Menu
TOPZINE.cz
Sex a vztahy

Jak se vypořádat s rozchodem? Víme, jak na to

Tereza Ticháčková

Tereza Ticháčková

26. 10. 2011

Každý z nás to zažil – sliby lásky až na věky, sny, představy, touhy. A pak rychlý, možná přímo strmý pád do reality všedního dne. Ale co pak s nenaplněnými city, které nás zpravidla neopouštějí tak rychle jako náš vyvolený? Jak se vyrovnat s rozchodem?

A pak že láska hory přenáší, Foto: Tereza Ticháčková, Topzine.cz

Předpokládejme, že neexistuje žádný univerzální návod, jak se vyrovnat s odchodem drahé polovičky. Proč taky? Každý člověk je originál a není možné do jednoho manuálu obsáhnout všechny lidské osudy. Přesto může existovat několik typů, které nám mohou pomoci překlenout ono období prázdnoty, které po rozchodu může přijít.

I při rozchodu je třeba zachovat jisté společenské dekorum!

Ačkoli se vám může zdát, že tato část se sem ne úplně hodí, opak je pravdou. Na okamžiku, kdy se s partnerem rozcházíme, velmi záleží. No uznejte – pokud se rozejdete v dobrém, je přeci snadnější vyrovnat se s rozchodem, než v případě, že létají talíře, hrubé nadávky a zbytečná obvinění. Nejsme z cukru a emocím se zřejmě nevyhneme, to je jasné. Ale ať už je důvod odchodu partnera jakýkoli, měli bychom zachovat jisté společenské dekorum.

Buďte silní a vyhněte se divadlu, které může být s rozchodem spojeno. Nekřičte. A pokud už máte potřebu vykřičet na drahého vše, co vám z jeho strany ukřivdilo, udělejte to co možná nejméně nepříjemné a bez zbytečných výčitek. Zní to nesmyslně, avšak řvát na partnera, že jeho matku nenávidíte od okamžiku, kdy překročila váš práh, to ve chvíli vašeho rozchodu skutečně není na místě. Pokud to tedy není předmětem vašeho odloučení.

Ale co teď? Milý odešel a co bude s námi?

Zkrátka a dobře, vyhněte se zbytečným scénám. Když už nic jiného, člověk, na kterého právě ječíte, byl mnoho měsíců nebo let vaší láskou, zaslouží si proto odejít v poklidu. Je to jeho rozhodnutí a má na to právo.  A pokud jste si právě uvědomila, že přesně tento vášnivý rozchod máte za sebou, zkuste se prachobyčejně partnerovi omluvit. I když spolu nejste, pomůže vám to celou věc uzavřít.

I rozchod může proběhnout v klidu, Foto: Tereza Ticháčková, Topzine.cz

Je to pár minut, hodin, den nebo dva, kdy váš partner odešel dveřmi, na které úpěnlivě zíráte? Tak s tím skončete, protože je málo pravděpodobné, že by právě v tu chvíli překročil váš práh znova. Zavolejte kamarádce, kamarádovi. Nebuďte sami. Vše jim povyprávějte, ulevte si a rozeberte možnosti. Přátelé vás podrží, zrovna teď jsou to oni, kdo vidí situaci střízlivýma očima. Vzpomeňte si – sdílená bolest je menší bolest.

Nedělejte hlouposti a snažte se na svět podívat střízlivýma očima

Váš život s odchodem partnera neskončil a není proto důvod ukončit vše, na čem vám záleželo. Život nevyjímaje. Proto pokud vás napadají šílené věci související s ukončením života, rychle na to zapomeňte. Takových už bylo! A nikomu z nich to partnera nevrátilo.

Čtěte také: 5 kroků, jak se rozejít bez dlších problémů do budoucna

Snažte se na svět podívat trochu střízlivě. Ano, nyní jste sami. Můžete vyrazit, kam budete chtít, s přáteli na pivo, na nákupy, s kamarádkou do kina, nikdo za vámi nebude stát, nikomu se nebudete muset zpovídat. Teď vás prostě nic neomezuje! A co si budeme vykládat, poslední protějšek na světě to zřejmě taky nebyl. Vždyť jich po světě ještě běhá… A i když je těžké tomu uvěřit, do smrti asi sami nebudete.

Zakažte si chmurné představy!, Foto: Tereza Ticháčková, Topzine.cz

Lépe vám nebude, když budete vysedávat doma a stále dokola si opakovat, že je vše vaše vina a že náhle nedokážete udělat jediný krok bez přítomnosti drahé polovičky. Samozřejmě že ano, samozřejmě dokážete udělat další krok.

Sami jste osobnost, nejste součástí ani stínem svého – už bývalého – přítele. Stejně tak není vhodné spřádat plány na návrat partnera, obtěžovat ho svými výlevy a tak podobně.  Zapomeňte i na pomstu, ať už vás živí jakkoli. Ono podpálit drahému dům, píchnout pneumatiky nebo pověsit kočku není zrovna cesta k nirváně. Chmurné myšlenky si prostě zakažte, ať už je to jakkoli těžké. Bude vám lépe.

Vyrazte ven s přáteli

Nezůstávejte doma, vyjděte si s přáteli, máte-li tu možnost. V prvních chvílích budete pravděpodobně nesví a bez nálady komunikovat s kýmkoli jiným než sami se sebou. To přejde, uvidíte, že ano. Pro začátek je však dobré zvolit skupinu přátel, která nečítá žádný blažený pár. Sáhněte proto po kolegyních či kolezích z práce, kamarádech ze školy, prostě po partě, u které je dobrá a upřímná zábava zaručena.

Čtěte také: Jak rozchodit rozchod podle Chris Manby

Patříte-li k těm, kteří kvůli trávení času s přítelem postupně ztrácejí kontakt s přáteli, hoďte hrdost za hlavu a dejte jim vědět. Jsou to přátelé, pochopí to. Vyrazte například na hory, k moři, na víkend nebo prostě jen do nejbližší hospody. Přijdete na jiné myšlenky, zasmějete se a ve společnosti jiných lidí přestanete myslet na partnera. Aspoň na chvíli, a to za to přece stojí.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak se vypořádat s rozchodem? Víme, jak na to