Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Ilustrátorka Jana Šouflová maluje i hraje na harfu

Jan Nohovec

Jan Nohovec

30. 10. 2010

Mezi českou elitu ilustrátorů fantastiky se probojovalo jen relativně málo autorů. Jana Šouflová, autorka mnoha oslavovaných knižních obálek, ovšem patří mezi špičku i mezi touto elitou.

Malířka a harfenistka Jana Šouflová se narodila v roce 1975 v Praze. Vystudovala obchodní akademii a navzdory svému uměleckému zaměření nikdy žádnou artistickou školu nenavštěvovala. Po maturitě nastoupila do nakladatelství Aventinum, které záhy vyměnila za Magnet-Press, kde pracovala tři roky na pozici grafika v knižní edici. Právě tady se podle svých vlastních slov naučila základy řemesla. Většina jejího umu však pochází ze samostudia různých publikací a večerních hodin olejomalby. Dnes používá vesměs kombinovanou techniku akvarelu na tmavém podkladu.

Janu Šouflovou zřejmě nejvíce znají čtenáři knih s fantasy tematikou. Na obálkách knih spolupracuje v současné době především s nakladatelstvím Straky na vrbě, ale její díla se objevila i na titulech Tritonu nebo Netopejru. Z poslední doby lze jmenovat antologii Legendy: Draci, triptych Kočičí noci spisovatelky Blanky Jiruškové, výpravnou fantasy Vítr v piniích Jakuba D. Kočího a Františky Vrbenské nebo Stín Černého hvozdu Míly Lince. Obálku od Šouflové by rovněž měla mít stále odsouvaná kniha Jaroslava Mosteckého Pod úplňkem hada. Její malba se vyskytuje rovněž i na jedné zdi pražského knihkupectví a kavárny Krakatit. Fantasy malba však není jejím primárním zaměřením, velkou inspiraci spatřuje v Leonardu da Vincim, Arthuru Rackhamovi a skupině prerafaelitů. Není tedy divu, že ve volném čase experimentuje se středověkými postupy malby.

Kromě malování se Šouflová věnuje i hře na folkovou harfu, s níž začala kolem roku 2002. „Dlouho jsem si myslela, že se k harfě nikdy nedostanu – drahý nedostupný nástroj, žádný výrobce, žádní učitelé, žádné informace, já nerozeznala notu od noty a myslela jsem si o sobě, že jsem absolutně nemuzikální. Pak jednoho dne jdu kolem bazaru na Smíchově a tam za výlohou malá harfa – neuvěřitelné štěstí. Neváhala jsem ani minutu a ještě ten den ji měla doma,“ prozradila v rozhovoru pro sny.cz . Začala se prý učit z knih a večerních hodin, podobně jako malířství. V první dekádě jednadvacátého století stála u zrodu Harfenické společnosti, dnes hraje především ve své skupině Harpa Vieja.

Mezi její další koníčky patří orientální tanec, kterého ale musela nechat, a jachting, kde však přenechává vůdčí pozici na lodi zkušenějším. Čtenáře fantastiky zaujme fakt, že je i autorkou několika málo povídek, z nichž první jí vyšla v dnes již dlouho zaniklém sci-fi a fantasy časopise Nemesis, se kterým spolupracovala i po grafické stránce.

Výběr z díla Jany Šouflové můžete zhlédnout na jejích internetových stránkách maffet.cz, naživo jsou v současné době k vidění v Jindřišské věži na výstavě Galerie Nemesis, kde zůstanou do soboty 6. listopadu 2010.

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Ilustrátorka Jana Šouflová maluje i hraje na harfu