Menu
TOPZINE.cz
Sex a vztahy

Gynekologické vyšetření. Známe průběh celé prohlídky

Klára Brázdová

Klára Brázdová

6. 9. 2011

Gynekologická prohlídka nepatří k těm nejoblíbenějším, ovšem každá žena by ji měla alespoň jednou do roka podstoupit. Ideálně by měla žena jít na první prohlídku ještě před prvním pohlavním stykem. Jak probíhá ta první a ty následující?

První návštěva u gynekologa proběhne průměrně v 16 letech. Většinou ženu ke gynekologovi vyžene nějaký problém nebo důvod. Nejčastějším důvodem se stává předepsání antikoncepce. Jsou ale i jiné potíže, při kterých by žena měla vyhledat gynekologa.

Mezi ně patří určitě problém, kdy žena nedostala svou první menstruaci i přesto, že je jí více jak 16 let. Další komplikací může být silný výtok z pochvy, bolest v podbřišku nebo silné krvácení. Návštěva gynekologa by se měla uskutečnit i tehdy, když si žena myslí, že je těhotná.

První sex. Bolí to?

Na první gynekologickou prohlídku by žena měla být připravena, měla by vědět, co ji čeká. Často na gynekologii chodí mladé ženy v doprovodu své matky jako podpory. Není to nic neobvyklého nebo trapného.

S sebou na první gynekologickou prohlídku by si žena měla vzít kartu pojištěnce jako ke každému jinému lékaři. Dále by pak měla mít svůj poctivě vedený menstruační kalendář, podle kterého lékař zjistí, zda má žena správný menstruační cyklus.

Pokud žena patří mezi stydlivější a nechce se po ordinaci promenádovat od pasu dolů nahá, je lepší si vzít sukni. V některých ordinacích mají pláště, ale není to podmínkou, takže je lepší přijít vybavená.

Před vyšetřením u gynekologa

Předtím, než doktor ženu odkáže do převlékací/svlékací místnosti, se jí zeptá na pár otázek. Určitě se zeptá, zda žena nemá nějaké potíže a hlavně kdy měla poslední menstruaci. Ideální dobou na kontrolu u gynekologa je první týden po menstruaci.

Gynekolog vám vše ještě před vyšetřením vysvětlí

Lékař se také jistě zeptá na prodělané choroby v rodině (rakovina děložního čípku, rakovina prsu apod.). Zdravotní sestřička ženě také změří tlak, někdy je nutné odeberat krev, a zeptá se ženy na několik údajů potřebných k zapsání do zdravotní karty.

Průběh vyšetření na gynekologii

Při samotném vyšetření se nejdříve zavádí tzv. zrcadla, která roztáhnou pochvu. V tu chvíli je přehledná jak pochva, tak děložní krček, na kterém se nejčastěji tvoří zhoubné nádory. Po tomto vyšetření následuje vyšetření hmatem. Gynekolog zavede jeden či dva prsty do pochvy a druhou rukou prohmatává podbřišek.

Při tomto vyšetření lékař může diagnostikovat choroby, ale také těhotenství. Pokud je žena ještě panna, měla by to sdělit gynekologovi ještě před vyšetřením. Některá vyšetření (např. hmatové) se u sexuálně pasivních žen neprovádějí. Někdy lékař provádí i vyšetření ultrazvukem (zevnější nebo vnitřní).

První prohlídka je většinou kvůli antikoncepci

Při vyšetření ženě také lékař udělá stěr z děložního čípku pro získání výsledků cytologie. Tento výtěr se odesílá do laboratoře a výsledky jsou známy do několika týdnů. Pokud je něco v nepořádku nebo si doktor s výsledkem není jistý, zavolá ženě a domluví se s ní na dalším postupu. Tentokrát se jedná o histologické vyšetření.

Bolest při sexu? Víme, jaké jsou příčiny

Po tomto vyšetření může ještě následovat vyšetření ňader na pohmat. Lékař zkontroluje, zda nikde nejsou nápadné bulky. Toto vyšetření není příliš časté. Není nijak příjemné, ale je bezbolestné. Při samotném vyšetření je nejlepší se co nejvíce uvolnit a povolit všechny svaly v pánevní oblasti.

Pokud bude žena napnutá, ucítí všechno, což není příjemné, a může pociťovat dokonce bolest. Doufám, že si tento článek přečetl i nějaký muž, aby věděl, co všechno ženy musí zvládnout a jak jsou silné.

Ohodnoťte tento článek:
4
Právě čtete

Gynekologické vyšetření. Známe průběh celé prohlídky