Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Jaroslava Haška jsem přečetla omylem, říká spisovatelka Irena Dousková

Redakce

Redakce

21. 10. 2014

Na 24. ročník Podzimního knižního veletrhu do Havlíčkova Brodu zavítala i spisovatelka Irena Doušková. Milovníkům literatury představila svou novou knihu Medvědí tanec o konci života Jaroslava Haška, autora příběhů o Švejkovi.

FOTO: Irena Dousková v Havlíčkově Brodě

Irena Dousková představila v Havlíčkově Brodě knihu medvědí tanec.
Foto: Nikol Dobrá, TOPZINE.cz

Švejka, klasické téma české literatury, si Dousková vybrala z mnoha důvodů. „Začala jsem Haška číst nedopatřením už asi ve třetí třídě, protože jsem si půjčovala z knihovny jeho díla v domnění, že jsou pro děti. Ilustroval je přece Lada,“ vysvětlila spisovatelka na besedě v Havlíčkově Brodě.

Jak poznat Jaroslava Haška

Dousková se chtěla na osud Jaroslava Haška podívat z trochu jiného pohledu, což byl další impuls k napsání Medvědího tance. Výsledkem je tak kniha, která se dá označit za fikci s autentickými prvky.

„Snažila jsem se z Haškových knih, korespondence a vzpomínek pamětníků zjistit co nejvíce informací, abych se orientovala v jeho životě a době,“ vysvětlila Dousková.

Dílo se přitom nezabývá pouze životem známého autora, ale i osudem dalších jako třeba jeho ženy Šury, kterou si přivezl z Ruska, nebo malého chlapce Tondy. „Chceš vědět, jak jsme se seznámili? Ulovil jsem ji,“ vyprávěl Jaroslav Hašek chlapci Tondovi o své ženě v knize Medvědí tanec, ze které Dousková na besedě také předčítala.

Irena Dousková vystudovala Právnickou fakultu, ale právnické praxi se nikdy nevěnovala. Vystřídala mnoho povolání, která většinou souvisela s novinařinou. Nyní je spisovatelkou na volné noze.

Mezi její nejznámější díla patří trilogie o Helence Součkové: Hrdý Budžes, Oněgin byl Rusák a Darda.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jaroslava Haška jsem přečetla omylem, říká spisovatelka Irena Dousková