Menu
TOPZINE.cz
Sport

Jakub Voráček: Talent, který nám závidí celý hokejový svět

Redakce

Redakce

22. 2. 2011

Obrany soupeře se před ním často sesypou jako domeček z karet. Svými kličkami motá hlavy nejlepších obránců světa. Po zesměšnění obrany následují tvrdé střely, kterými umí rozvlnit síť. Když už se zdá, že je v beznadějné situaci proti dvojici dotěrných protivníků, přihraje znenadání spoluhráči před prázdnou branku. Postrachem všech obránců je jednadvacetiletý Jakub Voráček.

FOTO: Jakub Voráček při vstřelení gólu

Jakub Voráček při vstřelení gólu do sítě St. Louis Zdroj:Youtube.com

V čem Voráček vyniká?

Jakub je skvělý bruslař, je velice silný při práci s kotoučem a rozhodně se nebojí střetů. Má cit pro přihrávku. Je skvělý ve hře jeden na jednoho. A přestože v jeho statistikách nalezneme především hodně gólových přihrávek, dokáže i vsítit branku. Pokud sečteme všechny jeho přednosti, uvědomíme si, že bránit ho je velmi nevděčný úkol. Když má totiž hráč s číslem 93 puk na hokejce, ke gólu je vždy velmi blízko.

V Kladně lákal diváky do hlediště už ve čtrnácti

Talentovaný útočník bavil diváky na kladenském zimním stadionu. Jako čtrnáctiletý si v extralize dorostu (věková kategorie 15–16 let) připsal v 52 zápasech 30 branek a 24 asistencí, tedy 54 kanadských bodů. O rok později stihl ve 30 utkáních nasbírat úctyhodných 62 bodů! V 16 letech si v juniorské extralize (věková kategorie 17–19 let) zapsal po 46 odehraných zápasech základní části do kolonky kanadských bodů číslo 59! Voráček byl v Čechách vysoko nade všemi.

Kladno vyměnil za Halifax

Česká juniorská extraliga už byla Voráčkovi malá, a tak se z kladenské juniorky stěhoval do kanadského týmu Halifax Mooseheads. Změna působiště jeho skvělé výkony nijak neovlivnila. Vydobyl si pevné místo v týmu Mooseheads a patřil mezi klíčové osoby. V tu dobu byl na očích skautům, kteří lanaří hráče do klubů NHL. A tak netrvalo dlouho a po dvou sezonách se z Halifaxu stěhoval do Columbusu.

NHL v devatenácti letech

FOTO: Jakub Voráček příspívá gólem k výhře Columbusu v Pittsburghu

Jakub Voráček se střelecky prosadil v zápase mezi Columbusem a Pittsburghem Zdroj: youtube.com

Po přípravném kempu je z týmu vyřazena velká většina mladíků. Jakub Voráček však v hlavním týmu zůstal. Jeho novým zaměstnavatelem se tak stal klub Columbus Blue Jackets. Svůj první zápas v NHL odehrál v pouhých 19 letech! V premiérové sezoně zaznamenal v 80 zápasech 38 kanadských bodů. V sezoně následující se mu povedlo počet bodů zaokrouhlit na rovných 50. Letos má po 56 odehraných zápasech s 38 body (11+27) na svém kontě nakročeno k osobnímu rekordu.

Kudy vede cesta na vrchol?

Jakub Voráček byl už od útlého věku talentovaným hokejistou. Jistě mu pomohlo, že v Čechách strávil celou svou kariéru v kladenském klubu, a tak o něm věděli trenéři všech ročníků. Ti mu pak dávali šance hrát mezi staršími a on je v každém zápase přesvědčoval o svých kvalitách. Ovšem jen talent nestačí. Jakub si cestu ke slávě vydřel. K tomu, aby hráč výkonnostně přeskočil dva ročníky, je zapotřebí nejen talent, ale především spousta odříkání, dřiny a píle.

Výkonnostní náskok nad ostatními se pak Jakubovi hodil především po přesunu za oceán. Tam odchází každým rokem spousta hráčů, ale pokud hned v úvodu angažmá nepřesvědčí o svých výjimečných kvalitách, je jim často cesta do NHL uzavřena, nebo vede nepříjemnou, někdy téměř nekonečnou oklikou přes farmářské týmy. Jakub však za oceánem přesvědčil, a tak mu dveře do NHL byly otevřeny velmi brzy. Stejně rychle se adaptoval v týmu modrokabátníků z Columbusu a vydobyl si pevné místo v sestavě.

Příslib do budoucna

Do reprezentačního A týmu už se dokázal prosadit. Na šampionátu v Německu získal zlatou medaili. Momentálně je to z mladíků náš nejlepší hráč. Má předpoklady se jednou stát tahounem národního týmu. Na náš mládežnický hokej přišly těžké časy. Mnoho dobrých mladíků nyní nemáme. A o naše hráče nikdo nestojí. Avšak je tu jeden hráč, kterého nám závidí celý hokejový svět. Nosí dres Columbusu s číslem 93 a jmenuje se Jakub Voráček.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jakub Voráček: Talent, který nám závidí celý hokejový svět