Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Idiot, Klostermann i Archa bláznů

Redakce

Redakce

21. 4. 2010

navrat_idiotaNa letošním ročníku filmového festivalu českých snímků Finále 2010 se diváci rozhodně nenudí. Měli možnost zhlédnout jak nejnovější české dokumenty, tak archivní snímky roku 1970 nebo snímek Návrat idiota oceněný Českými lvy.

Film Návrat idiota, Zdroj: www.pragency.cz

Film Návrat idiota, Zdroj: pragency.cz

Na filmovém festivalu Finále byly letos uvedeny v jednom bloku dva filmy režiséra Saši Gedeona. Jednalo se o jeho famáckou prvotinu Zavřeno pro rodinný smutek a o snímek oceněný pěti Českými lvy Návrat idiota. Saša Gedeon totiž letos oslaví své životní jubileum, v srpnu mu bude čtyřicet let. O jeho filmech přijeli besedovat též představitelé jeho hlavních filmových postav, konkrétně herci Pavel Liška a Tatiana Vilhelmová.

Punkový požár mlýna i poetický Klostermann

Trému pociťovala dokumentaristka a plzeňská rodačka Hana Boříková, když před finálovým publikem představovala svůj provinční punkový dokument Požár mlýna: „Tenhle film jsem dělala pro radost svou i pamětníků. Rozhodně jsem nepočítala s tím, že bude uveden na festivalu, kde jej budou hodnotit filmoví odborníci. Samozřejmě, že dramaturgům festivalu za tuhle možnost děkuji,“ vysvětlovala, proč se jí tak svíral žaludek. Režisér Jan Loučím, který je také Plzeňan, nabídl divákům svůj snímek Člověk z ráje, který je poetickou koláží na vybrané texty z děl Karla Klostermanna. „Zatímco jiní vyrážejí do těchto hor s kolem nebo s běžkami, my po Šumavě chodili s kamerou,“ poznamenal režisér.

Logo 23. ročníku filmového festivalu Finále, Zdroj: www.pragency.cz

Logo 23. ročníku filmového festivalu Finále, Zdroj: pragency.cz

Archa bláznů

Na jeden z mimořádných snímků roku 1970 Archa bláznů režiséra Ivana Baladi přišli zavzpomínat představitel jedné z hlavních rolí Vladimír Merta, kameraman Juraj Šajmovič a scenárista Lubor Dohnal. Bohužel tento ještě nehotový film skončil v trezoru a dokončen a uveden byl až v roce 1990. Vladimír Merta divákům doporučuje, aby Archu bláznů nebrali jako realismus, nýbrž jako pohled do zkřiveného zrcadla. „Je to první postmoderní film v české historii,“ řekl.

Více informací o 23. ročníku festivalu českých filmů Finále naleznete na filmfestfinale.cz.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Idiot, Klostermann i Archa bláznů