Menu
TOPZINE.cz
Fotky a reportáže

Hell On Earth 2010 v čele s Terror rozbouřil Abaton

Redakce

Redakce

15. 10. 2010

Ve čtvrtek 14. října 2010 se pražský klub Abaton proměnil v bitevní pole převážně hardcore kapel ze Států v čele s kalifornskými Terror. Jak ustálo početné české publikum několikahodinové pásmo amerického nářezu?

FOTO: Terror

Americká hardcore kapela Terror, Zdroj: archiv

Likvidační odysseu začala kolem sedmé hodiny večerní americká hardcore smečka Vera Cruz, která je v našich končinách takřka neznámá. Čtveřice mladíků odšpuntovala set pravou explozí energie, když svůj osobitě pojatý hardcore metali do publika za doprovodu frenetického hemžení po pódiu, výskoků a podobných artistických kousků. Po několika odehraných skladbách a pár českých frázích opustili Vera Cruz prkna a do rychlíku nastoupil přímočařejší hardcore.

Down To Nothing z Virginie hoblují klasický old school hardcore, což je jednoznačně sázka na dobrou kartu, pokud je třeba rozhýbat davy. Standardní hc odrhovačky ve slušném zvukovém kabátku duněly prostorem Abatonu, ve kterém už skoro nebylo k hnutí, a richmodská pětice očividně sklízela u publika uznání. Po slabé půlhodince to Down To Nothing zabalili, aby uvolnili místo stylově totožným Thick As Blood.

Hardcore sága pokračuje

Kvinteto ze slunné Floridy s frontmanem Ginem v opravdu cool stylovém fotbalovém dresu popsaném reklamou na boty a televize poctivě opakovalo tisíckrát ohrané hc riffy s neskrývaným nadšením. Srdce hardcore fanoušků muselo zaplesat nad tunou materiálu předávaného s energií, která sublimovala v kozelce a výskoky snad všech členů kapely mimo bubeníka. V sále se už tlačilo tělo na tělo, neexistující ventilaci nahrazovala armáda plic stovek fanoušků a došlo i na nějaký ten circle pit.

Po půlhodině se značně zdecimované publikum nahrnulo ze sálu k baru ukojit žízeň po výživné hc svačince. Poloviční prostor vytvořil natěsnanou masovou konzervu, kterou rozehnalo až intro nastoupivších The Acacia Strain.

Smrtící kolotoč vyrazil dech

Ve čtyřech dokázali šílenci z Massachusetts rozpoutat před pódiem solidní bitevní vřavu především v pasážích s houpavými breakdowny. Stylová změna publiku sedla a svěží deathcore rozhoupal či roztočil v circle pitech dobrou třetinu spodní části sálu. Dobrý zvuk jen podtrhl výkon kapely, kterou nechtělo publikum nechat odejít. Vše se bohužel na takových akcích zpravidla řídí nemilosrdným rozvrhem, a tak tetovaní drsňáci sklidili nástroje a uvolnili prkna očekávaným All Shall Perish.

Na Hell On Earth Tour 2010 vystoupili:

Vera Cruz
Down To Nothing
Thick As Blood
The Acacia Strain
All Shall Perish
Every Time I Die
Terror

Po pivní svačince a nákupu merchandise se sál s atmosférou z vakua a kouře naplnil k prasknutí a temnotu protrhly první ostré riffy mixu nekompromisního technického death metalu a deathcore. Nový kytarista předvedl vynikající výkon a očividně dobře zapadl do už tak dokonalého soukolí metalového stroje z Oaklandu. Publikum nadšeně hltalo těžkotonážní mašinérii sekaček a technických vyhrávek, které, proložené dunícími breakdowny, rozhýbaly snad každého v sále.

Set obsahující i hity Never… Again nebo Day of Justice zakončila houpačka Wage Slaves a vousatý frontman Hernan „Eddie“ Hermida si odvedl smečku zpátky do zákulisí, aby do bitvy v závěsu vstoupili Every Time I Die.

Zákon o nezachování energie

Pokud by šlo čtveřici z Buffala charakterizovat jedným slovem, bylo by to slovo energie! Té mají totiž zjevně Keith, Andrew, Josh a Jordan na rozdávání. Neustálý pohyb, skotačení, pobíhání z místa na místo a komunikace s lidmi dělá z Every Time I Die výbornou kapelu pro živé vystupování. Dav uvedený do stavu tranzu si koncert labužnicky užíval, neustále kapelu podpořoval a skvělý zpěvák Keith Buckley nebyl první ani poslední, kdo čtvrteční atmosféru pochválil.

Po šarádě na pódiu nastoupili na prkna slávy Terrorheadliner celého turné. Volume se otočilo ještě o kousek doprava a z reproduktorů se opět začal linout pravověrný hardcore. Ačkoliv ve spodní části sálu už byla opravdu hlava na hlavě, na ochozu se ještě dalo najít místo, které nabídlo výhled na rozbouřené moře lidských těl užívajících si muziku bláznivým pogováním. O tom, že přímočarý old school hardcore je výborný recept na rozpumpování davu, vědí Terror své, a vzhledem k tomu, že nejsou na scéně žádnými nováčky, vypadalo vystoupení tak, jak mělo.

Spokojené kapely a spokojené publikum, takové je resumé letošní zastávky turné Hell On Earth. České publikum vytvořilo vstřícnou a elektrizující atmosféru, kterou je příjemné vidět, protože to je ten důvod, proč by se kapely měly do naší matičky Prahy vracet. Nyní nezbývá než uložit tričko Hell On Earth Tour 2010 do šatníku a počkat na další ročník.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Hell On Earth 2010 v čele s Terror rozbouřil Abaton