Menu
TOPZINE.cz
Móda a styl

Helmut Newton: celoživotní posedlost sexem a fotoaparátem

Redakce

Redakce

18. 6. 2010

Věčně nespokojený a lehce perverzní. Mnoho a mnoho jiných přívlastků patří jménu Helmut Newton. Jeho cesta ke slávě byla dlouhá, ale nakonec tam došel a již navždy zůstane v paměti milovníků umění.

Zdroj: user.tninet.se

Kouzelník vládnoucí objektivem, měl odmala svůj velký sen. Chtěl slávu a především uznání. Chtěl, aby jeho dílo zanechalo výraznou rýhu v dějinách fotografie. Nevěděl však, že toho dosáhne díky své největší životní vášni, a to ženám. Miloval všechny jejich podoby a především nahotu.

Rodná Evropa měla pro jeho vidění větší pochopení a puritánská Amerika vyžadovala cenzuru. Přímo paradoxní je, že je označován za jednoho z největších velikánů a průkopníků módní fotografie, přičemž oděv v jeho pracích hrál tu nejnepatrnější roli.

Zdroj: user.tninet.se

Narozen byl malý Helmut v roce 1920 v Berlíně. Měl zabezpečenou rodinu. Byl v rodině nejmladší, a proto také řádně rozmazlován. Od staršího bratra se velmi brzo dozvěděl o kouzlu žen a podlehl mu již před pubertou. Přitahovalo ho prostředí prodejné lásky a dekadence. Již ve dvanácti letech zkoušel fotit svým prvním fotoaparátem.

Po nuceném odchodu z reálného gymnázia začíná studovat v Americké škole, kde se nerad učí anglicky. Pro Židy nepříznivá doba překvapila i jeho rodinu a v roce 1938 se Helmut, rodným jménem Neustaedter, stěhuje do Singapuru. Krátká spolupráce s novinami Straits Times, nevydařený vztah se starší ženou a odjezd do Austrálie.

Zdroj: ocaiw.com

Zde se celých šestnáct let snažil najít štěstí. Za ta léta stihl odsloužit v armádě, oženit se a zainteresovat anglickou Vogue. Zdálo se, že jeho honba za úspěchem je u konce, a jako potvrzení domněnky mu byla v roce 1956 nabídnutá smlouva o spolupráci pro Vogue v Londýně. Ta však netrvala dlouho a záhy s manželkou odjeli do Paříže.

Konečně vedl život, který mu vyhovoval. Protože však byl dost nákladný, musel se motat mezi Německem a Francií. Následně zase přijímá návrh na práci v Austrálii, kde strávil další dva roky života. V letech 1961 až 1981 pracuje střídavě v Paříži a New Yorku. Většinou jsou to snímky pro Vogue. Často se dostával do střetu s šéfredaktory a opouštěl časopis. Po nástupu nových kolegů se ale vždy vracel.

Zdroj: ocaiw.com

V Americe se také poprvé setkal s cenzurou svých více než odvážných snímků. Helmutova posedlost sadomasochistickou a fetišistickou tématikou se nejednou stala kamenem úrazu. Kůže, latex, extrémně vysoké podpatky a podvazky, to vše se stalo synonymem pro jeho tvorbu. Pouta, bičíky a jiné vyzývavé doplňky byly zcela běžné rekvizity.

I když se Helmutova díla pohybují na pomezí vkusu a pornografie, nikdy tuto pomyslnou a jemnou hranici neporušil. Do smrti zůstal věrný svému dnes již legendárnímu stylu. Bojoval za své názory a dokázal je prosadit. V roce 2004 zemřel při automobilové nehodě, ale jeho odkaz zde je a bude.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Helmut Newton: celoživotní posedlost sexem a fotoaparátem