Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Internetová Wikipedia dostane knižní podobu, bude mít tisíc svazků

Hana Mazancová

Hana Mazancová

6. 3. 2014

Při hledání v internetové encyklopedii Wikipedia už možná brzy nebudete potřebovat počítač ani internet. Pokud se autorům nápadu podaří sehnat potřebné finance, můžete si Wikipedii půjčit v její papírové podobě v knihovně. Lépe řečeno všech plánovaných tisíc svazků.

Wikipedie slaví 10 let! Zdroj: wikipedia.org

Internetová Wikipedia dostane knižní podobu, bude mít tisíc svazků. Zdroj: wikipedia.org

Nápad převést Wikipedii do papírové podoby vznikl celkem jednoduše. „Chceme ukázat kvantitu informací,“ říká na začátek jeden z autorů projektu, kterého citoval list The Guardian.

Aby se internetová Wikipedia dostala na papír, je potřeba sehnat 50 tisíc dolarů, tedy v přepočtu zhruba milion korun. „Všichni víme, že je Wikipedia rozsáhlá. Jen anglická verze má zhruba čtyři miliony článků. Ale jak velká je Wikipedia ve skutečnosti? Způsob, jak to zjistit, je převést ji do fyzické podoby,“ citoval server dalšího z autorů.

Kolik stránek bude papírová Wikipedia mít?

Tým autorů předpokládá, že kompletní anglická kniha Wikipedia, jejíž internetová mutace čítá na čtyři miliony článků od více jak 20 milionů dobrovolníků, bude obsahovat tisíc knih, každá pak 1 200 stránek. Každý článek bude graficky rozdělen do tří sloupců a bude obsahovat obrázek.

„Jsme na křižovatce mezi Gutenbergem a informační dobou. Všichni jsme vyrostli na knihách a jako médium je známe velmi dobře. Dnes se ale potýkáme s tolika informacemi, že jsou pro nás knihy stále méně a méně užitečné. Pro naše děti může být situace úplně jiná a tisknout něco na papír pro ně může být zcela absurdní,“ dodal autor projektu.

Kampaň, ve které se tým snaží vybrat cílovou částku, potrvá 60 dní. Uvidíme, zdali se potřebné peníze povede vybrat. Co na tento nápad říkáte Vy? Podělte se s námi o Váš názor na facebooku!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Internetová Wikipedia dostane knižní podobu, bude mít tisíc svazků