Menu
TOPZINE.cz
Divadlo

Groteska pokřtí novou domovskou scénu olomouckého Divadla na cucky

Redakce

Redakce

13. 9. 2011

FOTO: Postižená dvojčata v podání Johany Vaňousové a Adély NesrstovéGroteska byla poslední premiérou Divadla na cucky a letos zahájí jejich další divadelní rok ve středu 14. září v 19.00 hodin. Zároveň bude prvním představením na nové domovské scéně divadla. A co k inscenaci řekl sám režisér Jiří Jelínek?

FOTO: Postižená dvojčata v podání Johany Vaňousové a Adély Nesrstové

„Umělé rodiny?“ „Něco takového.“ „Já chci mít bráchu tukana.“ Zdroj: Divadlo na cucky

Divadlo na cucky s novou sezónou mění i svou domovskou scénu. Soubor teď bude hrát v nově zrekonstruovaném multižánrovém klubu S-cube.

Představení Groteska se zatím hrálo pouze v prostorách divadelních stanů. Uvidíme, jak si příběh dvou postižených dvojčat povede v kamenném divadle.

Přečtěte si: Divadlo na cucky zkoumá duši týrané dívky

Groteska s podtitulem 2D je volnou adaptací románu Kurta Vonneguta. Zábavný kabaret plný vtipu, písní a příjemné hudby režíroval Jiří Jelínek. Inscenace je jeho první spoluprací s Na cucky.

Co jsou to umělé rodiny?

Groteska vypráví příběh dvou postižených sourozenců, kteří se od sebe nikdy nehnuli ani na krok. Rodiče považují dvojčata nejen za tělesně postižená, ale i za duševně chorá. Najímají řadu domácích učitelů, kteří mají rozvíjet jejich myšlení.

Co když vyjde najevo, že děti svou hloupost pouze předstíraly a ve skutečnosti jsou nadprůměrně inteligentní? Dokáží žít duševně spjatí sourozenci odděleně? Co s dříve od společnosti izolovaným člověkem udělá sláva, úspěch a civilizace?

FOTO:Johana Vaňousová, Dominika Šindelková a Adéla Nesrstová

Představení je propletenou řadou vtipných písní

Adéla Nesrstová a Johana Vaňousová, představitelky sourozenců, se skvěle vžily do svých rolí. Vytvořily si vlastní osobité pohybové pojetí demence, které vkusným způsobem baví diváky.

Spletité pouto dětí je znázorněno pomocí bílé prádelní gumy. Nejprve tvoří matčino lůno, ze kterého se děti dostanou na svět. Později vytváří stále spletitější spojení mezi sourozenci a nakonec, když jsou dvojčata od sebe oddělena, je guma přestřižena.

Díky absenci dalších prvků na scéně, která je tvořena pouze barem jednoho olomouckého studentského klubu, se guma stává velmi zajímavým výtvarným prvkem.

Čtěte také: Hra Divadla na cucky hýří vtipem

Humor režiséra Jelínka je poutavý, jednoduchý a bezprostřední. Rozvíjí jej jak v dialozích, tak i v autorských písních proplétajících se celým představením. Stačí, když Tomáš Uher pronese: „K lásce nemusí být člověk zrovna inteligentní,“ a publikem se nese smích. Groteska je svěží, oddechová inscenace, ve které však najdete spoustu vážných témat.

Topzine.cz odpovídal režisér představení Jiří Jelínek

Groteska je první hra, na které jste pracoval s Divadlem na cucky. Jak jste byl spokojený se spoluprací a herci?

S herci jsem byl moc spokojený. Moc. Vlastně jsem je všechny kromě Johanky neznal. S Johanou Vaňousovou se už nějakou chvilku známe, ale nikdy jsme spolu nedělali divadlo, a bylo to moc příjemné. Není tam jediný mráček.

Takže plánujete i další spolupráci s Divadlem na cucky?

Kdyby oni chtěli, tak já bych byl rád.

Adaptoval jste román od Kurta Vonneguta. Kolik ale nakonec zbylo z původního námětu?

Zbylo toho hodně. Vykašlali jsme se třeba na věci, jako je sci-fi a budoucnost. Myslím ale, že jsme se pečlivě věnovali těm dvěma sourozencům. Podle mě je to tam velmi důležité. V románu mi to přišlo jako nejzásadnější.V původním námětu je to sice kluk a holka, ale u nás je to všechno trochu jiné.

Proč název Groteska 2D?

Je několik významů. Jeden je, že jak hrajeme na baru, je to ploché. Druhý, že to jsou dva dementi. A poslední je, že 3D je všechno moderní a tohle je staré a nemoderní.

FOTO: Klub S-cube v Olomouci

Zrekonstruovaný klub S-cube najdete v ulici 17. listopadu 43 Zdroj: maps.google.com

Groteska láká diváka na slušnou dávku smíchu, skvělou kabaretní živou hudbu a dobré herecké výkony. Každý divák si tam najde to své. Ať už se budete smát idiocii dvojčat, textům svérázně pojatých písní nebo budete hledat skryté významy vět, kterých najdete více než dost.

Poprvé po prázdninách můžete Grotesku vidět 14. září v 19.00 v olomouckém klubu S-cube.

Groteska

Divadlo na cucky, klub S-cube

Autor: Kurt Vonnegut, Jiří Jelínek a kol.

Režie: Jiří Jelínek

Hrají: Adéla Nesrstová, Johana Vaňousová, Dominika Šindelková, Tomáš Uher

Hodnocení: 4 ****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Groteska pokřtí novou domovskou scénu olomouckého Divadla na cucky