Menu
TOPZINE.cz
Nákupy a nakupování

Internet banking pro každého

Redakce

Redakce

1. 7. 2010

Správa peněz pomocí internetu je už nějakou dobu zaběhnutým fenoménem, který dnes využívá velká část naší populace. Co nabízí?

Peníze, Foto: Tomáš Lénárd, Topzine.cz

Peníze, Foto: Tomáš Lénárd, Topzine.cz

Internet banking je nejběžnější z metod tzv. přímého bankovnictví čili poskytuje svým klientům přístup ke svému účtu, aniž by museli příslušnou pobočku banky fyzicky navštívit. Kromě toho je zde také možnost správy přes telefon či WAP.

Co všechno umí internetové bankovnictví?

Efektivitu IB reflektuje zpravidla velikost banky. Ty menší se zaměřují jen na základní operace, kolosy na trhu s internetem operují i v rámci produktů své finanční skupiny (případně prodejem svých produktů i neklientům pomocí on-line žádostí).

V současné době nabízí internet banking snad každá banka v ČR. Jedná se především o způsob, jak mít své finance stále na očích a provádět s nimi všemožné bankovní operace, z nichž nejdůležitější jsou samozřejmě platby (inkaso, mobilní operátor, poslání peněz na jiný účet). Některé účty nabízejí i založení PaySec konta přímo na váš účet, což velmi usnadní kontrolu nad jeho výší.

V rámci internet bankingu rovněž najdete veškeré informace o vašem účtu, výpisy (už vám nemusí chodit poštou), historii plateb atp. Další, a často nabízenou, službou je správa termínovaných vkladů. Za tuto službu si banka většinou účtuje menší částku. Na trhu operuje tolik bank, že si jistě vyberete úkony, které nabízí například zcela zdarma a dle vašich potřeb.

České bankovky, Foto: Tomáš Lénárd, Topzine.cz

České bankovky, Foto: Tomáš Lénárd, Topzine.cz

Rozsahem poskytovaných funkcí v internetovém bankovnictví vévodí především eBanka. V rámci svého IB nabízí třeba podepsání smluv a realizaci investic do speciálních fondů. Pomocí internetu lze podat i žádost o stavební spoření nebo navýšit cílovou částku smlouvy. Některé banky však nabízejí i možnost uzavření penzijního připojištění či žádost o kontakt pro sjednání životního pojištění. Žádost o spotřebitelský úvěr je umožněna i těm, kteří nemají u banky běžný účet.

Takřka jako detail potom působí i možnost e-messages, které vás mohou informovat o různých událostech na vašem účtu pomocí e-mailu či sms. Několik bank nabízí klientovi vzájemnou komunikaci pomocí vnitřní emailové schránky, která umožní nejen přijímání zpráv z banky, ale i zasílání žádostí, které by jinak bylo nutné vyřídit na pobočce.

České bankovky a mince, Foto: Tomáš Lénárd, Topzine.cz

České bankovky a mince, Foto: Tomáš Lénárd, Topzine.cz

Pro správu svého účtu vám zpravidla stačí libovolný internetový prohlížeč. Kupříkladu v rámci Poštovní spořitelny pak na jejich webu zadáte položku internet banking, kde se jednoduše přihlásíte pomocí vašeho identifikačního čísla a PIN kódu, které dostanete na pobočce vaší banky při vyřizování účtu. U ostatních bank je tomu podobně.

Internet banking je moderním způsobem pro správu vašich financí, který zajišťuje přístup 24 hodin denně, 7 dní v týdnu a možnost spojení kdekoliv na světě. Především však ušetří spoustu času. A to se v dnešní době počítá dvojnásob.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Internet banking pro každého