Menu
TOPZINE.cz
Apetit

IMAX slaví 10. výročí. Do nové dekády vstoupí snímkem G. I. Joe 2

Monika Zavřelová

Monika Zavřelová

20. 3. 2013

Pražské kino IMAX na Floře.</p><br /><br /><br />
<p>Autor: Martin PeškaPrávě dnes slaví jediné IMAX kino v České republice své narozeniny. Poprvé bylo otevřeno přesně před deseti lety. Za tuto dobu se v něm promítalo na 86 snímků.

Pražské kino IMAX na Floře.Autor: Martin Peška

Pražské kino IMAX na Floře.  Autor: Martin Peška

Kino poprvé otevřelo své brány do světa filmu ve čtvrtek 20. března 2003. Za deset let působení kina na českém filmovém poli prošel svět kinematografie a technologií mnohými přeměnami. Tuto změnu nejlépe ilustruje srovnání dvou snímků, které tvoří hranice desetiletého výročí.

Zatímco v roce 2003 se začínalo se snímkem skoupým na efekty Africké sloní království, v současné době se na plátnech IMAXu prohání James Franco v dobrodružném filmu Mocný vládce Oz. Ve snímku, který by bez nejšpičkovějších vizuálních efektů nemohl fungovat.

Jak je již tradicí, ke každému výročí je nutné vydat i nějakou tu (většinou nezajímavou) statistiku. Žebříček nejúspěšnějších filmů IMAXu však přináší jedno překvapení. Nejvíce navštěvovaným snímkem se totiž nestal Cameronův Avatar, ale naučný dokument Do hlubin 3D.

„Snímek Avatar byl v kinech jen po určitou dobu, zatímco Do hlubin 3D byl nasazován opakovaně,“ uvádí situaci na pravou míru marketingový manažer kina IMAX Robert Švec.


Ačkoliv se do kina chodí čím dál méně, kino IMAX stále slaví úspěchy, za uplynulý rok jej navštívilo více než 120 000 diváků. Touto návštěvností a zároveň i tržbami kino předběhlo řadu zavedených multiplexů.

Po více než osm let pražský IMAX promítal pomocí klasických promítaček a 70 mm pásu. Digitalizace přišla teprve před dvěma lety a s ní i možnost promítat množství hollywoodských velkofilmů. Úspěch potvrzují i čísla. Celých 31 filmů z celkových 86 bylo uvedeno v posledních dvou letech.

Druhou dekádu IMAXu bude otvírat akční film G. I. Joe 2: Odveta ve 3D. Premiéra je plánována na 27. března 2013.

V průběhu roku se pak návštěvníci mohou těšit na postapokalyptické sci-fi Nevědomí, Iron Mana 3 nebo Star Trek: Do temnoty. Plánované je také pokračování Hobita.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

IMAX slaví 10. výročí. Do nové dekády vstoupí snímkem G. I. Joe 2