Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

Jak na kocovinu?

Redakce

Redakce

1. 1. 2011

Vedlejší účinky po nadměrné konzumaci alkoholu, které poznal při neuváženém pití snad každý. Někteří však kocovinu neberou jako poučení, ale hledají způsoby, jak se jí vyhnout, aby nemuseli omezovat pití alkoholu. Dále také hledají možnosti, jak proti ní bojovat, když se jí nevyhnou. Jak tedy na kocovinu?

Zdroj: Martin Koubek, Topzine.cz

Co ji způsobuje?

Kocovina je způsobena acetaldehydem, dehydratací organismu, ale také nedostatkem minerálů a vitamínů v těle. Pociťujeme pak její projevy, mezi které především patří bolest hlavy, pocit žízně, nevolnost, oslabení, únava, citlivost na hluk a světlo.

Jak se jí vyhnout?

Nejlepší metodou, jak se jí vyhnout, je nepít alkohol. Pro některé je lepší volbou omezit konzumaci alkoholu. Člověk by měl být před pitím najezený – nejlépe mastnými výrobky – a také odpočatý, jelikož při únavě se organismus s alkoholem hůře vypořádá. Doporučuje se také zásobit tělo vitamínem C a B komplexem.

Na co si dát pozor při pití

Během konzumace alkoholu byste neměli jíst sladké, jelikož právě to zhoršuje ranní kocovinu. Doporučuje se v průběhu konzumace alkoholu pít vodu jako tzv. brzdu a nemíchat druhy alkoholických nápojů. Fermentované nápoje, jako jsou ležáky, brandy či červené víno, způsobují větší kocovinu než čisté destiláty, jelikož obsahují kongenery – látky, které vznikají fermentací a zhoršují kocovinu. Kouření při konzumaci alkoholu kocovinu též zhoršuje.

Léčení kocoviny

Pokud již kocovinu máte, dodejte organismu vodu, vitamín B a také cukry, které byly alkoholem z těla odstraněny. Pokud kocovina není moc těžká, věnujte aspoň pár desítek minut sportu, čímž okysličíte krev a utlumíte kocovinu. V případě, že je kocovina těžší, zkuste se prospat nebo odpočívejte. Někteří se při kocovině rádi probouzí studenou sprchou, která nastartuje organismus.

Foto: Petra Prokopová, Topzine.cz

Polopravdy a mýty

Hodně lidí léčí kocovinu užíváním běžně dostupných léků proti bolesti, většina z nich však může zesílit žaludeční potíže, dokonce může způsobit krvácení žaludeční sliznice.

Na boj proti kocovině používají někteří tzv. vyprošťovák – další konzumace alkoholu. Ten sice utlumí aktuální kocovinu, ale vzniknou horší pozdější následky.

Oblíbenou léčbou je také pití kávy či jiných kofeinových nápojů, což napomáhá proti únavě. Ale kofein dehydratuje organismus, což tělo dále oslabuje.

Všeho s mírou

Ať už pijete výjimečně či častěji, buďte opatrní a rozumní. Při požití nadměrného množství alkoholu může dojít k otravě krve, u každého je však individuální dávka, která je pro něj nebezpečná. Rozhoduje o tom váha, rychlost pití, pohlaví, množství alkoholu v nápoji a množství vypitého alkoholu atp.

Nadměrné pití alkoholu může také vést k alkoholismu, čili chorobné závislosti na alkoholu, což může zhoršit váš zdravotní stav, ale také to zasáhne vaše blízké a rodinu.

Alkohol je nejužívanější drogou, po jejímž větším užíváním nás čeká kocovina – stav, kdy bychom si měli uvědomit, že jsme to přehnali. Není na škodu si sem tam něco dát, ale myslete na možné důsledky nadměrného pití a pijte s mírou.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak na kocovinu?