orgasmy týdně, měly až o 30 % nižší pravděpodobnost, že budou trpět nemocí srdce než ženy, které sex nebo orgasmus takřka nemají.

Čtěte také: Je marihuana sexuální stimulant?

10. Zvyšuje přitažlivost

Vysoká sexuální aktivita způsobuje, že tělo uvolňuje více feromonů, které přitahují opačné pohlaví. Čím více máte sex s vaším partnerem, tím silnější bude vaše touha si s ním zadovádět znovu.

11. Působí proti vráskám

Hormony během sexu mohou pomáhat vyhlazovat jemné vrásky. To je výhodné hlavně v období menopauzy, kdy bývá kůže ženy suchá a vrásčitá, protože hladiny estrogenu přirozeně klesají.

Podle jedné americké studie ženy s menopauzou, které se milovaly každý den, měly hladiny estrogenů na dvakrát větší úrovni.

12. Zdravější pokožka

Podle výzkumu provedeného v Royal Edinburh Hospital, podporuje sex obnovu pokožky jako forma aerobního cvičení. Touto studií bylo totiž zjištěno, že intenzivní sex pumpuje vyšší hladiny kyslíku v těle, zvýší se tok krve a živin k pokožce a tlačí na povrch čerstvější kožní buňky. Ta pak vypadá zdravěji a krásněji.

13. Zvyšuje sebevědomí

Sex má také velký vliv na sebevědomí. Podle průzkumu University of Texas v USA se jeho účastníci, kteří měli pravidelný sex, cítili mnohem více sebejistě.

14. Snižuje krevní tlak

Skotská studie zjistila, že muži a ženy s pravidelným sexem dokáží mnohem více odolávat stresu a mají nižší krevní tlak než ti, u kterých tomu tak není.

15. Konec depresím

Každé cvičení zvyšuje srdeční frekvenci a sex také. Tím mozek začne uvolňovat dobré chemikálie, které zvyšují hladinu serotoninu, což je šťastný hormon pro dobrou náladu.

Serotonin významně působí proti depresím a je jeden z hlavních důvodů, proč se lidé po sexu usmívají, cítí se šťastní a spokojení.

Sexuálně aktivní ženy v dlouhodobých vztazích se také cítí mnohem spokojeněji než ženy, které sex nemají.

16. Působí proti bolestem hlavy

Bolesti hlavy jsou častou výmluvou, proč sex nemít. Vědecké studie ale říkají pravý opak. Sex proti bolestem hlavy pomáhá.

Je to proto, že sexuální aktivita způsobuje nárůst hormonu oxytocinu a dalších endorfinů. Ženy hlásily, že jejich bolesti se po sexu velmi zlepšily a zmírnily.

17. Pryč s napětím

Studie v časopise Psychology zjistila, že lidé, kteří měli v během 24 hodin sexuální styk, se mnohem lépe srovnali se stresovými situacemi (například nějaký projev na veřejnosti) než ti, kteří to neudělali.

Výzkum také prokázal, že dotýkání a mazlení během sexu a po něm snižuje v těle hladinu kortizolu (stresový hormon).

18. Pomáhá při nespavosti

Oxytocin uvolňovaný během orgasmu má i další přínos, pomáhá vám se uvolnit. Hormon uvolňovaný před orgasmem a po něm podporuje relaxaci a ospalost.

Takže to, že muži často hned po sexu usnou, není jejich vina a je to vlastně naprosto přirozené.

19. Posiluje kosti

Pravidelný sex pomáhá zvýšit hladinu estrogenů u žen po menopauze. Dokáže jim tak poskytnout určitou ochranu před osteoporózou, která je způsobena právě nedostatkem estrogenu.

I muži z toho mohou těžit. Během sexu se jim zvyšuje hladina testosteronu, což může poskytnout určitou ochranu proti mužské osteoporóze.

Čtěte také: Kofein: Jak působí na náš mozek

20. Menší riziko vzniku rakoviny prostaty

Vědci z Nottinghamské univerzity zjistili, že muži přes 50 let, kteří mají pravidelný sex, jsou méně náchylní ke vzniku rakoviny prostaty.

Je to proto, že při sexu se vylučují toxiny z prostaty, které by v ní jinak mohly zůstat a vyvolávat rakovinové změny.

21. Váš den bude mnohem lepší

Pokud se dopřejete ranní sex, váš začátek dne bude mnohem veselejší a dobrá nálada vám klidně vydrží po celý den.

Americký vědec Dr. Debby Herbenick zjistil, že dospělí, kteří se po ránu milují, jsou po zbytek dne mnohem veselejší a nadšenější. Navíc si tím posilují i imunitní systém než lidé, kteří si raději dali hned po probuzení snídani.

Sex má zkrátka mnoho výhod. Tak už nenechte svého partnera zahálet a užijte si postelové radovánky klidně právě teď.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Je sex zdravý? 21 důvodů, proč bychom neměli zanedbávat náš milostný život