Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Jaká je naše společnost? Na otázku odpovídají ve stejnojmenné knize sociologové Akademie věd ČR

Redakce

Redakce

28. 1. 2011

FOTO: SpolečnostKdyž už ne jindy, tak alespoň na závěr roku bývá zvykem bilancovat předešlé události a dávat si novoroční předsevzetí. Pokud bychom se chtěli ohlížet v širším kontextu, konkrétně za celou naší českou společností, přímo se nabízí kniha s názvem Jaká je naše společnost? vydaná letos Sociologickým ústavem Akademie věd ČR.

FOTO: Společnost

Jaká je ta naše společnost česká?, Zdroj: sxc.hu

Většina kapitol uvádí údaje získané sociologickými výzkumy, jejichž principy jsou zpravidla v úvodu každé kapitoly osvětleny. Takto i méně znalý čtenář neztrácí pevnou půdu pod nohama v neznámých vodách sociologických. Informační hodnota prací spolu s jejich přesahy do různých oborů nabízí opravdu bohatou nadílku pro široké spektrum čtenářské veřejnosti.

Výzkumy o nás samotných

Cílem publikace je podat přístupným a zároveň hodnotným způsobem informace z výzkumů, které jsou ve své podstatě o nás samotných. Snaží se odkrýt tendence a problémy, které si nemusí česká společnost plně uvědomovat a přesto se v ní nacházejí. A tak se mimojiné dozvíme, že nejchudší společenskou vrstvou u nás jsou důchodci a jim v patách jsou osamělé matky s dětmi (jev je nazván feminizací chudoby). Reprodukce společnosti se tedy podle výsledků výzkumů odehrává nejen prostřednictvím žen, ale i na jejich úkor. Autoři také konstatují, že u nás stále nejsou příliš dostupné rodině přátelské formy práce. Nebo například, že…

Největším problémem vzdělávacího sektoru se stal přístup k vysokoškolskému vzdělávání, které je v současné době poznamenáno konzervativní a rezervovanou legislativou, která jednak umožňuje silnou politickou kontrolu nad vysokými školami, jednak činí systém méně flexibilním a odpovídajícím poptávce.

Jsme světoví nebo sví?

Kapitoly, čítající mnoho výzkumných analýz a závěrečných zpráv, téměř od čtyřiceti autorů odborníků, jsou sestaveny do čtyř tematických okruhů. Část první je nazvána Jací opravdu jsme a jak se to o sobě dozvídáme?. Věnuje se převážně výzkumu veřejného mínění a nebojí se ani kritizovat. Druhá část s názvem Jsme evropští, jsme světoví, nebo hlavně sví? dokládá, že se autoři nedrží jen českého prostředí a nebojí se srovnávat Česko v širším evropském kontextu.

FOTO: Jaká je naše společnost česká?Řídíme se sami, nebo kdo nás vlasně řídí? je název třetí části, zaměřující se převážně na politické támata jako je starostování, kvalita demokracie u nás a velmi zajímavou studíí je kapitola zabývající se ženami v manažerských pozicích. Je zajímavé (a smutné), jak moc markantní jsou platové rozdíly ve srovnání s mužskou částí vykonávající stejné pozice. Nedá mi to a zeptám se, projevuje se takto naše demokracie? Při srovnání se zahraničními trendy jsme, bohužel, velmi pozadu.

Co naši mladí, naše budoucnost?

Část čtvrtá a poslední příhodně hledí do budoucna. Ptá se po tom, co Naši mladí, naše budoucnost? Nebude příliš otupena počítačovými hrami na to, aby postřehla, že je jen loutkou v něčích rukách? A jak bude vypadat moderní soužití? Přetrvá i do budoucna instituce manželství?

Na samotný závěr knihy je umístěn rozcestník, kterým se Sociologický ústav představuje a podává přehled o sobě a své činnosti. Krátce pojednávají o historii a současnosti, o současném výzkumném programu a výzkumných odděleních. Také shnuje svou publikační činnost a krátce pojednává o autorech knihy.

Socilogický ústav Akademie věd nám nastavuje zrcadlo, máme příležitost do něj nahlédnout a dozvědět se něco o naší malé, milé konzervativní české mentalitě. Mnohé závěry nás mohou utvrdit v našich domněnkách, jiné zase mohou překvapit či vyvolat údiv. Snad nás tato četba i motivuje k nějakému tomu předsevzetí.

Název: Jaká je naše společnost? Otázky, které si často klademe…
Autor: kolektiv autorů
Počet stran: 446 s
Vydalo: Sociologické nakladatelství Slon, Praha 2010
Vazba: vázaná
Rozměry: 200 x 160 mm
Doporučená cena: 248,- Kč

Hodnocení: **** (80%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jaká je naše společnost? Na otázku odpovídají ve stejnojmenné knize sociologové Akademie věd ČR