Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Jay-Z je na špici. Vedle hudby podporuje Obamu a vydává knihy

Redakce

Redakce

25. 10. 2011

!Profil!Jay-Z je v současnosti nejlépe vydělávajícím rapperem světa. S parťákem Kanye Westem letos ovládli žebříčky s novinkou Watch The Thron. To mu ale nestačí a chystá se na vydání knihy.

Novinka této dvojice byla nejočekávanější hip hopovou deskou roku. Pro nahrání alba vybrali dosti netradiční postup, vznikalo v hotelových pokojích po celém světě. Hudební materiál ukládali na externí harddisk se čtečkou otisků prstů a nepoužívali internet, aby tak předešli úniku materiálu. Jay-Z se tak pravděpodobně rozhodl po zkušenostech z roku 2006, kdy na internet unikla skladba Show Me What You Got, celou věc vyšetřovalo FBI. Utajení se jim vyplatilo, během jediného týdne po vydání se album Watch The Throne stalo nejprodávanějším albem na iTunes.

Jay-Z neusnul na vavřínech a na listopad chystá na doplněnou reedici svého bestselleru Decoded. V knize se Jay-Z rozepisuje o svých tracích a především o textech. Jedná se o podrobný výklad jeho největších hitů, jako například I Know, Young Gz nebo Lost One.

[youtube_660]v8Up-BfOCKg[/youtube_660]

Jay-Z v úvodu knihy píše: „Když jsem začal pracovat na této knize, řekl jsem editorovi, že musí splňovat tři body. Za prvé musí být jasné, že verše hip hopových písní – a ne jen těch mých – jsou při bližším prozkoumání vlastně básně. Za druhé bych chtěl, aby kniha vypověděla i něco o mé generaci a aby přiblížila prostředí, v jakém jsme se my museli rozhodovat. Za třetí bych rád ukázal, jak hip hop dokáže velmi energickou cestou proměnit zkušenost v celý příběh, ve kterém se může najít každý z nás.“

Čtěte také: Beyoncé zažívá zápřah. Po vydání alba 4 byla obviněna z plagiátorství

Rapper si mezi prací na knize a vystupováním na turné k nové desce, našel čas i na politiku. Veřejně se zastává amerického prezidenta Barracka Obamy, který čelí kritice kvůli ekonomickému stavu země.

Jay-Z podpořil Obamovu kampaň již v minulých volbách, v roce 2008 a chystá se ho podpořit znovu. Podle jeho slov je stávající prezident vzorem pro politiky ze všech možných prostředí k tomu, aby se snažili dostat na vedoucí pozice. „Příště bychom měli mít prezidentku, pak hlavu státu z řad latinsko-amerického etnika, a pak to bude v pořádku,“ doplnil.

Předurčen k úspěchu

Jay-Z se narodil jako Shawn Corey Carter v New Yorku v roce 1969. Vyrůstal s matkou a bratrem v Brooklynu. Navštěvoval stejnou střední školu jako rappeři The Notorious B.I.G. a Busta Rhymes. Po nějaké době byl vyhozen za prodej cracku.

Už jako velmi mladý se začal věnovat rappování a psaní textů. Poté co se mu podařilo v několika battlech porazit proslulého LL Cool Jaye, získal potřebný respekt a začal hostovat na albech rapperů DMX nebo Ja Rule. Prvním singlem, který nahrál, byla píseň I Can´t Get With That.

[youtube_660]pu4UG8uLHZ8[/youtube_660]

Kariéra, kterou nastoupil u labelu DefJam, nabrala na rychlosti, když se stal šéfem labelu. Zůstal zde až do roku 2008 a nahrál u DefJamu devět alb. Jeho alba se umisťovala jako platinová, ale stále se mu nedařilo prorazit do rádií.

Zlom nastal v roce 1998, jeho single Hard Knock Life (Ghetto Anthem) se umístil vysoko, v témže roce získal první grammy. Vydáním čtvrtého alba Jay-Z jen potvrdil svou pozici na vrcholu.

Čtěte také: Missy Elliot měla tězký život, přesto je nejúspěšnější rapperkou světa

Přelom tisíciletí znamenal pro Jaye problémy. Rozpoutal spory s duem Mobb Deep a rapperem Nasem. I přes nešťastně zvolené datum vydání alba The Blueprint, 11. září 2001, se jenom v USA prodalo 426 000 kusů v prvním týdnu prodeje. The Blueprint 2: The Gift & the Curse bylo vydáno jako dvojalbum.

Rok 2003 se nesl ve znamení úspěchu v pořadí osmého alba The Black Album. Poté se na tři roky odmlčel, aby se vrátil s deskou Kingdom Come, která opět odstartovala na vrcholu. Další album American Gangster, v pořadí desáté, opět debutovalo na vrcholu žebříčku a znamenalo vyrovnání rekordu Elvise Presleyho.

V roce 2008 Jay-Z dostal nabídku zahrát si jako hlavní hvězda nehip hopového festivalu v Glastonbury. Navzdory očekávání zaznamenal v Anglii obrovský úspěch. V témže roce se oženil s dlouholetou přítelkyní Beyoncé. Navazuje na úspěšnou sérii alb The Blueprint, to s pořadovým číslem tři, startuje jako jedenácté v řadě na vrcholu žebříčků. Jay-Z se tak stává novým rekordmanem v počtu numer-one alb a poráží tak Elvise Presleyho na dobro.

[youtube_660]0bcQbEgbsbw[/youtube_660]

Nadále se věnuje charitě, po katastrofě na Haity vytvořil píseň Stranded (Haiti Mon Amour) a podnikání, investoval do stavby hotelového komplexu, stavby galerií v New Yorku a do dalších oblastí. S manželkou Beyoncé očekává přírůstek do rodiny a spolu s Kanye Westem křižuje USA s novým albem. Za jak dlouho a zda vůbec zavítá turné do Evropy, však není jasné.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jay-Z je na špici. Vedle hudby podporuje Obamu a vydává knihy