Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Hudba léčí. Je to pravda nebo mýtus?

Adriana Semlová

Adriana Semlová

29. 9. 2011

Zvuk je jednou z nejzajímavějších a nejkratších chvil, jakou lze zachytit. Shluk několika tónů nás může naladit i za poměrně krátkou dobu, a to buď pozitivně, nebo negativně.

Hudba dokáže povzbudit, Zdroj: sxc.hu

Základní vlastnosti zvuku, které na nás působí, jsou barva, síla, délka a výška. Spolu s ostatními prostředky – rytmem, melodií a harmonií – dotvářejí celek estetického umění. Hudba už od pradávna pomáhala různým kmenům vyjádřit své pocity i nálady a úzce souvisela se spiritualitou, v dnešní době se však spíše stává zdrojem zábavy. Uveďme některé příklady z historie.

Například indiánské opakovaní rytmů hrané na kožených bubnech ovlivňovalo lidskou energii, která spolu s rituálním tancem uvedla člověka do transu. Magickou hudbu samozřejmě doplňovaly i všelijaké omamné látky, avšak šamani pomocí svého hlasu, přírodních zvuků a chřestidel dokázali předat potřebnou energii i nemocnému a zbavit ho tak pouhým zpěvem zlých démonů. Anebo také narušit psychiku nepříteli… Podobné rituály ale vždy souvisely s léčebným procesem, který byl podpořen působením rytmu a zpěvné melodie. Rytmická opakování zase navozovala pocit jistoty a sounáležitosti.


Ranní píseň kmene Čerokíjů

Zvuk je zároveň čas. Samotné pojetí času úzce souvisí s léčebnými metodami v hudbě. Primitivní národy pojímaly čas cyklicky, stejně tak i život. Neustálé opakování jedné melodie tak do schématu zcela zapadalo. Asijské kmeny hudebními složkami léčily nemocné, do jejichž těla se dostal duch, který nemoc způsobil. Hudba se tak u většiny přírodních náboženství stává mostem pro komunikaci se světem mrtvých.


Alikvótní sbor Tiběťanů

Tibetský alikvótní zpěv, který se doporučuje k relaxaci, pracuje s hlasem. Jeden hlas může znít, jako by zpívaly najednou hlasy dva.

Muzikoterapie jako léčebná metoda

Obor muzikoterapie vznikl ve Spojených státech a má za sebou již padesátiletý vývoj. Jedná se o speciální terapii, jejíž forma je buď skupinová, nebo individuální. Muzikoterapie spolu se zvukoterapií (zvuky přírody) pomáhají především při práci s dětmi a dospívajícími. Ve věku dospívání se mohou objevit různé psychické poruchy, které působí na emoční stránku adolescenta, může dojít ke ztrátě vnímání reality nebo k sebevražedným sklonům.

Čtěte také: André Rieu. Muž, jenž změnil vážnou hudbu na populární

Pomocí hudby se tak rozvíjí komunikace mezi pacienty a terapeuty. Nejčastěji jsou využívány skladby W. A. Mozarta, J. S. Bacha nebo A. Vivaldiho. Podobné metody se využívají také při práci s mentálně handicapovanými.

V Americe se muzikoterapie provádí také jako prevence. Stejně tak se tato disciplína využívá při léčbě závislostí, především drogových. Znovu se dotýkáme hranice emocí, momentálního rozpoložení pacienta a psychického stavu. Při smutku nebo pocitech lítosti tak hudba napomáhá k vnitřnímu klidu a dodává sílu vyléčit se, nebo alespoň nevzdávat se.


Antonio Vivaldi – Léto

Muzika však nepomáhá pouze při léčbě psychických onemocnění. Může sloužit také jako rehabilitační a rekonvalescenční prostředek po úrazech nebo při onemocněních, kdy je narušené pohybové ústrojí. Takové programy jsou například úspěšné při léčbě Parkinsonovy nemoci. Hudba pomáhá vyjádřit pocity ve vztahu k nemoci a odvádí pozornost od bolesti nebo zvyšuje toleranci na bolest.

Škatulky, aneb hudba podle žánru

Výsledný efekt, který může hudba na člověka mít, je ovlivněn individualitou každého jedince. Emocionálnější lidé vnímají hudbu do hloubky, jejich citové vnímání hudbu vstřebá a ovlivní mozkovou činnost. Působí tak na jejich sebedůvěru. Důležitým faktorem je taktéž věk osoby a její životní styl. S rapem nebo hip hopovou scénou se tak nejčastěji ztotožní náctiletí a gangsta texty i rytmus působí i na jejich vnímání reálného světa.

Country hudba se spojuje s depresemi a sebevraždami. Že to zní spíše jako definice emo stylu? Country je však založené hlavně na slovech, opravdových životech běžných lidí, a texty písní většinou řeší ztrátu blízké osoby, války. Podílí se na tom původní Irové, kteří ve svých folkových smutně laděných písních často zpívají o odchodu ze své rodné země do Ameriky. Folklór však může naopak pomáhat se začleněním do společnosti nebo národa.

Techno a heavy metal mohou odbourat přebytečný vztek nebo agresi a zvyšují krevní tlak. Podle výzkumu německých vědců bylo zjištěno, že když jsou podobným stylům vystaveny rostliny, hůře rostou nebo dokonce nepřežívají.

Klasická hudba má mnoho prokazatelných pozitivních účinků. Povzbuzuje kreativitu, má dobrý vliv na imunitní systém, působí proti poruchám spánku, zklidňuje. Některé lidi však stresuje poslouchat vážnou hudbu delší dobu a přetěžuje je to. Stejně tak se k léčbě nedoporučuje jazz. Neutrálním stylem je populární hudba spolu s jihoamerickými rytmy. Nijak zvlášť nezatěžují psychiku člověka, ale mohou vyvolávat radost.

Lék v těhotenství

Malým dětem na dobré spaní rodiče přečtou pohádku. To známe asi všichni. Ale podle průzkumů je dobré komunikovat také s ještě nenarozeným dítětem. Muzika v rytmu tlukoucího srdce nebo klidné harmonie vyprávějí příběh beze slov a působí pozitivně na psychický vývoj embrya. O to méně stresující událostí může být posléze i samotný porod.

The YouTube ID of 7wfYIMyS_dI&ob is invalid.

Hudba v období těhotenství je přínosnou nejen pro dítě. Matka je v tuto dobu náchylnější k nemocem, k psychickému napětí, které zároveň ovlivňuje i její fyzický stav. Správný výběr hudby dokáže všechny negativní vlivy snížit nebo zcela vymazat. Ženy, které během těhotenství poslouchaly hudbu New Age, z níž čerpají například Mike Oldfield, Enya nebo korejský klavírista Yiruma, potřebovaly o padesát procent méně anestetik u porodu.

Nálada i deprese

V jeden den si pustíte oblíbenou píseň a pocítíte radost. Jiný den zatoužíte po stejné skladbě, protože v minulosti jsou s ní spojeny pocity bezpečí a uvolnění, v tuto dobu však může mít přesně opačný účinek. Hudba i psychika je stav momentální a může se s časem měnit. Hudba se spojuje se systémem, který řídí lidské emoce, a stává se tak náladotvornou. Ovlivňuje osobnost člověka, ale stejně tak i celé skupiny.

Čtěte také: Co poslouchat po nevydařeném sexu

Hudba každopádně působí. Odpradávna. Záleží však na mnoha okolnostech, na které nesmíme zapomínat. Sami si můžeme vybrat tu správnou melodii, u které je možné relaxovat nebo se bavit. Jindy je zase muzika dobrou prevencí proti stresu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Hudba léčí. Je to pravda nebo mýtus?