Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Jan Nedvěd: Žijící legenda trampské hudby

Redakce

Redakce

12. 12. 2009

Zdroj: honzanedved.czNedvědi, Růže z papíru, Brontosauři, Spirituál Kvintet, Stánky, Fešáci, … Člověk nemusí být zrovna fanouškem táborákových písniček. Tohle všechno ale i tak alespoň jednou v životě slyšel. Ať chceme či nechceme, je jméno Honzy Nedvěda v naší zemi legendou a přiznejme si, že některou z jeho nejslavnějších melodií jsme si pobrukovali opravdu všichni.

Zdroj: honzanedved.cz

Zdroj: archiv Honzy Nedvěda

Písničkář Honza Nedvěd se narodil v Praze v roce 1946. Zpočátku působil i se svým bratrem Františkem v beatových kapelách, později se však oba přesunuli k trampské hudbě. V roce 1972 založili trampskou skupinu Toronto, později přejmenovanou na režimu milejší Brontosaury. Souběžně s Brontosaury působil Honza Nedvěd do roku 1988 také ve skupině Spirituál kvintet.

Se skupinou Spirituál kvintet se Honza Nedvěd podílel na vzniku 11 alb.

Dvě nejúspěšnější alba Brontosaurů (Na kameni kámen a Ptáčata) vyšla v rozmezí let 1985 a 1987 a přinesla největší táborákové hity (Na kameni kámen, Růže z papíru, Valčíček, Stánky,…). Po delší odmlce vyšlo další album Brontosaurů až v roce 1992 pod názvem Sedmikráska. S opět dvouletým odstupem vydali Brontosauři ještě kolekci Zahrádky.

S Brontosaury vydal Honza Nedvěd celkem 8 alb.

Zdroj: honzanedved.cz

Zdroj: honzanedved.cz

Kromě působení v Brontosaurech a Spirituál kvintetu prošla kariéra Honzy Nedvěda také několika obdobími, v nichž spolupracoval i s dalšími interprety (například s Marcelou Voborskou na albu Řetízek nebo s cimbálovkou Jury Petrů na albu Zahučaly hory, oboje v roce 1999), nebo vystupoval jen se svým bratrem Františkem či dokonce sólově.

Sólově nebo společně s bratrem vydal Honza Nedvěd 16 alb.

V roce 1996 oslavil Honza Nedvěd své padesátiny megakoncertem na Strahově a ve stejném roce vyšlo také na dlouhou dobu poslední společné album obou bratrů (Pasáček hvězd). Od roku 1997 vystupoval Honza Nedvěd pouze sólově. Se svým bratrem se opět sešel až po deseti letech na albu Ta noc, kdy mi vyšlo slunce a při společném narozeninovém turné, na kterém je doprovázela skupina Fešáci.

Zdroj: honzanedved.cz

Zdroj: honzanedved.cz

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jan Nedvěd: Žijící legenda trampské hudby