×
TOPZINE.cz

Hanebný pancharti: Tak trochu jiná druhá světová

hanebny-pancharti 01Zatímco Hitlerovi kamarádi se v roce 1941 topili ve víně a dusili se kaviárem, Židé po celé Evropě měli místo polštáře krysí trus a místo radosti ze života věčný strach. Strach, že budou objeveni a posláni do plynové komory. Tragický příběh holokaustu zná alespoň povrchově každý žák základní školy. Na plátnech našich kin se zanedlouho objeví další z mnoha filmů o události, která se vryla do paměti celého světa.

Když říkám další z mnoha, nemyslím to tak úplně doslova, a už vůbec ne hanlivě. Ano, promítání z prostředí 2. světové války už jistě každý z nás viděl vícero. Pianista, Život je krásný, Pád Třetí říše a další a další. Autoři Hanebných panchartů se teď postarali o něco nového. Originálního.

V dobách německé okupace ve filmové Francii působila židovská skupina, která si říkala Pancharti. Ti hledají vojenské jednotky nadřazené rasy a tarantinovsky je masakrují. Zároveň zosnují plán, jak provést atentát na stovky Němců v jediném okamžiku. V jednom pařížském biografu se má totiž uskutečnit premiéra německého filmu, jíž se má účastnit i sám Hitler – Führer. Pancharti ale netuší, že stejný nápad, totiž podpálit tři sta Němčourů najednou, dostala i majitelka kina, Židovka Shoshanna (Mélanie Laurent), které před několika lety okupanti před očima zastřelili celou rodinu a jí jediné se podařilo uprchnout.

Mélanie Laurent, Zdroj: Bontonfilm, a.s.
Mélanie Laurent, Zdroj: Bontonfilm, a.s.

Historický kontext Tarantino k mé nelibosti neřeší, ale musím říct (ač nerada), že v tomto případě to vůbec nevadí. Scénář je nesmírně zajímavý, poutavý, vyvážený a smysluplný. Snímek je poněkud netradičně rozdělen do několika kapitol, přičemž jedna navazuje na druhou a druhá by bez předchozí nebyla srozumitelná. V každé z nich pochopitelně proteče divákovi před očima nějaký ten kubík krve, ale bez toho by to snad ani nebyl Quentin Tarantino. Množství zmiňované krve je příjemně vykompenzováno s klidnými a zábavnými setkáními v kavárnách či jinde, takže žaludečně slabší diváci mají šanci si od skalpování a rozbíjení hlav dřevěnou palicí odpočinout.

S věčně mladým Bradem Pittem v hlavní roli prý režisér počítal už při tvorbě scénáře. Tento za svůj herecký talent už mnohokrát oceněný blonďáček na spolupráci okamžitě kývnul. A udělal dobře. Přiznám se, že když se v Hanebných panchartech objevil poprvé v zelené vojenské uniformě a diktátorsky pokřikoval, řekla jsem si, že tahle role pro něj asi nebude to pravé. Nakonec ale opak byl pravdou. Brad Pitt svou roli výtečně zahrál, chladnokrevným výrazem a zdviženým nosem bravurně vystihl charakter povýšeného židovského lídra Panchartů Aldo Rainea, jenž vyřezává nacistům doprostřed čela hákový kříž. Tarantino o světoznámém herci říká: „Je skvělý. Dlouho jsme spolu chtěli pracovat a tohle bylo přesně ono. Nemohl jsem zvolit nikoho jiného.”

Christoph Walz, Zdroj: Bontonfilm, a. s.
Christoph Walz, Zdroj: Bontonfilm, a. s.

Před kým ale stojí za to se uklonit k zemi, je dvaapadesátiletý Rakušan Christoph Walz, jenž si zde zahrál zajímavou roli esesáckého důstojníka Hanse Landy. Hmm… hledám slova. Jak to jen říct? Walz válí. Opravdu. Naoko sympatický a starostlivý strýček, v jádru důsledný a inteligentní necita, který (stejně jako mnoho dalších v té době) Židy nevnímá jako lidské bytosti, nýbrž pouze jako hejno krys, jež musí být co nejdříve vyhlazeny. Herec je obdařen neuvěřitelnou mimikou a hlavně jazykovým uměním. Kromě své rodné němčiny promluví anglicky, francouzsky, italsky a nevím jak ještě. Je to borec!

Ano, je to tak. Snímek Hanebný pancharti je v poslední době jedním z mála, které by mohli dostat nálepku s nápisem „kvalitní a zábavný film“. Plameny, samopalové kulky, krev, pot, dým, popel, strach a panika v přiměřené míře. Do toho hysterický smích plný pomsty. To vše na pozadí hákových křížů a v kombinaci s prvotřídními herci, zajímavou hudbou, překrásnou přírodou a pařížskou atmosférou. A přitom humor. Ani se nedá vypovědět, jakou mám radost, když před tímto dílem mohu smeknout klobouk. Konečně!

Jak se Vám líbil tento článek?
Jak se Vám líbil tento článek?


Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..