IMAX slaví 10. výročí. Do nové dekády vstoupí snímkem G. I. Joe 2

Pražské kino IMAX na Floře.

Autor: Martin Peška
Pražské kino IMAX na Floře. Autor: Martin Peška

Pražské kino IMAX na Floře.</p><br /><br /><br />
<p>Autor: Martin PeškaPrávě dnes slaví jediné IMAX kino v České republice své narozeniny. Poprvé bylo otevřeno přesně před deseti lety. Za tuto dobu se v něm promítalo na 86 snímků.

Pražské kino IMAX na Floře.Autor: Martin Peška
Pražské kino IMAX na Floře.  Autor: Martin Peška

Kino poprvé otevřelo své brány do světa filmu ve čtvrtek 20. března 2003. Za deset let působení kina na českém filmovém poli prošel svět kinematografie a technologií mnohými přeměnami. Tuto změnu nejlépe ilustruje srovnání dvou snímků, které tvoří hranice desetiletého výročí.

Zatímco v roce 2003 se začínalo se snímkem skoupým na efekty Africké sloní království, v současné době se na plátnech IMAXu prohání James Franco v dobrodružném filmu Mocný vládce Oz. Ve snímku, který by bez nejšpičkovějších vizuálních efektů nemohl fungovat.

Jak je již tradicí, ke každému výročí je nutné vydat i nějakou tu (většinou nezajímavou) statistiku. Žebříček nejúspěšnějších filmů IMAXu však přináší jedno překvapení. Nejvíce navštěvovaným snímkem se totiž nestal Cameronův Avatar, ale naučný dokument Do hlubin 3D.

„Snímek Avatar byl v kinech jen po určitou dobu, zatímco Do hlubin 3D byl nasazován opakovaně,” uvádí situaci na pravou míru marketingový manažer kina IMAX Robert Švec.

[flowplayer src=’https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/2012/12/G.I.-Joe-2-Retaliation-Trailer-3-HD.mp4′ width=460 height=265 splash=’https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/2012/11/gijoetovideo.jpg’]

Ačkoliv se do kina chodí čím dál méně, kino IMAX stále slaví úspěchy, za uplynulý rok jej navštívilo více než 120 000 diváků. Touto návštěvností a zároveň i tržbami kino předběhlo řadu zavedených multiplexů.

Po více než osm let pražský IMAX promítal pomocí klasických promítaček a 70 mm pásu. Digitalizace přišla teprve před dvěma lety a s ní i možnost promítat množství hollywoodských velkofilmů. Úspěch potvrzují i čísla. Celých 31 filmů z celkových 86 bylo uvedeno v posledních dvou letech.

Druhou dekádu IMAXu bude otvírat akční film G. I. Joe 2: Odveta ve 3D. Premiéra je plánována na 27. března 2013.

V průběhu roku se pak návštěvníci mohou těšit na postapokalyptické sci-fi Nevědomí, Iron Mana 3 nebo Star Trek: Do temnoty. Plánované je také pokračování Hobita.

Líbí se vám tento článek? Podělte se o něj s ostatními

Buďte první, kdo okomentuje tento článek!

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*