Menu
TOPZINE.cz
Sport

Hokej: Talentovaný Palát zářil v zámoří. Na příští sezonu se připravuje ve Vítkovicích

Redakce

Redakce

13. 8. 2011

Mnoho hokejistů, kteří za jednu sezonu v zámořských juniorských ligách překonají stobodovou hranici, v Čechách nenaleznete. Nyní se jeden takový možná vrátí do české extraligy. Přes léto by mohl zkusit prorazit v A týmu Vítkovic. Další variantou je cesta zpět za oceán. Dvacetiletý Ondřej Palát se rozhodne v průběhu léta.

Foto: hokejista Ondřej Palát

Hokejista Ondřej Palát při rozhovoru na MS juniorů Zdroj: Youtube.com

V minulé sezoně oslnil v zámoří. Stihl uspět na draftu. Poté se vrátil do Vítkovic, kde hrával před odchodem do zámoří a kde se nyní připravuje s juniorským výběrem. Nabídku však dostal i z A týmu. Snem Ondřeje Paláta je ale slavná NHL. Do ní má blíž z amerických soutěží. Uvidíme, jaké angažmá nakonec zvolí.

Palátovy výsledky ve Vítkovicích a v reprezentaci

Ondřej Palát je rychlý bruslař. Velmi šikovný je při práci s holí. Je to hráč do kombinace, který však také velmi zdatně a přesně střílí, což dokazují jeho statistiky. Předchází ho skvělá pověst a pokud na sobě bude nadále pracovat, jednou by o něm mohlo být hodně slyšet.

Ondřej na sebe upozorňoval už od mládí. Nejvýrazněji však v době před svým odchodem do zámoří. V sezoně 2006/2007 si v extralize dorostu připsal ze 33 zápasů základní části 56 kanadských bodů. Pozoruhodná je především bilance 32 vstřelených gólů. V sezoně 2007/2008, přestože byl ročníkově mladší, hrál za vítkovickou juniorku a stihl nasbírat ve 42 zápasech 37 kanadských bodů. O rok později si na své konto připsal ve 42 zápasech 56 kanadských bodů a zatoužil po odchodu do Ameriky.

Statistiky Ondřeje Paláta

2006/7 Vítkovice (extraliga dorostu) – 33 zápasů, 56 bodů (32+24)

2007/8 42 zápasů, 37 bodů

2008/9 42 zápasů, 56 bodů

2009/10 Drummondville Voltiguers – 40 bodů

2010/11 61 zápasů, 96 bodů (+11 v play off)

Na mistrovství světa do 18 let v roce 2008 opět zářil. Česká republika hrála v nižší skupině MS, kam ji odsoudili nelichotivé výsledky z předchozího šampionátu. Úkol tak zněl jasně, zpět mezi elitu. To se českým mladíkům nakonec podařilo a lví podíl na tom měl právě Palát. Tehdy sedmnáctiletý vítkovický útočník nasbíral v 5 zápasech 8 kanadských bodů (6+2) a byl důležitou postavou českého výběru.

Palát v zámoří oslnil

Ondřej Palát začal své zámořské angažmá v juniorském týmu Drummondville Voltiguers. V sezoně 2009/2010 si připsal na své konto 40 kanadských bodů. V sezoně 2010/2011 už si počínal jako ostřílený matador. Ve své druhé sezoně si vedl výrazně lépe a po polovině odehraných zápasů bylo jasné, že vytvoří svůj osobní bodový rekord. Výrazně mu k němu pomohl spoluhráč z lajny, se kterým se Palát skvěle doplňoval. Byl jím Sean Couturier, který byl jednu chvíli pasován na jedničku letošního draftu.

Ondřej Palát nakonec stihl nasbírat 107 kanadských bodů. V základní části, která čítá 61 zápasů, si připsal na konto 96 kanadských bodů, zbytek zvládl v play off. Po vydařené sezoně uspěl i na draftu 2011, když si práva na nadějného útočníka pojistil klub NHL Tampa Bay Lighting. Svému snu jednou si zahrát v nejslavnější lize na světě je tak rodák z Frýdku Místku zase o kousek blíž.

Vítkovice, AHL, Drummondville… co by bylo pro Paláta nejlepší?

Víme, že snem Ondřeje je zahrát si NHL. Americké soutěže jsou tak pro příští sezonu jasnou volbou. Po uplynulé sezoně už není za oceánem no name, a tak pokud skvělé výsledky letos potvrdí, šance zahrát si v nejslavnější lize by mu neměla uniknout. Kdyby zopakoval loňské výsledky, minimálně přípravný kemp Tampy Bay by ho neměl minout. Do Vítkovic se může vrátit později. Těžko říct, kolik herního prostoru by dostal v moravském celku, a tak bych být na jeho místě s návratem domů ještě počkal.

Naděje do budoucna

Palát se nyní připravuje s vítkovickou juniorkou, k tomu dohání školní povinnosti, na které nemá v zámoří tolik času. Pokud se pečlivě připraví, máme se na co těšit. Možná už brzy uslyšíme o tomhle hráči víc, než si dokážeme představit. Hranici 100 kanadských bodů totiž nepřekoná jen tak někdo. Jedním z hráčů, kterým se to povedlo, je talentovaný rodák z Frýdku Místku Ondřej Palát.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Hokej: Talentovaný Palát zářil v zámoří. Na příští sezonu se připravuje ve Vítkovicích