Menu
TOPZINE.cz
Apetit

I vozíčkáři chtějí přijít o panictví. Film Hasta la vista! jde do kin

Pavlína Nouzová

Pavlína Nouzová

27. 9. 2012

!Soutěž!O nějak handicapovaných lidech se točí filmy neustále. Ať už to byl Rain Man, Hlas moře či Skafandr a motýl. Málo se ale v minulosti věnovaly jejich sexualitě. Právě na tu naráží belgický snímek Hasta la vista!.

A cesta do Španělska může začít. Zdroj: AČFK

Ve Španělsku se nachází nevěstinec právě pro takové případy. Philip je totiž paraplegik, mladý Lars pomalu umírá na rakovinu a bez svého vozíčku se nedokáže pohybovat a Jozef téměř nevidí. To jim ale pořád nebrání v tom, aby přišli o panictví. Zvlášť, když s nimi jede ošetřovatelka Claude, která ví, jak je srovnat, když si začnou příliš stěžovat.

Tato road movie, která vyhrála na karlovarském festivalu diváckou cenu, vznikla podle skutečných zážitků Asty Philpota. I on před šesti lety zavítal do bezbariérového nevěstince. Od té doby se stal zapáleným propagátorem práva handicapovaných na sex, byť placený.

Chcete se podívat zadarmo na premiéru filmu? Soutěžte na TOPZINE.cz

„Láska, oddanost i obětavost mohou být na dosah, ale co když chce člověk víc? Všichni žijeme v tělech, která stejně jako naše mysl potřebují něhu, cit, odpočinek a vášeň. Pro nás je to samozřejmost, ale pro ty, kteří kvůli tělesnému postižení nemají vládu nad vlastním tělem, to může být zdrojem hlubokého zoufalství,“ prozradil režisér filmu Geoffrey Enthoven.

O zoufalství ale Hasta la vista! není. Spíše o lásce, přátelství a pozitivním náhledu na život za každou cenu. I proto byl film nominován na People’s Choice Award Evropské filmové akademie (kde bude soupeřit například se snímky Stud nebo Železná lady).

AČFK, která distribuuje film v českých kinech, navíc odstartovala soutěž o zájezd pro dva do Barcelony. Stačí zajít do kina na Hasta la vista!, zaslat vstupenku na adresu asociace (AČFK, Stonky 860, Uherské Hradiště, 686 01) a přiložit krátký námět potenciálního Hasta la vista 2. A pak čekat, zdali se do nevěstince budete moci podívat i vy.

Hasta la vista! (Hasta la Vista!)

Drama / Komedie / Road movie
Belgie, 2011, 115 min

Režie: Geoffrey Enthoven
Hrají: Kimke Desart, Johan Heldenbergh, Robrecht Vanden Thoren, Gilles De Schrijver

Premiéra v ČR: 4. října

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

I vozíčkáři chtějí přijít o panictví. Film Hasta la vista! jde do kin