Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Horáček, Hapka: Pánové, vy víte Kudy Kam?

Redakce

Redakce

22. 3. 2010

Kudykam1Nevíte kudy kam? Lyrikál Michala Horáčka a Petra Hapky vám za atraktivní cenu pomůže! Kudykam se stal senzací. Nasvědčuje tomu i neustále vyprodaná Státní opera. Ale o čem to vlastně skutečně svědčí?

foto: Daniela Dostálová

Kudykam Foto: Daniela Dostálová

Dvojice jmen Horáček – Hapka už sama o sobě slibuje něco jiného, něco víc, než na co jsme zvyklí. Potom všechny, kteří mají podobné odhady, musím potěšit. Lyrikál Kudykam opravdu je něco jiného.

A co je vůbec lyrikál? Michal Horáček tento pojem vysvětlil následovně: „Libreto Kudykama je literárním tvarem, který má ambici obstát jako samostatné dílo, ale současně je i písňovým textem. Psal jsem s myšlenkou na hudbu. Tak, aby skladatel mohl kteroukoli část textu dotvořit jako píseň. Pokud by zhudebnil všechny verše, v představení by se jen zpívalo.“ V programu se dále dočteme, že Kudykam nevznikl z hudby, kterou později doprovodila slova, ale bylo tomu naopak. První byl příběh vyprávěný slovy a hudba k tomu posléze byla přidána.

zdroj: www.ireport.cz

Kudykam Zdroj: ireport.cz

Samotný příběh je, dá se říci, velice jednoduchý. Martin, mající pokoj v penzionu Svět (ano, název správně poukazuje na píseň V Penzionu Svět), čtoucí Kanta, si jen tak mimochodem posteskne: „Kudy kam?“ a tím to všechno začne. Navštíví ho Kudykam, jakýsi pomocník ukazující směr ztraceným. Společně procházejí pokoji penzionu Svět (zde je nutno podotknout, že mapa penzionu, která neustále rotuje v pozadí pódia, je impozantní) a každá návštěva nasměruje Martina o kus dál. Při svém putování Martin díky Kudykamovi a jeho pomocníkům pochopí, že jediné, co chce, je láska  Martiny, uklízečky v penzionu Svět, kterou dříve nevnímal. Koneckonců, nebyl by to správný příběh, kdyby láska nesehrála svou roli. S velkou pravděpodobností si milostný duet Martina a Martiny budete broukat ještě cestou z opery.

foto: Daniela Dostálová

Kudykam Foto: Daniela Dostálová

Kudykam je de facto estráda. Je to přehlídka krásných a často velice promyšlených kostýmů (Kudykamovu sukýnku by chtěl mít ve svém šatníku snad každý) a různých identit seriózních i kuriózních (Šumichrásti a Mňaudámičky).

Kudykam rozhodně nezklame. Není to obyčejný muzikál. Neobsahuje klasická klišé, kterých jsou současné muzikály plné (jako například dlouhé patetické milostné scény, klasická slovní spojení), lyrikál působí uceleně. Samozřejmě, pár nedostatků by se našlo. Například nedostatečný pěvecký rozsah některých herců. Někdy to opravdu, jak se lidově říká, tahá za uši. Nicméně tak už to u muzikálů bývá. Také jednoduchý příběh je možná až moc jednoduchý. Celkový dojem je ale natolik kladný, že není třeba ty malé vady dále zdůrazňovat.

foto: Daniela Dostálová

Kudykam Foto: Daniela Dostálová

Kromě kostýmů je třeba vyzdvihnout také herecké výkony. Role Kudykama je v dnešní době spojována s novou hvězdou Vojtěchem Dykem. Sám Horáček ho označuje za veliký talent. Bohužel, jeho výkon posoudit nemohu, ale mohu ocenit výkon jeho alternace Csongora Kassaie. Z počátku jsem si nebyla zcela jistá, zda mi tento herec právě do této role takzvaně sedí, nicméně v druhé části už mi nevadilo vůbec nic. Csongor Kassai je správňácký Kudykam s vtipnými průpovídkami (za což nejspíše nemůže tak docela on, ale scénář) a zhostil se své role velice dobře. Kromě dvou výše zmíněných alternuje také Karel Dobrý a Jan Sklenář.

Plakát Kudykam, zdroj: kudykam.infoo.cz

Plakát Kudykam Zdroj: kudykam.infoo.cz

Kapitola sama o sobě je hudba: jedním slovem geniální. Pocity zanechává rozporuplné. Ale po naposlouchání  CD Kudykam, které paralelně s muzikálem vyšlo, se zamilujete.  Písničky si budete pobroukávat cestou do školy, do práce, na nákup… Z čehož plyne, že splnily přesně to, co se od nich očekávalo – zaujaly.

Především CD tak ovlivnilo i moje hodnocení. Byla jsem rozhodnuta udělit Kudykamu hvězdičky pouze tři, ale díky hudbě to budou hvězdičky čtyři!

Je na vás, zda se necháte vlákat do penzionu Svět a necháte si od Kudykama poradit. Já jsem to zkusila a nelituji toho.

Kudykam

Státní opera Praha

Režie: Dodo Gombár

Libreto: Michal Horáček

Písně: Michal Horáček, Petr Hapka

Hrají: Vojtěch Dyk, Csongor Kassai, Ondřej Ruml, Jan Maxián, Jan Sklenář, Nina Divíšková, Jaromír Dulava, Lucia Šoralová a mnoho dalších

Hodnocení: 4 ****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Horáček, Hapka: Pánové, vy víte Kudy Kam?