Menu
TOPZINE.cz
Sex a vztahy

První sex. Bolí to?

Redakce

Redakce

4. 9. 2017

Někdo z nás to již zažil a jiné to teprve čeká. První sex. První soulož. První koitus. První fyzické a duševní propojení dvou lidí. Nezáleží na názvu, který použijeme. Můžeme tomu říkat různě. Vždy však mladého člověka pronásledují stejné otázky, obavy a nejrůznější očekávání.

Otázky prohánějící se hlavou

Jaká poloha je pro první sexuální styk nejvhodnější? Bolí to? Pozná muž, že je mladá žena ještě panna? Krvácí dívka hodně? Můžu hned na poprvé otěhotnět? Jakou antikoncepci zvolit? Otázek je skutečně mnoho, a tak se vám budeme snažit zodpovědět alespoň ty nejzákladnější.

Kdo je můj partner?

Půjčíte své pracně vydělané peníze člověku, kterého znáte týden? Řekněme, že ne. Takového člověka přeci vůbec neznáte. Nevíte, zda vám peníze vrátí nazpátek. Netušíte, proč byste mu je měli půjčit. Možná to zní jako hloupá a zbytečná otázka, která tu nemá co dělat, ale opak je pravdou.

Svého sexuálního partnera bychom měli znát o to více. Když s někým souložím, tak znám nejen jeho křestní jméno a příjmení, ale i jeho barvu očí, zájmy, počet předchozích sexuálních partnerů atp. Čím více toho vím o druhém, tím více si mohu vychutnat sexuální rozkoš.

Někdy se však stane, že si to své poprvé dívka užije s mladíkem, u něhož si není ani moc jistá jeho křestním jménem. I to se stává, v takovou chvíli je nutné myslet nejenom na ochranu před nechtěným těhotenstvím, ale chránit se i před pohlavně přenosnými chorobami. Tím není myšlen jenom virus HIV. Pohlavně přenosných onemocnění je velké množství např. kapavka, syfilis, chlamydie či herpetické genitální infekce.

Jak správně provádět přerušovanou soulož? Ne vždy se totiž vyplatí

A pro úplnou informaci, otěhotnět lze již při prvním sexuálním styku, proto je důležité nejenom myslet na antikoncepci, ale také ji skutečně použít. Partneři by si měli o této věci promluvit v klidu a bez studu. Platí základní pravidlo, které zní: „Dokud si s partnerem nedokážu promluvit o sexu a antikoncepci, tak s ním nemám souložit.“ Důvěra je totiž základem každého vztahu.

Metod pro vyloučení nechtěného těhotenství je více. Gynekolog může dívce předepsat antikoncepci nebo zavést nitroděložní tělísko. Při samotném pohlavním styku můžete použít pesar nebo kondom, který jako jediný brání i proti přenosu nemocí. Nejméně spolehlivou metodou, která se nedoporučuje hlavně v začátcích sexuálního života, je přerušovaná soulož.

Co a jak?!

Každá dívka, ale i mladík, si  před svým poprvé klade zvídavé otázky. Takové otázky, které zazněly v úvodu. Jaká poloha je tedy nejvhodnější pro první milování? Neexistuje žádná speciální poloha pro tento začátek milostného života, ale můžeme se setkat s různými doporučeními ze strany zkušenějších. Pro první milování se hodí klasická misionářská poloha, kdy má dívka ohnuté končetiny v kyčlích. Jedná se o polohu, kdy si partneři vidí navzájem do obličeje. Žena je dole a muž nahoře.

Pokud se však muž obává vniknutí penisu do vagíny, může se přistoupit k tzv. poloze jízdmo. Jedná se o polohu, kdy muž leží na zádech a žena si v podřepu ze shora na něj nasedne. Tato poloha je také tváří v tvář.

Každá dívka se obává bolesti a krvácení, které nastává po protržení panenské blány. Jsou dívky, které neuroní ani jednu kapičku krve a jiné mohou lehce, tzv. špinit, i druhý den. Každopádně pokud si dívka pod sebe položí ručník, nic nezkazí, naopak.

Tip: Jak přistoupit k prvnímu sexu jako muž? Přečtěte si návod jak na první sex, aby vše proběhlo hladce a také vaše partnerka si sex užila.

Bolest při prvním milostném styku lze charakterizovat jako tlak v podbříšku a následné lehké píchnutí, ovšem u každé dívky je to jiné. Velmi důležitá je atmosféra, kde se odehrává tento akt. Vzrušení a touha muže a ženy. Dlouhá milostná předehra, laskání po celém těle, které může skončit vniknutím penisu do vagíny, ale také nemusí. Pokud člověk začne cítit pochybnosti, vždy má právo změnit své rozhodnutí. Partneři mohou zůstat u mazlení a poznávání svých těl. Nic není povinné. Vše je dobrovolné.

Vhodný čas

Rozhodně bychom neměli podceňovat správný okamžik pro první nejintimnější tělesný kontakt. Kdy je tedy vhodná chvíle pro tento den s velkým „D“? Odpověď nemůže být nikdy jednoznačná. Důležité je, aby dívka i muž zvážili, zda jsou skutečně připraveni na splynutí svých těl. Není dobře, když lidé pospíchají a v oblasti intimity to platí dvojnásob. Nic se nemá uspěchat.

Zákon stanovuje minimální věkovou hranici patnáct let. Ideální věk však neznáme. Záleží tedy pouze na vašem přístupu, kdy si určíte svůj vlastní čas. Váš čas může být v patnácti, osmnácti, ale třeba i pětadvaceti.  Je to jedna z mála věcí, kterou si můžeme rozhodnout sami, a proto bychom ji neměly nechat bez povšimnutí a zamyšlení.

Každá dívka i muž si sám za sebe může rozhodnout, kdy je připravený. Nikdo druhý do vás nevidí. Ovšem dospělá situace vyžaduje skutečně dospělý přístup. Někdy stačí velmi málo a život se vám může velmi rychle otočit jiným směrem.

S přáním hezkého milování Tereza Malá.

Použité zdroje:

UZEL, Radim. Poradna – sexuologie a gynekologie : První pohlavní styk [online]. 2001 , 7.8.2009 [cit. 2009-08-07]. Dostupný z WWW: <www.planovanirodiny.cz>.

Ohodnoťte tento článek:
4
Právě čtete

První sex. Bolí to?