Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Missy Elliot měla těžký život. Přesto je nejúspěšnější rapperkou světa

Redakce

Redakce

5. 10. 2011

!Profil!Missy Eliott je nejznámější a nejúspěšnější ženou ve svém žánru. Místo práce na novém albu se však pere s vážnou nemocí. Díky její povaze se ale můžeme těšit na brzký návrat.

Missy Elliot Zdroj: myspace.com

Melissa Arnetle Eliott, známá spíše jako Missy Eliott, se narodila 1. července 1971 ve Virginii. Již od dětství chtěla být slavná, nikdo ji nebral vážně a to se projevilo na jejím chování. Především kvůli nadprůměrné inteligenci ve škole nikdy úplně nezapadla.

Problémy ve škole ale byly v podstatě nic oproti tomu, co ji čekalo doma. Když bylo Missy osm let, stala se obětí sexuálního obtěžování ze strany o osm let staršího bratrance. Její otec byl násilník a matce trvalo velmi dlouho, než se odvážila ho opustit. Missy později o této události řekla: „Když jsme utekli, matka zjistila, jak moc dokáže být silná a to posílilo i mě.“

Od devatenácti v zajetí hudby

Missy se hudbě začala věnovat v devatenácti letech a založila skupinu Fayze, kterou tvořili čtyři členové: Missy, LaShawn Shellman, Chonita Coleman, a Radiah Scott. Missy také oslovila Thimothy Mosleye, aby jim dělal producenta a mohli nahrávat demo desky.

První úspěch na sebe nenechal dlouho čekat. Všiml si jich DeVante Swing a zařídil skupině kontrakt na desku. Po jednom roce podepsali smlouvu s Electra Records a stěhovali se do New Yorku. Fayze se stali součástí Swing Mob, DeVante Swing přejmenoval skupinu na Sista a Thimothy Mosley dostal nové jméno, Timbaland.

Čtěte také: Úspěšný rapper a herec se sklony k rasismu. I to je Ice Cube

V New Yorku spolupracovali s ostatními členy Swing Mob, dokonce spolu všichni i bydleli. Většinu času trávili psaním textů pro DeVanteho skupinu Jodeci. Z této spolupráce v devadesátých letech vznikla dvě alba. Nejdříve Diary of a Mad Band a o dva roky později The Snow, The Afterparty, The Hotel.

Konečně se také podařilo vyprodukovat album skupiny Sista pod názvem 4 All the Sistas Around da World, bohužel toto album nikdy nevyšlo. Rok na to se Swing Mob rozpadla, ale Missy, Timbaland a pár dalších pokračovali ve spolupráci.

Společně se věnovali především producentské práci a po velkém úspěchu desky One In A Million, kterou připravili pro Aliyah, se vrhli na sólovou kariéru. Na spolupráci nezanevřeli a věnovali se i psaní a skládání písní pro jiné interprety, jako např. Nicole Wray nebo Destiny´s Child.

Na volné noze

Missy vydala v roce 1997 první sólové album pod názvem Supa Dupa Fly. Nejúspěšnějším singlem z této desky se stal song s názvem The Rain a celé album bylo oceněno platinovou deskou. Album bylo natolik úspěšné, že bylo nominováno na Grammy pro rok 1998. Missy nadále spolupracovala s jinými umělci, hostovala na debutu Melanie B Iwant You Back, který vévodil v roce 1998 britské hitparádě.

Další album na sebe nenechalo dlouho čekat. Tentokrát Missy zvolila trochu temnější tón, ale i tak bylo stejně úspěšné jako to první. Během krátké doby se stalo album Da Real World platinovým. O druhé sólové desce Missy řekla: „Nahrávání první desky mi trvalo týden, zatímco nahrávání Da Real World mi zabralo dva měsíce. Fanoušci tentokrát očekávali mnohem víc, nemohla jsem to proto uspěchat.“

V pořadí třetí deska s názvem Missy E … So Addictive, které obsahovalo velmi úspěšný single One Minut Man, se stalo opět platinovým.

Nejúspěšnějším albem její kariéry se stalo album Under Construction. Vsadila na old school rap a používala samply například od Run DMC. Album se stalo nejprodávanějším albem, které nahrála ženská rapperka vůbec. Singly Work It a Gossip Folks byly velice úspěšné, celé album bylo nominováno na Grammy a Times ho prohlásil nejlepším albem roku. Po celém světě se prodalo přes čtyři a půl miliónů kusů.

Missy se věnovala v menší míře i filmu

Rok po tomto úspěchu vyšlo album This Is Not A Test!, které ale zapadlo, žádný ze singlů nebyl příliš úspěšný. Missy se však již věnovala i filmové hudbě a příležitostnému herectví. V roce 2003 se objevila ve filmu Honey. Společně s Madonou natočila reklamu pro značku Gap. Dále se podílela na hudbě k tanečním filmům Step Up a Step Up 2: The Streets a spustila vlastní reality show. Reality show nebyla moc úspěšná a vítězka stále čeká na hlavní cenu, vydání vlastního CD.

V pořadí již šesté album The CookBook mělo navrátit ztracenou slávu z minulého alba, a to se také povedlo. Za úspěchem alba stál mimo jiné opět Missyin dlouholetý přítel Timbaland. Nejúspěšnějším singlem se stala píseň Lose Control, video k tomuto songu získalo šest nominací na hudebních cenách MTV. A Missy byla nominována na Grammy 2005 celkem pětkrát.

V témže roce začala uvažovat o natočení filmu o jejím životě, ale zhruba po dvou letech z tohoto plánu sešlo. Velmi úspěšná se stala značka oblečení, kterému propůjčila své jméno. Kolekce oblečení, nazvaná stejně jako její kompilační album Respect Me, měla ve světě veliký úspěch. Missy se ve svých kolekcích zaměřuje na dívky.

V letošním roce bylo očekáváno nové album pod názvem Block Party, ale Missy doslova šokovala svět zprávou o své nemoci. Již tři roky se potýká s Graves-Basedowovou chorobou, kvůli které cítí neustále velkou únavu, přesto se však nevzdává a podstupuje léčbu. Missy osvětlila, proč očekávané album prozatím nevyšlo: Nemohla jsem psát, protože můj nervový systém byl ve velmi špatném stavu – nebyla jsem ani schopná vzít do ruky tužku. Ale musím se s tím poprat, neboť s touto nemocí budu bojovat až do konce svého života.“

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Missy Elliot měla těžký život. Přesto je nejúspěšnější rapperkou světa