Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Horáček napsal Český kalendář. Listovat jím bude Švandovo divadlo

Foto: textař Michal Horáček

Po úspěchu lyrikálu Kudykam se textař Michal Horáček pouští do dalšího jevištního projektu. Švandovo divadlo uvede každou třetí neděli v měsíci část jeho cyklu zhudebněných balad s názvem Český kalendář.

Foto: textař Michal Horáček

Villonskou baladu křísí Michal Horáček Foto: Jan Trnka

Společným jmenovatelem projektu Český kalendář je cyklický čas. Každý z jednotlivých večerů bude tematicky věnován některému z měsíců od ledna po prosinec. Dalším spojovacím prvkem je využití villonské balady, formálně náročnému básnickému žánru, jemuž se v českých luzích a hájích naposledy věnoval Vítězslav Nezval.

Vyšlo na TOPZINE.cz: Pánové, vy víte Kudykam?

Některé z krátkých, ale úderných textů zaznějí z jeviště zhudebnělé, jiné budete moci slyšet a vidět zinscenované. Autoři projektu slibují naprostou výjimečnost každého dílu.

Villonská balada je báseň složená ze 4 slok. První 3 sloky se skládají ze 7–12 veršů, poslední sloka obsahuje poslání a má 4–6 veršů, tedy o polovinu méně. Poslední verše v jednotlivých strofách se opakují jako refrén.

„Český kalendář se bude přetvářet v čase, na základě vnějších impulsů, nových podnětů, prožitých zkušeností a nových poznání. Přesně tak, jak se přetváří a mění kalendářní rok a naše emoce v něm,“ láká režisér chystaného cyklu a umělecký šéf Švandova divadla Dodo Gombár.

Foto: Michal Horáček a Vojtěch Dyk

Po úspěchu lyrikálu Kudykam přichází Michal Horáček s dalším divadelním projektem Foto: Daniela Dostálková

Zpívat budou Kudykamem prověření Ondřej Ruml, František Segrado, Lucia Šoralová a Petra Hřebíčková, která je zároveň členkou souboru Švandova divadla a kterou můžete znát z filmu Muži v naději, kde si zahrála manželku Jiřího Macháčka. Další verše zazní přímo z úst Michala Horáčka.

Čtěte recenzi Řemeslníků, nejnovější hry Švandova divadla

V průběhu roku se pak k projektu připojí mnoho dalších hostů. Známa jsou zatím pouze některá jména, patří mezi ně Vojtěch Dyk, Bára Basiková či Karel Dobrý.

První list Českého kalendáře otočí Švandovo divadlo v neděli 22. ledna v 19 hodin. Další díly jsou pak naplánovány na 19. února a 18. března.

Český kalendář

Švandovo divadlo

Autor: Michal Horáček

Režie: Dodo Gombár

Zpívají: Ondřej Ruml, František Segrado, Lucia Šoralová, Petra Hřebíčková a další

Premiéra: neděle 22. ledna, 19:00

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Horáček napsal Český kalendář. Listovat jím bude Švandovo divadlo