Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Hudební festivaly falšují návštěvnost, hlásí pořadatelé toho v Trutnově

Martin Peška

Martin Peška

15. 8. 2012

Ačkoliv z mnoha míst zní informace o rekordních návštěvách ba vyprodaných festivalech, skutečnost bývá jiná, prohlásili dnes pořadatelé Open Air Music Festivalu Trutnov.

FOTO: Open Air Music Fest Trutnov

Cucají si festivaly počty návštěvníků z prstu, aby nalákaly sponzory? Nebo mají pořadatelé festivalu v Trutnově tak velkou potřebu vychloubat se, že oni sponzory nepotřebují, protože je festival financován z prostředků uhlobarona Bakaly? Zdroj: Geronimo Agency

Podle organizátorů trutnovského festivalu se počty návštěvníků záměrně nadsazují a falešná čísla většinou nikdo neověřuje. „Přežívající praxe je rovněž, že se návštěva v jednom dni vynásobí počtem dnů trvání festivalu a vznikne z toho zázračné číslo. Přitom se jedná z velké části o stejné lidi. Vytváří se tak virtuální realita, která nemá se skutečností mnoho společného,“ tvrdí z Trutnova.

Hlavním důvodem je podle organizátorů festivalu, pořádaného za finanční podpory jednoho z nejbohatších Čechů, podnikatele přezdívaného jako uhlobaron, Zdeňka Bakaly, snaha zalíbit se sponzorům, podle kterých jsou pak pojmenovávány jednotlivé scény.

„Činí se tak často kvůli sponzorům, po nichž bývají i nazvány scény, či možná jen z komplexu české malosti s touhou být větší, než ve skutečnosti jsme,“ prohlásili pořadatelé Trutnov Open Air Music Festivalu.

„Kdyby měla OSA (Ochranný svaz autorský – pozn. redakce) vyměřovat poplatky podle čísel uváděných v médiích, tak by se festivaly nedoplatily,“ uvedla pro TOPZINE.cz pořadatelka a mluvčí festivalu Eva Navrátilová, která na otázku naší redakce, které festivaly podle ní zkreslují data o návštěvnosti, neodpověděla.

Údajně na protest proti přetrvávající praxi se zkreslováním údajů o počtech návštěvníků nebude festival v Trutnově zveřejňovat žádná čísla. Z jakého počtu návštěvníků pak budou pořadatelé odvádět poplatky OSE tak není zřejmé. „Je to věc jednání mezi námi a OSOU,“ uvedla stroze na dotaz Navrátilová.

Nic se nenásobí, říká největší konkurence

„Za Colours of Ostrava jen reaguji, že letošní rekordní návštěvnost 31.500 lidí není nijak zfalšovaná, nadsazená, je to reálné, skutečné číslo, kolik lidí prošlo branami festivalu. Vzniká tak, že se sečtou čtyřdenní návštěvníci plus jednodenní návštěvníci festivalu,“ řekl za ostravský festival mluvčí Jiří Sedlák, který ujišťuje, že se žádná čísla nenásobí počtem dnů a každý návštěvník je započítán pouze jednou.

Mluvčí Sázavafestu Ladislav Lojka uvedl, že na letošní 12. ročník Sázavafestu dorazilo celkem za tři dny trvání festivalu 15.000 lidí a tento počet zahrnuje všechny návštěvníky včetně akreditovaných novinářů a návštěvníků z řad partnerských subjektů.

„My to neděláme a nikdy jsme to nedělali, protože na Hip Hop Kemp chodilo vždycky tolik lidí, že kdybychom naše čísla ještě navyšovali, tak už si lidé opravdu musí říkat, že to je úplný nesmysl,“ uvedl hlavní pořadatel Hip Hop Kempu Radek Maliník, který vidí jaké reálný předpoklad návštěvnosti svého festivalu 18.000 návštěvníků.

Open Air Festival v Panenském Týnci navštívilo podle ohlášených údajů loni 24.000 lidí, letos pořadatelé čekali návštěvnost vyšší. Očekávání se však nakonec nenaplnilo. „Skutečné číslo bylo něco přes 20.000 a to jsme i uvedli v závěrečné tiskové zprávě. Nepovažujeme to za směrodatné a nemáme potřebu číslo nafukovat, abychom překročili odhady nebo návštěvnost předchozích ročníků,“ uvedla za festival Radka Spiesová.

Přiživil se trutnovský festival na letošním neštěstí na Rock for People?

Jak jsme již informovali, letošní Rock for People byl přerušen bouří, kvůli které nevystoupil hlavní headliner, kapela Faith No More. (Čtěte více) Hned následující den prohlásili pořadatelé Open Air Festivalu Trutnov, že s kapelou jednají o náhradním koncertu. (Psali jsme)

„Vpravdě indiánskou etiku a smysl pro morálku a čest pořadatelé trutnovského setkání demonstrovali mystifikací kolem údajně náhradního vystoupení Faith No More. Ač zaplaceno dopředu ze 100 %, muselo toto být na Rock for People zrušeno v důsledku poničení techniky silnou bouří,“ uvedl mluvčí Rock for People Jiří Hlinka, který potvrdil, že jsou pořadatelé stále s managementem Faith No More v intenzivním kontaktu i nadále.

„Od vydání toho cizopasného prohlášení mají všechny, každoročně se opakující, proklamace trutnovských byznysmenů, našlapujících jeden týden v roce v indiánských mokasínech, hodnotu trsu trávy vyhozeného do větru, jak zní okřídlené – a kupodivu autentické – indiánské pořekadlo,“ zareagoval Hlinka na dnešní prohlášení trutnovského festivalu, opírající se do údajného falšování čísel s návštěvností.

Prohlášení Trutnova jsou hnus, shodují se i fanoušci festivalu

Festival, který se původně nazýval Východočeský Woodstock a vznikl na undergroundových základech, letošními prohlášeními znechutil i své dosavadní příznivce.

Dokazuje to například reakce Jana Drahoňovského „Tomuhle se říká přiživit se na cizím neštěstí… Jdu blejt, velebnosti,“ či komentáře „Trutnov je můj nejoblíbenější festival a asi se to jen tak nezmění, ale ty kecy jsou hnus,“ které napsal čtenář TOPZINE.cz, vystupující na Facebooku jako Oldas Stumbaueru, již pod článkem s prvním prohlášením Trutnova vztahujícímu se k Faith No More.

Jaký je váš názor na komunikaci Open Air Music Festivalu v Trutnově?

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Hudební festivaly falšují návštěvnost, hlásí pořadatelé toho v Trutnově