Menu
TOPZINE.cz
Sex a vztahy

Poradíme vám 5 kroků, jak se vyrovnat s rozchodem

Je to tady! Už to přišlo. Rozchod. Každý jdeme vlastní cestou a pravděpodobně se naše životní dráhy již nesetkají. A co teď? Jak se vyrovnat s rozchodem?

Víme, jak se prodrat samotou, která po rozchodu nastane, Zdroj: sxc.hu

V Praze, poblíž Karlova mostu, leží krásné místo, kterému v minulosti přezdívali Zeď nářků, nyní jej spíše známé jako Lennonova zeď. Již od smrti Johna Lennona se na zmíněné zdi hromadí nápisy dávající najevo rozhořčení nad stávajícím režimem. Později se k těmto výlevům přidávají také básničky a vyznání milostného charakteru.

Celé místo je kouzelné, zvlášť v podvečer. A na jedné obzvlášť počmárané straně jasně září upřímné a rázné poselství zamilovaným, kteří vepsali svůj osud do zdi na Malé Straně. Ten nápis hlásá: „Stejně se všichni rozejdete, čuráci!“

Nežijeme v minulém století, neexistuje láska na celý život!

Ano, to je fakt. Vybavujete si snad dvojici, která se v patnácti seznámila a v devadesáti spolu pokojně zesnula v páru? Tak já teda ne! To je příběh hodný minulého století, který se však (bohužel či bohudík) v dnešní době příliš nenosí, a tak, ačkoli si dva přísahají věrnost a lásku až do smrti, každé druhé manželství končí rozchodem.

A situace není lepší ani v dnešní mladé generaci, která se do ženění zrovna nehrne. Přiznejme si, že rozchod je zkrátka velice častým zakončením partnerského vztahu a že dříve či později se s tímto faktem budeme muset vyrovnat. Ať chceme nebo ne, stává se skutečně jen výjimečně, že ten, jemuž momentálně patří naše srdce, je tím, komu toto srdce darujeme navždy.

Ale co pak? Co když drahý sbalil kufry a stejnými dveřmi, kterými před časem vtrhl do našeho života, zase odkráčel?

Krok první:  Vypovídejte se!

Sdílená bolest rovná se poloviční bolest. Zapomeňte na útrpné potlačování pocitů, jež se vám derou na povrch pokaždé, když se vás kamarádka dotáže, zda jste skutečně v pořádku. Prostě to vyklopte. Vaše okolí ví, že jste naštvaná, zoufalá, smutná a cítíte se osaměle. Oni nejsou z jiné planety a zřejmě si minimálně jednou (ne-li několikrát) v životě prošli něčím podobným.

Z rozchodu a strachu z budoucnosti nemusíte šílet

Navíc – nepřemýšlejí jako vy, tudíž vám mohou pomoci. Oni totiž nemají pocit, že se svět zastavil. Pokud máte skutečné přátele, pak se k vám neobrátí zády a pomohou vám se z toho dostat. No, a pokud najednou nikdo z vašich blízkých na vaše volání neslyší, doporučuji zajít do lesa a vykřičet se do světa. Stromy to zvládnou a případní turisté snad přejdou vaše citové výlevy s nadhledem.

Krok druhý: Nechlastejte!

Alkohol vám nedá odpovědi, jen pomůže zapomenout na otázky. Staré rčení. Sáhnout po lahvi nebo vyrazit s přáteli do víru velkoměsta s cílem pořádně se tam zlískat je asi první řešení, které nám v okamžicích po rozchodu přijde na mysl. Jednou nebo dvakrát? V pořádku. Stane se. Pořád? To ne! Nesahejte po alkoholu ani jiných drogách, rozhodně vám nepomohou zbavit se bolesti ze ztráty milovaného. Spíše naopak.

Krok třetí: Zanechte pátrání, ona není lepší než vy!

Opustil mě, protože mám zuby jako hvězdy, nohy jako laň a nerozumím fotbalu ani tak dobře, abych rozeznala, který tým je domácí. Zato jeho nová partnerka má dlouhé nohy, zoubky jako perličky a je rozený sportovní komentátor. Je to hloupost!

Čtěte také: Vyléčit zlomené srdce je těžké, s trochou času to ale zvládnete!

I ona je lidská bytost a má své kouzlo, které zřejmě vaše bývalá láska objevila. A to, že on již novou partnerku objevil, zatímco vy stále ještě sedíte doma a trápíte se vzpomínkami, také o něčem svědčí.

Krok čtvrtý: Myslete na svou důstojnost

Hystericky ječíte do telefonu pořád to samé? Nemohu bez tebe žít. Začneme znovu! Prosím! Vrať se ke mně. Pokud ne, něco si udělám! Přísahám. Tak takhle ne! Zachovejte chladnou hlavu a neponižujte se. Neplazte se před bývalým a nepřemlouvejte jej, ať vás vezme na milost. Je to pod vaši úroveň a věřte mi nebo ne, vztah vybudovaný na lítosti nestojí za nic.

Krok pátý:  Na pomstu zapomeňte

Představujete si, jak mu zakroutíte krkem a následně důkladně objedete auto klíčem? Výborně. Zůstaňte u představ, prosím. Pomstou ještě nikdo nic nezískal, zvláště pak je-li mířená proti někomu, s kým jste možná zažila spoustu hezkých chvil. Nesnažte se proto bývalému partnerovi znepříjemnit život a ovládejte se. Máte-li přeci jen nutkání něco udělat, zajděte do posilovny nebo na kickbox.

Bezprostředně po rozchodu máme pocit, jako by drahý zemřel. V hlavě se nám rojí pouze pěkné vzpomínky, přičemž nejsme schopni si náhle vybavit jediný negativní zážitek. Cítíme se ztraceni a nevíme jak dál. Život jako by najednou přestal dávat smysl.  Nebojte se, chce to jen čas, než život opět smysl dávat začne.

Ohodnoťte tento článek:
4,5
Právě čtete

Poradíme vám 5 kroků, jak se vyrovnat s rozchodem