Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Hoštice, ale nezastavujem, máme zpoždění…

Samcová Jana

Samcová Jana

18. 4. 2010

HošticeKdo by neznal miniaturní jihočeskou vísku Hoštice, kterou proslavila bláznivá filmová trilogie Slunce, seno… Od natočení prvního dílu Slunce, seno, jahody uběhlo už sedmadvacet let a stejně tak dlouho jsou Hoštice u Volyně skanzenem, k němuž se sjíždějí občané z celé republiky.

Hoštice, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz

Hoštice, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz

Za normálních okolností by v Hošticích stál za vidění pouze jednopatrový, raně barokní zámek, který ve filmu posloužil jakožto hlavní sídlo vedení JZD a kostel narození Panny Marie z roku 1593. Nebýt ambiciózního hoštického rodáka Zdeňka Trošky, vesnický život Hoštic by se dnes odvíjel v zajetých stereotypních kolejích. Režisér Troška se ale rozhodl světu ukázat, jak veselý může být pobyt na vesnici a tím obci obrátil život vzhůru nohama.

A velebnosti, du blejt…

Troškova trilogie dnes patří mezi klasiku českých komedií. Byť se mnohým může zdát jako přihlouplá a českou vesnici dehonestující, jednu z prvních příček v divácké oblíbenosti jí nikdo neodpáře. Hlášky typu „Já bych se na to nejradši už vyprdla“ nebo „Velebnosti, jdu blejt“ vyvolávají eruptivní salvy smíchu pokaždé, když jsou při nějaké příležitosti hozeny k dobru. Lidová zábava se holt zavděčí nejvíce.

Zámek / Filmové JZD, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz

Zámek / Filmové JZD, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz

Jak ale dnes vlastně vypadá ona legendární víska Hoštice, která byla filmovým domovem Škopkovic rodiny, faráře Otíka, Kelišky, nebo Bédi živočicháře? Na místo, kde se po nocích zjevoval velkej černej pes a mrtvej kostelník, se sjíždějí davy turistů v každém ročním období. Jaký to div. V samotné osadě nežije více než kolem 150 až 170 obyvatel a kilometry čtvereční by se daly spočítat na prstech jedné ruky.

Stodola Michala Tučného přivítá každoročně fanoušky country

Avšak projít se po místech, kde farářova kráva nadojila naráz 22 litrů mléka, nakouknout na dvorek Vency Konopníka a pohodlně spočinout v hospodě, v níž Miluna roznášela pivo i drby, bývá pro mnohé příjemně strávenými chvilkami. Tomu, kdo ani jedno pokračování bláznivé trilogie neviděl, Hoštice pravděpodobně neřeknou vůbec nic. Pokud tedy není fanouškem zpěváka Michala Tučného.

Legenda české country, jak je Michalu Tučnému často přezdíváno, je stejně jako Zdeněk Troška plnohodnotným hoštickým rodákem. Na místním hřbitově má svůj náhrobek a každoročně v Hošticích probíhá country festival Stodola Michala Tučného.

Hřbitov, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz

Hřbitov, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz

Hoštice hostí i jiné rozličné kulturní akce. Namátkou z programu letošního roku vyberme Pohádkové království s Troškou, což je setkání s herci jak ze Slunce, seno, tak i z režisérových pohádek. Akce se koná 4. července.  Dále je zde pořádán závod v lyžování, setkání rodáků z Hoštice, pouť i vesnická zabijačka.

Největší atrakcí přese všechna ostatní lákadla zůstává Slunce, seno, které s vesničkou nadobro splynulo. Najdete tu Ranč Šimona Pláničky, penzion s názvem Slunce, seno a vyzdobena fotografiemi z filmů je i Milunina hospoda. Poněkud zastíněno zůstává hasičské muzeum a židovský hřbitov.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/cz-hostice-cestovani-2008/]

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Hoštice, ale nezastavujem, máme zpoždění…